Prohlásil to ve čtvrtek před disciplinární komisí. Údajně mu to oznámil obránce Zdeněk Houšť, který byl v Bystrci na hostování. Fotbalista to ale před komisí důrazně popřel, funkcionář podle jeho slov lže.
Komise se kvůli důkladnějšímu prošetření celé události rozhodla na své příští jednání pozvat z Bystrce navíc trenéra Oldřicha Machalu a hráče Aleše Schustra, Nenada Novakoviče, Pavla Krejčíře a Ivo Michala. Už minulý týden požádal svaz o spolupráci brněnský policejní útvar pro odhalování korupce.
- Úplatky: Policie vyšetřuje zápas 2. ligy
Policie v Brně začala šetřit okolnosti pondělního zápasu druhé fotbalové ligy, v němž Bystrc prohrála s Vítkovicemi 2:4.
K ovlivnění mělo dojít v týdnu před zápasem 29. kola druhé ligy Bystrc - Vítkovice, v němž se 11. června rozhodlo o sestupu domácího týmu.
Brněnský celek sice v poločase vedl 2:0, ale po prohře 2:4 spadl o soutěž níž. Po utkání šéf klubu Procházka a obránce Houšť naznačili, že utkání předcházely pokusy o jeho ovlivnění.
- výsledky Bystrce najdete ZDE
Houšť předstoupil před disciplinární komisí jako první a tvrdil, že ho nikdo s takovou žádostí nekontaktoval. Tým prý rozhodily pouze Procházkovy výhružky, že zápas může být ovlivněn ze strany soupeře.
"Hlavním důvodem prohry bylo, že hráči nevydrželi tlak pana Procházky. Především mladí hráči se skoro báli hrát," řekl Houšť.
Procházka ale před komisí uvedl, že ho Houšť informoval o korupčním jednání už s předstihem.
"Řekl mně a sportovnímu řediteli klubu, že mu jedna známá osobnost z fotbalového světa nabídla úplatek ve výši 80 tisíc korun, které má rozdělit mezi čtyři hráče.
Podle našich indicií jde o bývalého trenéra Bystrce pana Tibora Dudu, který je velký kamarád s vítkovickými funkcionáři," prohlásil Procházka, kterému během jednání přizvukoval sportovní ředitel Libor Danihelka. Podle něj čtyřem inkasovaným gólům předcházely nepochopitelné chyby.
Houšť kontroval s tím, že to je celé smyšlené a že s touto verzí přišel právě pouze Procházka. Jeho prý nikdo nekontaktoval. "I proto jsem o tom dnes ani nemluvil, oba funkcionáři to zde ale všechno popsali jinak," uvedl devětadvacetiletý fotbalista, který má na kontě 32 prvoligových zápasů.
Podle klubových činovníků vše nasvědčuje, že do celé záležitosti byli zapleteni vedle Houště ještě další hráči Aleš Schuster a Tomáš Mrázek. Ty už vyslýchala policie poté, co bystrcký šéf podal trestní oznámení kvůli možné korupci. Komise ho však upozornila, že to nemusí nic znamenat, protože fotbalisté pouze podali vysvětlení, nejednalo se o výslech.
Předseda komise Alexander Károlyi po jednání uvedl, že k případu potřebuje další informace. I proto pozvala jeho komise další zástupce klubu, ale upozornila, že s nikým z nich zatím nebylo zahájeno disciplinární řízení
Károlyi poznamenal, že jde o jiný případ, než když před rokem liberecký kapitán Tomáš Zápotočný mluvil o možné korupci před ligovým duelem s Mladou Boleslaví.
"Svá slova z médií ale později odvolal, což je v tomto případě jinak. Pan Houšť dnes před komisí znovu zopakoval, že v rovině spekulací se mluvilo o ovlivnění, ale více to tehdy ani dnes nekomentoval," uvedl Károlyi.
Zápotočný tehdy dostal pokutu 150 tisíc korun za znevážení jména ČMFS.
Podle Károlyiho není vyloučeno, že stejně jako v případě korupční aféry s rozhodčími komise při prokázání korupce vynese tresty dříve než soudní orgány.
"Pokud ke korupci došlo, musí jít o naprosto jasné důkazy, což nebude vůbec jednoduché. Tehdy byly k dispozici například odposlechy telefonů, což v tomto případě nepředpokládám," řekl Károlyi.