13. 4. 2008 19:40
Manchester - Arsenal 2:1, Tottenham - Middlesbrough 1:1
Hráči Manchesteru udělali důležitý krok v cestě za titulem.
Hráči Manchesteru udělali důležitý krok v cestě za titulem. | Foto: Reuters

Manchester - Ve šlágru 34. kola Premier League se střetl vedoucí Manchester se třetím Arsenalem, který na něj před zápasem ztrácel šest bodů.

Oba aspiranté na titul předvedli divákům na Old Trafford strhující podívanou se šťastějším koncem pro domácí United.

V brance Arsenalu se překvapivě objevil Jens Lehmann, ani na lavičce náhradníků nebyla současná jednička "Kanonýrů" Almunia.

Hostům chyběl také dlouhodobě zraněný kapitán české reprezentace Tomáš Rosický, jenž už do bojů v letošní sezoně anglické ligy pravděpodobně nezasáhne. Domácí se zase museli obejít bez stopera Vidiče.

Přesto důležitý zápas nabídl atraktivní fotbal.

V prvním poločase se vyznamenali oba brankáři. Nejdříve manchesterský Edwin van der Sar zlikvidoval šanci Adebayora, v 36. minutě v obdobné pozici vyrazil nohou střelu Rooneyho arsenalský Lehmann.

Góly padaly po poločase

Po změně stran přišlo naopak zaváhání domácího gólmana. Po centru z levé strany nizozemský veterán zazmatkoval, míč nedokázal vyboxovat, a Emmanuel Adebayor poslal "Kanonýry" hlavou do vedení.

Z toho se ale radovali pouhých šest minut. Kapitán Arsenalu William Gallas zahrál v šestnáctce rukou a rozhodčí nařídil penaltu.

Její exekuce se ujal letošní nejlepší střelec United Cristiano Ronaldo a proměnil ji dokonce dvakrát, když po předčasném vyběhnutí musel svůj první pokus opakovat.

Torres i Gerrard se v neděli trefili.
Torres i Gerrard se v neděli trefili. | Foto: Reuters

Trenér Manchester Alex Ferguson se ale s remízou spokojit nechtěl a krátce po vyrovnání poslal na hřiště čerstvé síly. Tévez a Anderson nahradili Scholese s Parkem.

Hru domácích střídaní oživilo a obrana "Kanonýrů" byla pod velkým tlakem. V 72. minutě se po faulu před vápnem naskytla United možnost zajímavé standardní situace.

K překvapení celého stadionu a zejména brankáře Lehmanna se do míče opřel Owen Hargreaves a jeho střela zaplula přesně k tyči. Gólman Arsenalu byl bez šance.

Další branka už v utkání nepadla. Manchester může slavit další úspěch, zatímco šance "Kanonýrů" na zisk ligového titulu se přiblížily k oblasti utopie.

Torres znovu skóroval

Fotbalisté Liverpoolu po postupu do semifinále Ligy mistrů porazili doma Blackburn 3:1 a zvýšili náskok na čtvrté příčce na pátý Everton na pět bodů.

Hrdina duelu proti Arsenalu Steven Gerrard čtvrt hodiny po přestávce po přihrávce Benayouna otevřel skóre zápasu.

Osm minut před koncem nechali hosté nehlídaného Torrese, jenž hlavou nedal brankáři Friedelovi šanci a potřicáté v sezoně skóroval.

To ještě nebylo vše. V devadesáté minutě zvýšil po spolupráci s Riisem střídající Voronin.

V první minutě nastavení pak upravil na 1:3 z pohledu hostů ukázkovým volejem přes rameno Santa Cruz.

Reading doma nenadchl

Fotbalisté Readingu vsobotu podlehli  na svém hřišti předposlednímu Fulhamu 0:2 a zkomplikovali si tak boje o záchranu v lize.

V dresu domácích odehrál 78 minut český záložník Marek Matějovský, ovšem ani jeho výkon k bodům nakonec nestačil.

Fanoušci na Madejski Stadium byli svědky zajímavého duelu, který provázelo typické aprílové počasí. Po úvodních kroupách totiž vysvitlo i sluníčko, které ovšem domácím fotbalistům nikterak nepomohlo.

Marek Matějovský v sobotu k bodům nepomohl.
Marek Matějovský v sobotu k bodům nepomohl. | Foto: Reading FC

Do úvodní šance utkání se dostal hostující Brian McBride, jenže napoprvé nejprve přestřelil. Hráči Readingu však nevzali nebezpečí z kopaček amerického útočníka vážně, a to se jim v pětadvacáté minutě hry vymstilo.

Tentokrát už totiž fulhamský střelec naběhl na centr Daviese z levé strany a zblízka nezaváhal. Svěřenci Steva Coppella mohli vyrovnat v závěru první půle, ale Doyloval hlavička jen minula Kellerovu branku.

Tu mohl výrazně ještě ohrozit i Matějovský, jenže správný okamžik ke střele prováhal, a tak jeho příležitost vyzněla naprázdno.

Po přestávce se domácí snažili vyrovnat, ale blíže k úspěchu byl spíše Fulham. Proti pokusům McBrida, Hangelanda nebo Bullarda se však postavila branková konstrukce domácího gólmana Hahnemanna.

Toho ale v závěru nakonec přeci jen překonal střídající Nevland, jenž pečetil stav na konečných 2:0.

Černého překonal jen Downing

Druhou remízu 1:1 vychytal v krátké době po sobě český brankář ve službách Tottenhamu Radek Černý. Poté, co minulý týden přispěl svým výkonem k dělbě bodů na půdě Blackburnu, v sobotu se postavil do branky proti Middlesbrough.

"Kohouti" se v utkání dostali do vedení v prvním poločase, kdy si Lennonovu střelu srazil nešťastně do branky obránce Grounds.

Hostující fotbalisté mohli pak vyrovnat hned v úvodu druhé části, ale po rohovém kopu zachránil na brankové čáře Lennon. Zvýšit náskok Tottenhamu mohl ještě po hodině hry Berbatov, ale střela se opřela jen do tyče.

A tak naopak udeřilo na druhé straně. Po jedné z rychlých akci se k zakončení dostal Downing, jehož střelu ještě lehce tečoval Jenas a Černý byl bez šance

Konečný obrat mohli završit v poslední desetiminutovce také hostující Alves a Alidiere, ale oba tentokrát českého gólmana nepřekonali.