O titulu rozhodne až poslední kolo

Sport Plus, ČTK
21. 5. 2007 19:10
Fotbalisté Sparty nakročili k titulu.

Praha -  Boj o ligový titul se zúžil na fotbalisty Sparty a Liberce, kteří dokázali v předposledním ligovém kole vyhrát. Sestupovou jistotu má Příbram.

Pražané o vítězství 2:0 v Olomouci rozhodli velkým náporem ve druhém poločase a vytvořili si tak nejlepší výchozí pozici před 30. kolem.

Liberec v domácím zápase porazil Teplice 2:0.

29. KOLO ON-LINE
Průběh fotbalových bojů
předposledního kola očima Aktuálně.cz

Naopak jisto je na chvostu tabulky. Po porážce na hřišti Slovácka 0:2 sestupuje Příbram.

Olomouc - Sparta 0:2 (0:0)

Sparťanům k zisku titulu stačí pouze za týden porazit doma Most. Spartu nasměroval k výhře v 65. minutě vedoucí brankou Kulič,  tři minuty před koncem vítězství zpečetil lobem ze 45 metrů Horváth.

Sparta nemohla postavit do nečekaně zápasu Koláře, kterého trápí natažené břišní svaly, ale i bez něj mohli jeho spoluhráči vést už ve druhé minutě o dvě i tři branky.

Tolik šancí si totiž hosté na Andrově stadionu vypracovali proti nervózním domácím, kteří zjevně podléhali psychickému tlaku o záchranu.

Dvakrát byl v šanci Kisel, který pálil jednou do náruče Lovásika, jednou mimo. Největší možnost otevřít skóre a shodit balvan zodpovědnosti ze svého mužstva měl na konci druhé minuty Kulič, který po prodlouženém míči od Doška mířil sám na branku.

Jenže místo obloučku přes vybíhajícího Lovásika zvolil střelu přímo do gólmana.

Den otevřených olomouckých dveří ale pokračoval i v dalším průběhu prvního poločasu, přestože domácí přece jen začali zvedat hlavu. Jenže na konci čtvrthodiny znovu propustili Kuliče, který pálil sice na branku, ale Lovásik byl znovu na místě.

Až potom se dostali do slibnějších akcí před Blažka také domácí, ale do branky se příliš netrefovali. Melinho sice ve 20. minutě propálil z trestného kopu vše před sebou, ale nastřelil jen boční síť, Hartigova hlavička šla mimo, stejně jako rána Rýdela z dvaceti metrů.

Sparťané ve velkém horku neudrželi úvodní tempo, ale pořád ovládali střed hřiště a jejich nejhorší chvíle přišla při napomínání Řepky, který od té chvíle věděl, že pro něj sezona předčasně končí.

Chvíli předtím dostal čtvrtou žlutou kartu i záložník Hušek, který bude také Spartě proti Mostu chybět.

Domácí se už při odchodu k přestávce dozvěděli, že jim nahrává výsledek z Uherského Hradiště, ale Sparta naopak pochopila, že remíza z Hané může být k titulu málo. A tak se na začátku druhého poločasu znovu do soupeře zakousla a ve 47. měl blízko k vedení Horváth, ale jeho hlavička skončila jen na tyči.

Olomouc měla po zprávě z duelu Slovácko - Příbram čistější hlavy a v 52. minutě se domácí dočkali po rychlé akci z pravé strany prvního slibnějšího pokusu, po němž Jindřišek pálil přes obránce na Blažka, ale hosté ze složité situaci vyšli s čistým štítem.

Hanáci se s přibývajícím časem zvedali, ale v 65. minutě přišla jejich další hrubka ve středu obrany a hosté vedli. Kisel vyslal do uličky Kuliče, který po vběhnutí do šestnáctky podél Lovásika skóroval. Podle záběrů České televize však branka padla z ofsajdu.

