Diktátor v dresu. Fanoušky anglického klubu zarazil sponzor, nabízí výlety do KLDR

Rudolf Černík
30. 12. 2018 21:14
Fanoušci anglického týmu Blyth Spartans nevěřili vlastním očím a mysleli si, že jde jen o vtípek s blížícím se koncem roku, když na druhý svátek vánoční uviděli na stadionu reklamní panel, který je vybízel k návštěvě KLDR. Nebyl to však žádný žert. Vedení klubu skutečně uzavřelo sponzorskou smlouvu se společností, která výlety do totalitního státu organizuje.
Fanoušci týmu Blyth Spartans vytvořili koláž, na níž je severokorejský diktátor Kim Čong-un v dresu jejich mužstva
Fanoušci týmu Blyth Spartans vytvořili koláž, na níž je severokorejský diktátor Kim Čong-un v dresu jejich mužstva | Foto: Twitter

Klub počítal s tím, že nový banner vzbudí pozornost fanoušků, a na sociálních sítích i v programu k utkání uvedl, že se nejedná o žert. Mark Scott, obchodní manažer klubu, prozradil, jak jednání probíhala.

Nejprve na klub dorazil záhadný email. "Bylo to velmi tajuplné. Chtěli u nás reklamu, ale nechtěli prozradit, o co jde. Odpověděl jsem, že pokud to není nezákonné nebo urážlivé, tak je mi jedno, co nabízejí," citoval Scotta server chroniclelive.co.uk.

"Navštivte Severní Koreu s potěšením oznamuje, že uzavřela dohodu o sponzorství s anglickým fotbalovým klubem Blyth Spartans FC. I když je to určitě unikátní a nekonveční, Navštivte Severní Koreu je hrdá, že může pomoci podporovat skvělou anglickou hru na lokální úrovni a zajistit publicitu pro kluby ze severu Anglie," objevilo se prohlášení na stránce společnosti, které v řadě fanoušků vyvolalo pocit, že sponzorem je přímo turistická agentura KLDR.

Reklamní panel na stadionu Blyth Spartans:

Ze zadavatele se však nakonec vyklubal student univerzity v Sunderlandu, který provozuje stránku visitthedprk.org (DPRK je anglická zkratka pro Korejskou lidově demokratickou republiku), kde nabízí zájezdy do Severní Koreje.

Pro funkcionáře klubu, který v Anglii hraje šestou nejvyšší soutěž, však bylo rozhodující, že dopředu zaplatil částku ve výši 150 liber, v přepočtu tedy asi 4300 korun.

"Kdo jsem já, abych někoho soudil?" ptá se obchodní manažer klubu Scott. "Chlápek, který to provozuje, nabízí návštěvu země, ne potřásání si rukou s Kim Čong-unem, takže s tím nemáme problém," doplnil a zmínil jméno severokorejského diktátora.

Fanoušci na to mají zřejmě stejný názor a celou věc berou nakonec s humorem. Na sociálních sítích se hned objevily koláže Kim Čong-una v zelenobílém dresu Spartans.

Jiní se zase v diskuzích podivují, zda reklama v klubu šesté ligy může být účinná. "Byl by problém tady přesvědčit někoho, aby navštívil Ashington, natož KLDR," napsal jeden z příznivců, čímž zároveň popíchl městečko sousedící s Blythem. To ještě nevěděl, že si reklama získá vskutku světovou pozornost a mnohonásobně se vyplatí…

A nový partner zřejmě svědčí i týmu Spartans, který na Štěpána remizoval 2:2 se Spennymoorem, dnes porazil 2:1 York, už osm zápasů neprohrál a v Národní lize Sever se vyhoupl na osmé místo.

 

Právě se děje

před 33 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy