Liverpool vyhrál v Burnley 2:0 a vyhoupl se do čela. Manchester bravurně otočil

26. 12. 2023 20:33
Fotbalisté FC Liverpool vyhráli v 19. kole anglické ligy v Burnley 2:0, po dvou remízách se vrátili na vítěznou vlnu a vyhoupli se do čela tabulky. Aston Villa prohrála na hřišti Manchesteru United 2:3, přestože vedla už 2:0, a ztrácí na lídra tři body. Ve čtvrtek se může na první místo vrátit Arsenal, pokud v derby porazí doma West Ham United.
Diogo Jota střílí druhý gól Liverpoolu
Diogo Jota střílí druhý gól Liverpoolu | Foto: Reuters

Svěřenci trenéra Kloppa zdolali Burnley počtvrté za sebou a opět s nulou na kontě inkasovaných branek. Na hřišti nováčka, který dosud vyhrál doma jen jediný zápas, se už v šesté minutě prosadil Uruguayec Núňez střelou z hranice šestnáctky. Hrálo se prakticky jen na branku domácích, ale Salahův pokus brankář Trafford vytáhl nad břevno, Gakpův gól neplatil kvůli předchozímu faulu a Elliottovi pokazil oslavy videorozhodčí, který odhalil ofsajd.

Až v poslední minutě náskok pojistil střídající Portugalec Diogo Jota, který se vrátil na trávník po měsíci po zranění. Burnley nemělo ani jednu střelu na branku a zůstává předposlední, jen dva body před Sheffieldem.

Aston Villa na stadionu Old Trafford vedla po necelé půlhodině 2:0. Skot McGinn rozehrál přímý kop od postranní čáry a jeho centr skončil v síti, aniž by se ho někdo dotkl. Za pět minut vstřelil Belgičan Dendoncker první gól v barvách birminghamského klubu.

Ale po změně stran devatenáctiletý Argentinec Garnacho dvakrát překonal slavnějšího krajana Martíneze a to mu ještě další gól vzal videorozhodčí kvůli ofsajdu. V závěru domácím zajistil výhru dvacetiletý Dán Höjlund prvním gólem v Premier League. Aston Villa prohrála poprvé po sedmi kolech.

Newcastle zakončil letošní rok domácí porážkou s Nottinghamem 1:3 a nevylepšil svoji prosincovou bilanci, do níž patří vyřazení z Ligy mistrů i Ligového poháru a teď už čtyři porážky v Premier League. Hattrickem se o překvapení postaral Novozélanďan Chris Wood, který ještě v minulém ročníku hrál za Newcastle. Nottingham před Vánocemi vyměnil trenéra a Portugalec Nuno hned druhý zápas na lavičce proměnil ve vítězství, na něž hosté čekali sedm kol.

Přitom domácí vedli, poté co Švéd Isak proměnil penaltu, kterou sám zařídil, v osmý gól v této ligové sezoně. V nastavení prvního poločasu Wood vyrovnal po rychlém protiútoku do prázdné branky a po změně stran v rozpětí osmi minut dovršil obrat. Při třetím gólu udělal kličku i slovenskému brankáři Dúbravkovi. Novozélandský střelecký rekordman má na kontě už sedm ligových branek. Hlavně jeho zásluhou hráči Nottinghamu v Newcastlu vyhráli poprvé od roku 1988.

Bournemouth porazil Fulham 3:0 a od listopadového debaklu 1:6 na hřišti Manchesteru City je k nepoznání. V posledních sedmi utkáních ztratil jen dva body, nejméně ze všech týmů v soutěži, a ze dna tabulky vyšplhal už na desáté místo. A to má k dobru zápas s Lutonem, který byl předčasně ukončen po srdečním selhání soupeřova kapitána Lockyera.

Tentokrát cestu ke třem bodům otevřel Nizozemec Kluivert a pro syna někdejší hvězdy oranje to byl teprve druhý gól od letního příchodu z Valencie. Solanke pak proměnil penaltu, první, kterou jeho klub kopal poprvé po 65 zápasech. Trefil se v lize už potřinácté a jen jeden zásah mu schází na dostižení Nora Haalanda. Čtvrtou výhru v řadě pak dovršil Kolumbijec Sinisterra povedenou střelou z dálky.

V souboji nováčků vyhrál Luton v Sheffieldu 3:2 a přikoval domácí k poslednímu místu. Hosty poslal do vedení premiérovým gólem v nejvyšší soutěži Doughty. Po změně stran sice Skot McBurnie a Ahmedhodžič z Bosny výsledek otočili, ale dva vlastní góly během pěti minut Sheffield zlomily.

Anglická fotbalová liga - 19. kolo:

Newcastle - Nottingham 1:3 (23. Isak z pen. - 45.+1, 53. a 60. Wood), Bournemouth - Fulham 3:0 (44. Kluivert, 61. Solanke z pen., 90.+4 Sinisterra), Sheffield United - Luton 2:3 (61. McBurnie, 69. Ahmedhodžič - 17. Doughty, 77. vlastní Robinson, 81. vlastní Slimane), Burnley - Liverpool 0:2 (6. Núňez, 90. Diogo Jota), Manchester United - Aston Villa 3:2 (59. a 71. Garnacho, 82. Höjlund - 21. McGinn, 26. Dendoncker).

1. Liverpool 19 12 6 1 39:16 42
2. Arsenal 18 12 4 2 36:16 40
3. Aston Villa 19 12 3 4 40:25 39
4. Tottenham 18 11 3 4 37:24 36
5. Manchester City 17 10 4 3 40:20 34
6. Manchester United 19 10 1 8 21:25 31
7. West Ham 18 9 3 6 31:30 30
8. Newcastle 19 9 2 8 37:25 29