Zápas se ale dál hrál přes náročné klimatické podmínky dál ve vysokém tempu, k čemuž přispívalo i přes deset tisíc vytrvale povzbuzujících diváků.

Zápas prožívaly obě strany hodně emotivně, ale nakonec se mohli radovat všichni. Olomouc má totiž přes prohru jistou záchranu, zatímco Sparta míří k titulu.

Výhru pražského klubu ještě v závěru okořenil nádherným gólem Horváth, který tři minuty před koncem lobem pět metrů před polovinou hřiště napodobil legendárního Pelého a na rozdíl od brazilského fotbalisty se mu podařilo přehodit gólmana, a tak sparťanská radost byla dokonalá.

Výsledek:
Sigma Olomouc - Sparta Praha 0:2 (0:0)
65. Kulič, 87. Horváth. Rozhodčí: Příhoda - Košec, Teuber. ŽK: Hartig, Onofrej - Hušek, Řepka. Diváci: 10.482.
Olomouc: Lovásik - Jindřišek, Komárek, Škerle, Randa - Janotka (69. Štěpán), Rýdel, Melinho, Onofrej - Hartig (64. Schulmeister), Pulkert (81. Šultes). Trenér: Petržela.
Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Kučera, Zabavník - Kisel (90. Sylvestre), Hušek, Horváth, Matušovič (83. Rezek) - Kulič (85. Jun), Došek. Trenér: Bílek.

Liberec - Teplice 2:0 (2:0)

Fotbalisté Liberce se udrželi se v boji o mistrovský titul. Díky brankám Hodúra a Brezinského ztrácí na vedoucí Spartu, která vyhrála v Olomouci, před posledním kolem letošní sezony jediný bod.

S kým hrají o titul

• 30. kolo - pondělí 28. května (17:00)
    Mladá Boleslav - Liberec
    Sparta - Most

TAKÉ ČTĚTE

Domácí vstupovali do utkání s vědomím, že pokud chtějí reálně pomýšlet na obhajobu mistrovského titulu, nesmí ztratit ani bod. Proti Teplicím měli mít ulehčenou roli, protože hostujícímu trenérovi se téměř rozpadla sestava.

Chyběli mu Kaufman, Merzič, Benát, Valenta i Dort, navíc v brance musel kvůli zraněním svých kolegů Belice a Slavíka opět zaskakovat Dvořák, který jinak chytá v třetiligové rezervě.

Hostům zbyl na lavičce pouze jediný hráč z A-týmu, doplněný o tři fotbalisty z rezervy, jenže i domácí kouč Vítězslav Lavička měl problémy s poskládáním jedenáctky.

Zranění Frejlach, Šinglár ani Blažek na hřiště nevyběhli, ale klíčový záložník Hodúr se nakonec uzdravil a liberecký trenér si mohl později gratulovat, že ho postavil.

Nejprve však v 5. minutě zahrozil Bílek, na druhé straně těsně minul hlavou Fenin a až pak se dostal ke slovu Hodúr: Pudil v 15. minutě načechral rohový kop přímo na hlavu slovenského záložníka a Dvořák poprvé kapituloval. Hodúrův čtvrtý gól v sezoně vlil Liberci krev do žil a teplická obrana najednou nestíhala.

Ve 22. minutě centroval ze strany Nezmar a Parks div že v akrobatické pozici netrefil prostor mezi tyčemi. Ve 25. minutě nádherně napřáhl po odraženém míči Pudil a orazítkoval břevno.

Domácí nápor narůstal a krátce po půlhodině hry vyvrcholil druhým přesným zásahem. Po zmatcích v hostující šestnáctce vybojoval Slovan roh, k němuž se postavil Papoušek a stoper Brezinský načasoval náběh tak přesně, že zvýšil na 2:0.

Domácí hýřili aktivitou, především Papoušek motal na pravé straně teplickým bekům hlavy. Tři minuty před poločasem nádherně vysunul Nezmara, ten mu vtipně vrátil, jenže Dvořák Papouškův pokus skvěle vykopl.

