Angličané otočili duel s Itálií a už mají jisté Euro

17. 10. 2023 22:47
Fotbalisté Anglie počtvrté za sebou postoupili na mistrovství Evropy. Svěřenci trenéra Garetha Southgatea si zajistili start na závěrečném turnaji díky domácí výhře 3:1 nad Itálií v repríze předloňského finále Eura. Evropský šampionát už zná devět z 24 účastníků.
Jude Bellingham, Anglie
Jude Bellingham, Anglie | Foto: Reuters

Anglie prohrávala v londýnském Wembley, kde Itálii ve finále posledního ME podlehla na penalty, po čtvrthodině hry, kdy se trefil Scamacca. Za necelých 20 minut odpověděl z penalty Kane, historicky nejlepší anglický střelec zaokrouhlil počet reprezentačních tref na 60. Obrat po změně stran dokonal Rashford, pojistku přidal opět útočník Bayernu Mnichov Kane.

Anglie doplnila na Euru Belgii, Francii, Portugalsko, Skotsko, Španělsko, Turecko, Rakousko a hostitele Německo. Závěrečný turnaj se uskuteční příští rok od 14. června do 14. července.

Úřadující evropští šampioni Italové si kvůli prohře v Anglii zkomplikovali cestu na Euro. Z třetího místa ztrácejí tři body na Ukrajinu, která zvítězila na Maltě 3:1. Tým z Apeninského poloostrova ale sehrál o duel méně.

Maďaři si mohli zajistit postup na ME už dnes výhrou v Litvě, na hřišti outsidera však pouze remizovali 2:2. Domácí dokonce po úvodním dějství o dvě branky vedli, hosté ale po změně stran vybojovali alespoň bod. Nejprve snížil z penalty Szoboszlai a poté srovnal Varga.

Maďarsko je v čele skupiny G o bod před Srbskem, které doma zdolalo Černou Horu 3:1. Balkánský duel rozhodl dvěma zásahy Mitrovič. Černá Hora má na vedoucí Maďary už šestibodové manko, stále je však ve hře o postup.

Na první příčce "háčka" se díky vítězství 1:0 v Severním Irsku udrželo Slovinsko. Jedinou branku dal v páté minutě Čerin, domácí hráli od 58. minuty v oslabení.

Stejně bodů (19) jako Slovinci mají i Dánové po vítězství 2:1 v San Marinu. Favorit se na povinnou výhru nečekaně natrápil, nerozhodný stav 1:1 zlomil až v 70. minutě střídající Poulsen.

O čtyři body za vedoucí dvojicí je Kazachstán, který vyhrál po obratu ve Finsku 2:1. Oba góly hostů vstřelil v závěrečné čtvrthodině hry Zajnutdinov, přičemž první dal z penalty.

Laci přispěl gólem k výhře fotbalistů Albánie

Záložník pražské Sparty Qazim Laci přispěl gólem k výhře fotbalistů Albánie 2:0 v přípravném utkání s Bulharskem. Soupeř Česka v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy neprohrál pošesté za sebou a popáté zvítězil.

Sedmadvacetiletý středopolař Laci druhým gólem v reprezentačním dresu otevřel před koncem prvního poločasu skóre, pojistku přidal po změně stran Ernest Muci. Za hosty nastoupil bývalý sparťanský útočník Martin Minčev.

Svěřenci brazilského trenéra Sylvinha navázali v Tiraně na čtvrteční triumf 3:0 nad českým mužstvem. Albánie vede "českou skupinu" o dva body před výběrem trenéra Jaroslava Šilhavého a je blízko druhé účasti na Euru, kde zatím startovala pouze v roce 2016. Kvalifikaci zakončí v listopadu proti Moldavsku a Faerským ostrovům.

Souboj dvou jistých účastníků evropského šampionátu v příštím roce mezi Francií a Skotskem odstartovali lépe hosté, které v 11. minutě poslal do vedení Gilmour. Stoper Pavard ale v rozmezí 16. až 24. minuty obrátil skóre a kanonýr Mbappé do konce první půle pojistil vedení favorita. Konečný výsledek stanovil v 70. minutě střídající Coman.