Albánie zdolala Polsko a je v čele "české" kvalifikační skupiny o fotbalové Euro

10. 9. 2023 20:18
Fotbalisté Albánie v kvalifikaci o mistrovství Evropy porazili doma 2:0 Polsko a posunuli na první místo skupiny E o dva body před českou reprezentaci. Na třetím místě je jen vinou horšího skóre Moldavsko, které dnes uspělo 1:0 na Faerských ostrovech.
Čeští fotbalisté v utkání s Albánií
Čeští fotbalisté v utkání s Albánií | Foto: Reuters

Češi odehráli o jedno utkání méně než všichni konkurenti. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého, kteří dnes remizovali v přípravném zápase 1:1 v Maďarsku, nastoupí k dalšímu kvalifikačnímu duelu 12. října v přímém souboji o první místo v Albánii. Úvodní vzájemný duel v pražském Edenu skončil ve čtvrtek remízou 1:1.

Albánie vrátila Polsku porážku 0:1 z úvodního kola v březnu. V 37. minutě otevřel skóre výstavní ránou z dálky Asani a v 62. minutě zvýšil premiérovou trefou v národním týmu Daku. Polsko, které je v tabulce až čtvrté, nebodovalo ani ve třetím venkovním zápase a s Albánií prohrálo poprvé v historii.

Moldavsko navázalo na červnový triumf proti Polsku a vyhrálo podruhé za sebou. Jedinou branku vstřelil v 53. minutě kapitán Rata. Faerské ostrovy ve čtvrtém vzájemném duelu prohrály poprvé a s jediným bodem zůstaly ve skupině poslední.

Dánové i podruhé v kvalifikaci zdolali v severském derby Finsko. Výhru 1:0 zařídil v Helsinkách v 86. minutě přesnou střelou z 20 metrů záložník Höjbjerg. Dánsko se ve skupině H dostalo o bod před dnešního soupeře a Kazachstán, který si odpoledne poradil doma 1:0 se Severním Irskem.

V nezvykle vyrovnaně skupině jsou po boku Dánska v čele i Slovinci. Ti podle očekávání zvítězili 4:0 na hřišti San Marina, které ještě nebodovalo ani neskórovalo.

Gólovým hrdinou dnešního programu byl Aleksandar Mitrovič. Srbský útočník nastřílel při výhře 3:1 v Litvě hattrick, všechny branky dal v prvním poločase. Jeho tým vyhrál po dvou zápasech a společně s Maďarskem vede skupinu G.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina H:

Kazachstán - Severní Irsko 1:0 (1:0). Branka: 27. Samorodov.

Finsko - Dánsko 0:1 (0:0). Branka: 86. Höjbjerg.

San Marino - Slovinsko 0:4 (0:2). Branky: 4. Vipotnik, 16. Mlakar, 61. Lovrič, 67. Karničnik.

Skupina E:

Faerské ostrovy - Moldavsko 0:1 (0:0). Branka: 53. Rata.

Albánie - Polsko 2:0 (1:0). Branky: 37. Asani, 62. Daku.

1. Albánie 5 3 1 1 8:3 10
2. Česko 4 2 2 0 7:2 8
3. Moldavsko 5 2 2 1 5:5 8
4. Polsko 5 2 0 3 6:8 6
5. Faerské ostrovy 5 0 1 4 2:10 1

Skupina G:

Černá Hora - Bulharsko 2:1 (1:0). Branky: 45.+1 Savič, 90.+6 Jovetič - 79. Borukov. ČK: 59. Vujačič (Č. Hora).

Litva - Srbsko 1:3 (1:3). Branky: 45. Paulauskas - 21., 32. a 43. A. Mitrovič.

1. Maďarsko 4 3 1 0 7:1 10
2. Srbsko 5 3 1 1 9:4 10
3. Černá Hora 5 2 2 1 5:5 8
4. Bulharsko 5 0 2 3 3:8 2
5. Litva 5 0 2 3 4:10 2

Skupina B:

Řecko - Gibraltar 5:0 (2:0). Branky: 23. a 83. Mavropanos, 70. a 90.+1 Masuras, 9. Pelkas.

Irsko - Nizozemsko 1:2 (1:1). Branky: 4. Idah z pen. - 18. Gakpo z pen., 56. Weghorst.

1. Francie 5 5 0 0 11:0 15
2. Řecko 5 3 0 2 10:5 9
3. Nizozemsko 4 3 0 1 8:5 9
4. Irsko 5 1 0 4 5:7 3
5. Gibraltar 5 0 0 5 0:17 0