I po přestávce, zpestřené netradiční svatbou přímo na hrací ploše, pokračovali domácí v aktivním fotbalu.

Ve 49. minutě si na Papouškův centr naskočil Parks, ale neseřídil přesně  mířidla. Ještě po hodině hry to zkoušel agilní Hodúr a pak už si domácí především hlídali náskok.

Nejvíce práce nadělal gólmanovi Slovanu paradoxně nevyvedeným odkopem vlastní bek Matula a poté v 81. minutě po centru
Doležala Krmaš.

Na zdramatizování koncovky však Teplice neměly dostatek sil, a tak si Slovan za oslavných chorálů početného publika dokráčel pro důležité tři body a opět protáhl svoji sérii neporazitelnosti. Přemožitele nenašel už v jedenáctém zápase za sebou, naopak hosté po čtyřech úspěších tentokrát nezískali ani bod.

Výsledek:
Slovan Liberec - FK Teplice 2:0 (2:0)
15. Hodúr, 34. Brezinský. Rozhodčí: Jech - Pospíšil, Ubias. ŽK: Fenin, Sabou (oba Teplice). Diváci: 8700.
Liberec: Hauzr - Matula, Košťál, Brezinský, Janů - Papoušek, Bílek, Hodúr (76. Sales), Pudil - Nezmar (87. Jonáš), Parks (65. Vlasko). Trenér: Lavička.
Teplice: Dvořák - Dragoun, Lukáš, Krmaš, Klein - Štohanzl (46. Doležal), Jirsák (90. Franc), Sabou, Verbíř (87. Pimpara) - Džeko, Fenin. Trenér: Bartl.

Slavia - Zlín 2:1 (0:0)

Zlíňané hráli od 26. minuty v oslabení, poté co byl vyloučen brankář Zlámal, přesto se ujali brankou Krause vedení, ale střídající Kalivoda dokázal dvěma góly zachránit pro domácí výhru a naději na účast v poháru UEFA.

Domácímu kouči stále chyběli zranění Suchý, Reiter, Aračič, Černý, Studík a dvojice reprezentantů do 19 let Necid s Dočkalem. Přesto slávisté začali velkým náporem a již v šesté minutě si Vlček ve vápně zpracoval autové vhazování a tvrdou ranou trefil pravou tyč.

Domácí se tlačili před branku hostů a ti hned od počátku prakticky jen odkopy do středu hřiště hasili nebezpečí. V deváté minutě Jarolím vysunul Šventa, jeho centr pouštěl Vlček šikovně Jandovi, ale obrana Zlína jej zblokovala. Následnou střelu Krajčíka z hranice pokutového území Zlámal kryl.

Domácí sevřeli Zlín před vlastní šestnáctku a po Hrdličkově ráně se marně natahoval brankář Zlámal, naštěstí pro něj šel míč těsně vedle. Hrálo se téměř jen na jedné polovině a hosté spoléhali jen ojedinělé brejky.

Ve 25. minutě poslal téměř z poloviny hřiště přímý kop Penner do vápna, domácí obrana zapomněla na Švacha, ale s jeho hlavičku stačil Vorel s jistotou zlikvidovat.

O minutu později hostující obrana nezareagovala na kolmou přihrávku a Gaúcho se řítil sám na branku. Zlámal vyběhl daleko před pokutové území a brazilského útočníka srazil, za což vzápětí po červené kartě putoval předčasně do kabiny.

V koncovce však domácí tápali. Jarolím a Hrdlička z dálky mířili vedle, ve 40. minutě Vlček přestřelil z deseti metrů a Gaúchovu hlavičku chytil Kořínek. Zlínský náhradník se vyznamenal v poslední minutě poločasu když po Hrdličkově střele vytáhl odražený míč skvělým zákrokem.

Domácí diváky ale doslova zmrazil šest minut po poločase Kraus. Opiela zprava špatně odcentroval, v pokutovém území byl jen brankář Vorel, který si v pohodě došel pro míč, ale vypadl mu z rukou a dobíhající Kraus už měl lehkou pozici trefit zcela prázdnou domácí branku.

Přestože domácí měli početní převahu, do tak silného tlaku jako v prvním poločase se nedostali. V 57. minutě Gaúchovu hlavičku vytáhl na roh Kořínek, ale za dalších sedm minut měl na kopačce druhou branku Zlína Opiela, ale po úniku a centru Červenky sám před Vorlem přestřelil.

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal dostává od rozhodčího Pavla Královce červenou kartu za faul na Gaúcha ze Slavie Praha. | Foto: Aktuálně.cz

Z osmnácti metrů na druhé straně znovu minul Hrdlička a dobře kopnutý trestný kop Costy skončil jen na horní síti zlínské branky.

Poslední střídání dokonale vyšlo slávistickému trenéru Jarolímovi. V 76. minutě poslal na trávník Kalivodu a o minutu později mu pohotově do běhu přistrčil míč Costa a domácí středopolař s pomocí tyče propálil Kořínka.

Když se již zdálo, že souboj skončí smírně rozhodl Kalivoda prudkou umístěnou střelou z deseti metrů, takže hosté prodloužili sérii zápasů bez výhry na hřištích soupeře již na 37 zápasů.

Výsledek:
Slavia Praha - Tescoma Zlín 2:1 (0:0)
77. a 89. Kalivoda - 51. Kraus. Rozhodčí: Královec - Večeřa, Gallo. ŽK: Penner. ČK: 26. Zlámal. Diváci: 3086.
Slavia: M. Vorel - Krajčík, Latka, Švec, Hubáček - Janda (46. Costa), L. Jarolím, Hrdlička (76. Kalivoda), Švento (57. Jablonský) - Vlček, Gaúcho. Trenér: K. Jarolím.
Zlín: Zlámal - Vidlička, Švach, Zbožínek, Penner - Kraus, Opiela (80. Vyskočil), Vrtělka, Červenka - Šmahaj (60. Zúbek), Žůrek (28. Kořínek). Trenér: Hoftych.

Most - Mladá Boleslav 1:1 (1:0)

Středočeši po nerozhodném výsledku ztratili naději na mistrovský titul, protože na vedoucí Spartu kolo před koncem soutěže ztrácejí čtyři body.

Úřadující vicemistr klesl po pondělním předposledním utkání sezony na čtvrté místo za Slavii vinou horšího skóre, navíc má s pražským týmem i horší bilanci vzájemných zápasů, která rozhoduje v konečné tabulce. Most navíc nad favoritem vedl díky brance Prášila, po změně stran zařídil pro Středočechy remízu Kysela.

Domácí se sice museli vyrovnat s absencí kapitána Pikla, ale do Mladé Boleslavi se pustili hodně odvážně. Ve 13. minutě se míč po závaru v šestnáctce Boleslavi odrazil k Brzezinovi, jehož křížnou střelu brankář Miller stihl vyrazit.

O dvě minuty později Brzezina po rychlé kombinační akci před šestnáctkou napálil míč, ale brankář si nadvakrát opět poradil. Po takřka totožné akci ve 23. minutě se ale opřel do míče Mendy, jeho střela se od jednoho z obránců odrazila k Prášilovi, který míč s pomocí pravé tyče poslal do sítě.

Boleslav, hrající stále o ligový titul, se do šancí začala dostávat až před přestávkou. Ve 34. minutě našel centr z pravé strany Kyselu, jehož hlavičku Vaniak stihl reflexivně vyrazit. Domácí brankář si vzápětí stihl poradit i s Palátovým pokusem.

Po změně stran zajímavých momentů přibylo. V 55. minutě přerušil rodící se brejk Boleslavi Vozábal jen úmyslnou rukou a přestože již jednu žlutou kartu měl, vyloučen nebyl.

Namísto toho se karetního trestu dočkal jen vehementně protestující Abraham. Vozábal ihned po tomto incidentu zamířil na střídačku a nahradil jen Boutasgount.

Střídající hráč se ale hned nato nechal uprostřed hřiště obrat o míč Dittrichem, který naservíroval míč nabíhajícímu Peckovi, ale nejlepší kanonýr v souboji s Vaniakem nerozšířil letošní šestnáctibrankovou sbírku.  V 61. minutě se ale Vaniak už mohl jen
dívat, jak se do jeho sítě snáší chytrá hlavička Kysely.

Vyrovnávací gól odstartoval pětiminutovku hektického fotbalu, během níž se hra přelévala z jedné strany na druhou. Dvě minuty poté Vaniak při odkopu trefil jen Peckův skluz a mohl být rád, že odražený míč skončil mimo branku.

Z protiútoku se poté dostal do velké šance mostecký Trubila, který uháněl sám na Millera, ale nastřelil jen jeho ruce. Následná slabá dorážka již našla na brankové čáře jen dvojici obránců. Za další minutu potom se Zbončák prohnal pro změnu po levé straně, ale sám před Millerem také selhal.

Boleslav potřebovala vyhrát a začala se tlačit dopředu. Prvním náznakem rostoucího náporu byl další nebezpečný pokus Kysely, ale tempo hry pak začalo v úmorném vedru opět uvadat. I kvůli řadě nepřesností se hosté dokázali do konce utkání dostat jen do jediné šance.

Ve 83. minutě s ní ale Matějovský sám před Vaniakem naložil špatně, po Abrahamově krásném pasu do levého křídla nedokázal přehodit Vaniaka.

Výsledek:
FK SIAD Most - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:0)
Branka:
23. Prášil - 61. Kysela. Rozhodčí: Kocian - Slavík, Kujáň. ŽK: Vozábal, Zbončák - Kopic, Abraham. Diváci 4132.
Most: Vaniak - Prášil, Suchý, Procházka, Krejčí - Mendy, Škoda, Vozábal (57. Boutasgount), Trubila, Gašparík (59. Zbončák) - Brzezina (74. Štípek). Trenér: Ščasný.
Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Kopic, Palát - Brunclík (46. Dittrich), Abraham, Matějovský, Poláček (85. Sedláček) - Pecka (84. Holub), Kysela. Trenér: Uhrin.

Slovácko - Příbram 2:0 (2:0)

Hráči Slovácka odsoudili Příbram k sestupu. Vedoucí branku Slovácka vstřelil ve 29. minutě Brožík, druhý gól přidal v nastavení
prvního poločasu Görner.

Slovácko se představilo v nejsilnější sestavě i s brankářem Drobiszem, obránci Šuškavčevičem a Inemanem a také útočníkem Ivanou, přestože z domácího tábora před utkáním proskakovaly zprávy, že je chce majitel klubu Jan Řezník šetřit.

Právě Řezník byl po většinu zápasu terčem domácích fanoušků, kteří se dožadovali skandováním i různými transparenty jeho
odchodu.

Utkání dlouho nabízelo ve vedru dost nezáživnou podívanou. Příbram měla sice územní převahu, do koncovky se však dostala pouze zřídka a lehké střely brankář Drobisz s přehledem kryl. Slovácko se blýsklo první nebezpečnou akcí v 11. minutě, kdy Ivana z pravé strany prověřil ostrou střelou brankáře Pařízka.

Sestupovou větev si podřízla po necelé půlhodině hry Příbram sama. Uprostřed hřiště se srazili dva zadáci hostí, míč se odrazil k Ivanovi, jenž poslal přesnou přihrávkou do sólového úniku Brožíka.

