Mokrý, Obst či Košťál? Svaz podává trestní oznámení

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 2. 2011 19:00
Právníci podávají oznámení na neznámého pachatele
Ivan Hašek.
Ivan Hašek. | Foto: Ondřej Besperát

Nymburk - Zaplatí za špatné hospodaření Českomoravského fotbalového svazu z let 2005 až 2008 Pavel Mokrý, Jan Obst, nebo snad Vlastimil Košťál? Odpovědi se fotbalová veřejnost zřejmě hned tak nedočká, nicméně současné vedení svazu už pověřilo právníky, aby podali trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Dali jsme na doporučení advokátních kanceláří, abychom v některých kauzách podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Hlavně věřím, že jestliže se dělo něco nekalého, tak se to objasní. Ale v tuhle chvíli bych to víc nekomentoval, protože je to v rukou právních kanceláří," uvedl předseda ČMFS Ivan Hašek.

Čtěte také:
Fotbalový svaz chce po svých exmanažerech miliony
Hašek jde po Mokrém a Košťálovi. Chce peníze zpět

O jakých kauzách to vlastně mluví? Konkrétně jde o prodej domu v Kozí ulici, studii výstavby národního stadionu a případ společnosti JVM Promotion.

Výkonný výbor už dříve avizoval, že bude po bývalém vedení svazu vymáhat škody blížící se částce 24 milionů korun. Špatné hospodaření odhalil audit.

Kromě bývalých šéfů Mokrého a Obsta, a místopředsedy Košťála, v kauzách figuruje také někdejší šéf marketingové společnosti STES Jan Kinda a jeho spolupracovník a bývalý mluvčí reprezentace Lukáš Tuček. Právě po těchto lidech chce současné vedení ČMFS vymáhat škody. A všichni tito lidé shodně tvrdí, že jsou nevinní.

Foto: Jiří Kropáček

Proč svaz podává trestní oznámení na neznámé pachatele a nikoli na konkrétní osoby, Ivan Hašek nijak nezdůvodnil.

Dvě advokátní kanceláře nicméně byly pověřeny, aby posoudily audity společnosti STES a ČMFS. "Ty kauzy byly na začátku tři, z prvních dvou žádné závěry nejsou. V té třetí jsme naopak došli k závěru, že tam určitá újma společnosti STES mohla vzniknout. Vzhledem k tomu, že ta košatá historie kauzy je problematická z hlediska shromáždění relevantních dokumentů, tak jsme nedoporučili podávat civilní žalobu, protože STES by se mohl dostal do důkazní nouze," uvedl zástupce kanceláře, která se zabývá kauzami zjištěnými auditem STES, Jan Nekola.

Audit ČMFS posuzovala jiná advokátní kancelář, která našla nesrovnalosti v prodeji bývalého svazového sídla v Kozí ulici a při financování studie výstavby národního stadionu.

"V průběhu zkoumání se objevilo podezření, že některá jednání mohla být porušením zákona, například že k prodeji domu v Kozí mohlo dojít nikoli za nejvyšší nabídku. Na základě toho mohl výkonný výbor těžko dělat něco jiného než předat dokumenty orgánům trestního řízení," řekl zástupce kanceláře Luboš Dufek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy