Praha - Německo. Pokaždé, když se český, dříve československý tým postavil fotbalové reprezentaci svého západního souseda, šlo o hodně.
Ve středu večer bude v Mnichově ve hře "jen" postup na Euro 2008. A to ještě bude mít Brücknerův výběr výhodu opravného pokusu se Slovenskem a na Kypru.
Ale v roce 1976, 1980, 1990 a 1996 šlo opravdu o všechno: o olympijské zlato, evropský titul či úspěch na světovém šampionátu.
- Český sen o Euru: Němci doplatí na jasný postup - ZDE
Pořadatelé Eura 2008 chystají nasazení do skupin, které znevýhodní Německo a naopak může Česku přihrát lehkou skupinu, pokud postoupí
Souboje s Německem, to byla také nezapomenutelná Panenkova penalta v Bělehradě, porážka ve Wembley zlatým gólem od Olivera Bierhoffa, či Svobodova branka ve finále bojkotem postižené olympiády v Moskvě.
Podívejte se do fotogalerie z dobového tisku
Připomeňte si nejslavnější utkání s trojnásobnými mistry světa a Evropy, jak je viděl dobový tisk.
Redakce deníku Aktuálně.cz vybrala před středečním kvalifikačním duelem o postup na Euro 2008 v Mnichově pět památných zápasů.
ME 1976, finále
ČSSR - SRN 3:2 po penaltovém rozstřelu
Vůbec nejslavnějším zápasem se západním sousedem se stala výhra ve finále Eura 1976 v Bělehradě 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Československo sice prohospodařilo v srbské metropoli vedení 2:0 po gólech Jána Švehlíka a Karola Dobiáše, ale kdyby nepřišlo vyrovnání v devadesáté minutě z kopačky Hölzenbeina, český fotbal by přišel o legendární gól Antonína Panenky "vršovickým dloubákem" po rozhodující penaltě.
OH 1980, finále
ČSSR - NDR 1:0
Do historie reprezentace se však nezapsaly jen zápasy se západním či sjednoceným Německem. Dosud jediné olympijské zlato získali čeští fotbalisté ještě jako hráči Československa ve finále turnaje na OH v Moskvě proti východní, někdejší komunistické NDR.
Finále rozhodl čtyři minuty po příchodu na hřiště obránce Jindřich Svoboda, jenž ještě tři roky předtím hrál krajský přebor.
V tehdejším týmu zářil Jan Berger, o něhož usiloval i Real Madrid. Berger však zůstal ve Spartě a místo slavného angažmá byl odsouzen podmínečným trestem za urážky prezidenta Gustáva Husáka.
Radost ze zlatého triumfu může kalit jen fakt, že olympiádu bojkotovala řada zemí mimo tzv. "socialistický tábor".
MS 1990, čtvrtfinále
ČSFR - Německo 0:1
Fotbalovým národem po delší době opět zacloumala fotbalová horečka. Skvělá parta kolem "bombéra" Tomáše Skuhravého narazila na MS v Itálii na stadionu Giuseppe Meazza na jeden z nejsilnějších týmů, které kdy Německo mělo.
Po utkání s pozdějšími mistry světa však cítili Čechoslováci velkou křivdu. Dráždil je zejména rakouský sudí Helmuth Kohl, jenž byl podle tvrzení mnohých "dvanáctým" hráčem Němců.
Nejprve svěřence Josefa Vengloše rozlobila sporná nařízená penalta, po níž dal Matthäus jedniný gól zápasu. Marný boj proti rozhodčímu pak nevydržel Lubomír Moravčík, jemuž soupeř při zákroku vyzul kopačku a slovenský fotbalista ji vykopl vzhůru, za což vyfasoval červenou kartu.
ME 1996, finále
ČR - Německo 1:2 po prodloužení
Na Euru 96 se nastartovaly úspěchy samostatné České republiky. Ve finále Češi vedli nad Německem po diskutabilní penaltě, kterou proměnil Patrik Berger.
Němci však vyrovnali a v prodloužení Češi doplatili na nově zavedené pravidlo o zlatém gólu. Brankář Petr Kouba jen sledoval, jak se do branky šourá míč po střele Olivera Bierhoffa. Mužstvu trenéra Dušana Uhrina nepomohla ani přízeň nezaujatých Angličanů, jejichž tým vyřadili právě Němci.
Zlomené Čechy alespoň potěšila gratulace ke stříbru od britské královny.
ME 2004, skupina
ČR - Německo 2:1
Pro Němce to byl nejspíš jen jeden z mnoha zápasů, ale pro Čechy znamenal mimořádně sladké vítězství. Ve vynikající formě hrající český tým měl již jistý postup ze skupiny a proti Německu si zahráli hráči z lavičky. Výstavní trefa Marka Heinze a parádní gól po indviduální akci Milana Baroše zařídily výhru 2:1 a vyřazení Němců z turnaje.
Ač se tomu označení čeští reprezentanti bránili, druhý den oslavovala česká média výhru titulky ve stylu "České béčko vyřadilo Němce."