Ten s přehledem zakončil únik přesnou přízemní střelou k levé tyči. Do výkonu Příbrami se stále více dostával chaos, navíc ještě před poločasem po svalovém zranění opustil hřiště na nosítkách jeden z tvůrců hry Lesák.

Těsně před odchodem do šatny přidalo Slovácko v nastaveném čase druhý gól. Ivana krátkou přihrávkou na pravé straně našel Brožíka, jenž prodloužil míč na Görnera, který tvrdou střelou pod břevno překonal Pařízka.

Ani po změně stran se Příbram nevzchopila k takovému odporu, který by znamenal výsledkový zvrat. Aktivněji hrající Slovácko kontrolovalo hru, dostávalo se také přes chybující obranu soupeře častěji do vyložených šancí.

Úniky Filipského i Racka z levé strany ale stačil brankář Pařízek krýt. Příbram se vzchopila k náporu až v poslední čtvrthodině zápasu, z tlaku ale vytěžila pouze několik rohových kopů.

Výsledek:
1. FC Slovácko - FK Marila Příbram 2:0 (2:0)
29. Brožík, 45.+2. Görner. Rozhodčí: Jílek - Zlámal, Tulinger. ŽK: Ineman, Kúdela - Vaculík, Hašek. Diváci: 3730.
Slovácko: Drobisz (90. Marek) - Kaspřák, Šuškavčevič, Ineman, Kubáň - Racko, Němčický (68. Šturma), Kúdela, Görner - Brožík, Ivana (48. Filipský). Trenér: Malura.
Příbram: Pařízek - Nohýnek, Hunal, Mácha, Pleško - Lesák (37. Vaculík), Hašek, Jungr (54. Huňa), Otepka - Rilke, Eismann (67. Řezníček). Trenér: Kotrba.

Ostrava - České Budějovice 5:1 (4:0)

Bez šesti hráčů neměli Budějovičtí v utkání naději. Domácí uklidnil ve čtvrté minutě Cigánek, který z malého vápna uklidil hlavou do sítě Lukešův roh a Baník rychlým gólem zasadil kořeny trvalé převahy.

Ostrava soupeře nedrtila žádným nátlakovým fotbalem. Večeřův výběr měl v moci míč, krátkými  přihrávkami držel hosty na své útočné polovině a hlavně díky výtečnému tvůrci hry Lukešovi dokázal Jihočechy překvapit rychlým pasem za obranu.

Baník v pondělí oslnil zejména vysokou efektivitou. Po čtvrthodině se prosadil Rajtoral, který se uvolnil na hranici pokutového území a jeho střele levačkou pomohla za Křížkova záda teč jednoho z bránících hráčů.

Brzy Ostravané udeřili znovu ze standardní situace. Lukeš načechral z pravé strany míč na Mageru, který hlavou neomylně zamířil k bližší tyči.

Hosté už po šestadvaceti minutách vyčerpali dvě střídání, když hřiště opustili zranění Plocek s Holendou.

Z Lukešovy dílny vzešel i čtvrtý gól. Domácí kapitán ze středu hřiště rozběhl na pravém křídle Střihavku, jehož pobídku zblízka poslal do sítě Magera. Jen nejlepší ostravský kanonýr neměl v koncovce štěstí. Těsně před pauzou mu parádně předložil míč Metelka, ale Střihavka nechal vyniknout Křížka.

Baník už po přestávce nebyl tak aktivní, hosté se vymanili z největšího útlumu a zásluhou Černého, který v 55. minutě obstřelil z přímého kopu zeď, i snížili. Domácí mohli kontrovat hned z protiútoku, ale Metelka orazítkoval břevno.

V bezstarostném závěru měly oba týmy další možnosti. Vašek zneškodnil Hrbáčovo sólo, zatímco Střihavka na protější straně obešel gólmana a přestřelil. Dvanácté trefy v sezoně se však nakonec dočkal; pět minut před koncem po vtipném pasu Mišinského obhodil Křížka a uzavřel skóre.

