Korejští fotbalisté vyhráli Asijské hry a nemusí na vojnu

ČTK ČTK
1. 9. 2018 16:51
Fotbalisté Jižní Koreje ovládli letošní Asijské hry, když porazili ve finále Japonsko 2:1.
Korejští fotbalisté vyhráli Asijské hry 2018
Korejští fotbalisté vyhráli Asijské hry 2018 | Foto: Reuters

Jakarta - Reprezentanti Korejské republiky vyhráli fotbalový turnaj na Asijských hrách a vedle zlaté medaile mohou hráči včetně opory Tottenhamu Son Hung-mina slavit i zproštění z povinné vojenské služby. Ve finále porazili v prodloužení Japonsko 2:1.

Šestadvacetiletý Son Hung-min, jenž hraje za Spurs od roku 2015 a v červenci podepsal nový pětiletý kontrakt, byl před začátkem turnaje pod velkým tlakem. Pokud by v Jakartě s národním týmem titul nezískal, musel by příští rok po svých 27. narozeninách narukovat, což by pro jeho profesionální kariéru znamenalo velké komplikace nebo i konec.

Každý fyzicky způsobilý korejský muž totiž musí do osmadvaceti let povinně absolvovat 21 měsíců dlouhou vojenskou službu. Výjimkou pro sportovce může být pouze olympijská medaile či právě triumf na Asijských hrách.

Přitom výjimku už Son Hung-min mohl dávno mít, pokud by ho před čtyřmi lety jeho tehdejší zaměstnavatel Bayer Leverkusen pustil na předchozí Asijské hry. Ty se však konají mimo oficiální termín FIFA a Son Hung-min v roce 2014 přišel o celkové vítězství, které osvobodilo jednu generaci korejských fotbalistů z armády.

Tottenham mu letos šanci dal a bezprostředně po utkání mu zástupci Spurs poblahopřáli. "Gratulujeme, Sonny - šampione Asijských her," tweetovali na klubovém účtu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy