Hitzlsperger prolomil tabu, homofobie ve fotbale ale přežívá

Sport Sport
9. 1. 2014 12:06
Coming out bývalého německého fotbalisty vyvolal řadu pozitivních reakcí po celém světě.
Podívejte se na coming out Thomase Hitzlspergera. | Video: www.youtube.com

Praha - Německý fotbalista Thomas Hitzlsperger prolomil tabu. Ve středu se veřejně přiznal ke své homosexualitě, stal se prvním opravdu špičkovým hráčem, který to udělal a jeho coming out vyvolal vlnu pozitivních reakcí nejen ve fotbalovém světě, ale i mezi politiky a představiteli států.

Zatímco v běžném životě a i jiných sportovních odvětvích je homosexualita již otevřenou součástí, mezi fotbalisty je takové přiznání stále ještě naprosto ojedinělé.

"Bývalá hvězda Aston Villy Thomas Hitzlsperger se stal prvním hráčem v historii Premier League, který oznámil, že je gay," píše ostrovní plátek Daily Mail.

Chce vyvolat diskusi o gayích ve fotbale

Hitzlsperger ukončil kariéru kvůli vleklým zraněním před pěti měsíci. Za německý národní tým odehrál 52 utkání. Kromě Aston Villy hrál také za Everton, West Ham, Stuttgart či Lazio Řím. Pro svou tvrdou střelu byl přezdíván Kladivo.

"Přiznávám, že jsem gay, abych vyvolal diskusi o homosexualitě mezi profesionálními sportovci," řekl Hitzlsperger, který si prý uvědomil svou homosexuální orientaci teprve před pár lety. "Nikdy jsem se nestyděl za to jaký jsem," dodal.

Jednatřicetiletého hráče za odvahu okamžitě ocenila německá kancelářka Angela Merkelová. A přidal se také britský premiér David Cameron.

Cameron: Teď jej obdivuji ještě více

"Jako fanoušek Aston Villy jsem vždycky Thomase Hitzlspergera obdivoval. Ale teď jej obdivuji ještě více. Statečný a důležitý čin," napsal Cameron na twitter.

K Hitzlspergerově kroku se vyjádřil také švédský fotbalista Anton Hysen, který svou homosexualitu odhalil v roce 2011. A dokonce ještě jako aktivní hráč.

"Dobrá práce Thomasi! Jsem velmi hrdý na to, co jsi udělal. Je to extrémně dobré pro fotbal," vzkázal Němcovi Hysen, který byl ve své době teprve druhým fotbalistou, který otevřeně přiznal, že je gay. Tím prvním byl někdejší americký fotbalový reprezentant Robbie Rogers.

Můžeme běhat i hrát. Tak o co jde?

"Existuje iluze, že každý fotbalista musí být macho a mít za přítelkyni modelku. Ve fotbale stále není akceptovatelné být gayem. Ale proč ne? Můžeme běhat, můžeme hrát, můžeme skórovat. Tak v čem je problém," uvedl v září minulého roku Švéd.

Svého bývalého reprezentačního kolegu podpořil také útočník Arsenalu Lukas Podolski. "Statečné a správné rozhodnutí. Respekt pro Thomase. Jeho krok je v dnešní době velmi důležitým znamením," napsal Podolski na twitter.

Některá média však Hitzlspergera částečně kritizují za to, že se nepřiznal už za jako aktivní hráč. "Když jsem začal hrát fotbal profesionálně, byl jsem ve vztahu se ženou. A zůstali jsme spolu osm roků. Chvíli to trvalo, než jsem si své pocity plně uvědomil," vysvětlil v rozhovoru pro deník Die Zeit.

Homofobie ve fotbale žije dál

"Nikdy jsem neměl potřebu o tom mluvit otevřeně, až teď, dodal Hitzlsperger. Zároveň přiznal, že v kabině jsou homosexuálové často terčem vtipů a narážek.

Homofobie ve fotbale je rozšířený problém a často ji přiživují samotní fotbaloví činovníci. Šéf Juventusu Turín Luciano Moggi nechvalně proslul výrokem, že gay nemůže být nikdy dobrým fotbalistům. Prezident chorvatské fotbalové asociace Vladko Markovič zase tvrdil, že fotbal není pro homosexuály, ale pro zdravé lidi.

A nad přiznáními fotbalistů visí také jeden tragický stín. Vůbec prvním hráčem, který vystoupil jako gay, byl v osmdesátých letech minulého století Justin Fashanu. Britský fotbalista hrál na ostrovech například za Norwich či Nothingham Forrest. V roce 1998 se po obvinění ze zneužití oběsil ve své garáži v Londýně.

 

Právě se děje

Další zprávy