Výsledek:
Baník Ostrava - Dynamo České Budějovice 5:1 (4:0)
22. a 37. Magera, 4. Cigánek, 15. Rajtoral, 85. Střihavka - 55. Černý. Rozhodčí: Makovička - Goňa, Ondo. ŽK: Žižka (Č. Budějovice). Diváci: 4835.
Ostrava: Vašek - Klimpl, Cigánek, Bystroň (84. Besta), Čoupek - Rajtoral (71. Mišinský), Marek, Lukeš, Metelka (71. Mičola) - Střihavka, Magera. Trenér: Večeřa.
České Budějovice: Křížek - Kladrubský, Peroutka, Homoláč, Plocek (17. Hrbáč) - Gruber, Tischler, Žižka, Černý (85. Mašát) - Mrkvička - Holenda (26. Stráský). Trenér: Cipro.

Brno - Kladno 1:0 (0:0)

Oba týmy mají řadu zraněných a potrestaných hráčů, takže trenéři museli v sestavách hodně improvizovat.

Domácímu Mazurovi z toho vyšlo ofenzivně laděné složení a poprvé v letošní sezoně od začátku nastoupili společně zkušení útočníci Zelenka, Wagner a Pacanda. Brno se také hned nastěhovalo před šestnáctku Kladna a jeho brankář Pavlík si nemohl stěžovat na nedostatek práce.

Už ve čtvrté minutě musel boxoval nepříjemný centr Pacandy a v šesté minutě až nadvakrát chytil jeho tvrdou ránu ze dvaceti metrů. O dvě minuty později si Pacanda narazil míč se Zelenkou a Pavlík měl štěstí, že Brňan v běhu netrefil dobře míč.

Pacandovu střeleckou výzvu přijali Kalouda a Mezlík, ale ani jejich technické střely Pavlíka nepřekvapily. Ve dvacáté minutě
dostala Mazurova už tak oslabená sestava další ránu pod pás, na nosítkách opustil trávník další stálý člen základní jedenáctky a reprezentant do 21 let Holek.

S jeho odchodem tlak domácích zeslábl a hosté se dostali v několika střelám z dálky. Do sedla vrátil domácí ve 41. minutě zbytečným vyloučením Strnad, který udeřil rukou Zelenku a bez předchozího napomínání uviděl červenou kartu. Hned dvě minuty nato přiťukl Pacanda do pokutového území Kladna míč Chlupovi a střela rozvlnila Pavlíkovu boční síť.

Hned nato pálil tvrdě, ale nad branku Wagner. Paradoxně v době druhé brněnské zteče se zrodila největší šance poločasu na druhé straně hřiště. Po rychlém brejku hostů šel Cigánek zboku sám na Bureše, který jeho tvrdou, ale špatně umístěnou střelu, vykopl nohama.

Po zahájení druhé půle čekali domácí příznivci na přesilovkový zámek pět minut. Zavelel k němu Wagner únikem po pravém křídle a zpětnou přihrávkou na Pacandu. Jeho dělovku ale Pavlík vyboxoval na roh.

V 52. minutě naopak po levé straně dravě pronikl Besta, jenže jeho centr ve výborné pozici Mezlík zblízka místo přímé střely jen hlavičkoval zpět před kladenskou branku.

Pak musel Pavlík na zem při Pacandově jedovaté ráně k tyči a v 55. minutě naopak z pod břevna vytáhl Kaloudovu bombu. Hosté odolávali tlaku jen s velkými obtížemi, ale v 61. minutě jim opět vyšel rychlý brejk.

Domácí brankář Bureš s krkolomným skokem likvidoval střelu Williamse a dorážku Kousala.

Klíčový okamžik přišel dvacet minut před koncem zápasu. Dobře hrajícího, ale již vyčerpaného Pacandu vystřídal Vrána a stal se hrdinou domácích tribun.

V 76. minutě Kladno sice Chlupův roh odvrátilo, ale Besta vrátil míč a ve skrumáži se nejlépe orientoval právě Vrána, který zblízka poslal míč pod břevno. Z Brňanů spadl velký balvan a závěr zápasu hlídali těsně vedení.

Hostující kouč Miroslav Koubek se v závěru pokusil o zázrak dvojím střídáním, jenže jeho mužstvo na zvrat nemělo sílu ani čas.
Střídající Pončák jen v nastaveném čase vyslal na Bureše hlavičku, kterou brněnský brankář kontroloval.

Výsledek:
1. FC Brno - SK Kladno 1:0 (0:0)

Branka: 76. Vrána. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Novák. ŽK: Strnad, Cigánek. ČK: 41. Strnad (všichni Kladno). Diváci: 2750.
Brno: Bureš - Siegl, Trousil, Pavlík - Mezlík (75. Večeřa), Holek (22. Chlup), Pacanda (70. Vrána), Kalouda, Besta - Zelenka, Wagner. Trenér: Mazura.
Kladno: Pavlík - Williams, Šimůnek, Strnad, Hamouz - Cigánek (90. Pončák), Šelicha, Hlava, Čáp (90. Drozd) - Kousal (75. Veleba), Radzinevičius. Trenér: Koubek.

Plzeň - Jablonec 1:0

Soupeřům už prakticky o nic nešlo, a tak od úvodního hvizdu předváděli hru zaměřenou na útok. Začátek patřil hostům, kteří ovládli střed pole a v 16. minutě mohli dokonce gólově udeřit: Smíšek si na hranici šestnáctky narazil míč s hbitým Zeherem a postupoval zprava sám na Daňka. Brankář Viktorie ale jeho pokus pohotově vyrazil.

Poté ukázali svou sílu také domácí. Po sérii nedůsledností jablonecké defenzivy se ke střele dostal Procházka, jeho prudký pokus ale mířil pouze do náruče brankáře Špita.

Hostující obrana byla zranitelná především po stranách, a tak se ji domácí snažili překonat centry. Výšková převaha hostujících stoperů je ale k zakončení nepustila. V závěru první půle ztratila hra na plynulosti a žádná šance tedy nepřibyla.

Druhé dějství zahájili aktivněji domácí a Špit jen s vypětím všech sil vytěsnil Borkovu dalekonosnou střelu mimo tři tyče. Za chvíli Fillo přiťukl po rychlém protiútpku míč Trappovi, jeho rána z voleje však mířila nad branku.

Jablonec se už soustředil na defenzívu a v útočné fázi hrozil pouze ze standardních situací. Jednu z nich zakroutil Flachbart v 72. minutě přesně na hlavu Fukala, jehož hlavičku směřující pod břevno však Daněk reflexivně vyrazil.

Pak už se pasivně hrající hosté dostali pod drtivý tlak. Zmatky před Špitem mohl potrestat Krbeček, jeho střela bez přípravy ale minula branku.

O minutu později se po sérii povedených přihrávek dostal ke střele z pravé strany Trapp a technickým pokusem jen těsně minul levou tyč. Nápor korunoval v 82. minutě Fillo, když zužitkoval ideální přihrávku Trappa a s pomocí teče jabloneckého hráče prostřelil Špita.

Výsledek:
Viktoria Plzeň - FK Jablonec 97 1:0 (0:0)
Branka:
82. Fillo. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Handlíř. ŽK: Malcharek, Borek - Flachbart, Šísler. Diváci: 3749.
Plzeň: Daněk - V. Procházka, Rada, Zakopal, Smola - Malcharek (73. Malár), Trapp, M. Jarolím (62. Psohlavec), Borek (77. Šíma) - Fillo, T. Krbeček. Trenér: Levý.
Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Fukal, Flachbart - Peškar (66. Šisler), Eliáš, Svátek, Petržela - Zeher (74. Weber), Smíšek. Trenér: Rada.