Kapitán z Chile má pohřeb. Černý flór je i v Jablonci

Miloslav Lubas
28. 3. 2011 6:30
Památce Ladislava Nováka se uklání i Střelnice
Ladislav Novák (vlevo) na lavičce. V ´baloňáku´ místo v dresu s lvíčkem
Ladislav Novák (vlevo) na lavičce. V ´baloňáku´ místo v dresu s lvíčkem | Foto: archiv Klubu přátel Josefa Masopusta

Jablonec nad Nisou - Velké fotbalové srdce kapitána ze stříbrného MS v Chile 1962 Ladislava Nováka by mohlo být symbolicky pohřbeno i pod trávníkem jablonecké Střelnice.

Prožil na ní šest let ze svého nedávno ukončeného života a odstartoval tam svou úspěšnou trenérskou kariéru. LIAZ dostal vůbec poprvé v historii do první ligy.

Čtěte také:
Fotbalový kapitán Novák bude mít vojenský pohřeb

"Do Jablonce přišel v roce 1966 a dva roky s námi ještě hrál. Byl to velký bojovník a poctivec. Nikdy se na hřišti nesnížil k zákeřnostem," řekl Aktuálně.cz Rudolf  ´Houba´ Svoboda, legenda v historii jablonecké kopané.

Novákovu přisnost v Jablonci brali. ´Týral´ přece i sebe

Šestašedesátiletý Svoboda uctí v pondělí ve strašnickém krematoriu Novákovu památku s bývalým spoluhráčem Lubošem Šrejmou a s jabloneckým novinářem a funkcionářem LIAZ Jaroslavem Hrabákem.

Ladislav Novák se svým Liazem v postupové sezóně 73/74 (třetí zleva dole)
Ladislav Novák se svým Liazem v postupové sezóně 73/74 (třetí zleva dole) | Foto: FK Baumit Jablonec

"Po dvou letech nás Láďa začal trénovat. Byl na nás přísný, ale brali jsme to, protože ještě jako fotbalista byl přísný i na sebe," prohlásil Svoboda. Novák si z angažmá v LIAZ ´odskočil´ k národnímu týmu. Na ME 1972 se s ním ale neprobojoval a vrátil se do Jablonce. 

Hrabák nikdy nezapomene na okamžik ze zápasu Jablonce s olympijským výběrem Japonska.

"Vyhráli jsme 2:0, ale Japonci byli hrozně rychlí. V jednu chvíli kopli míč přes Láďu. Stál na naší polovině hřiště, Japonec kolem něj proběhl a Láďa se za ním ani neotočil. Šel v klidu k půlicí čáře," zavzpomínal Hrabák.

"My si říkali, co ten Láďa blbne?! Proč nehraje? Přece se na to nevykašlal?! Ale Japonec doběhl míč až půl metru za lajnou. Takový úžasný odhad Láďa měl," dodal Hrabák. 

Z askety Nováka měli jeho svěřenci vítr

Svoboda, který oblékl později i dres Slavie Praha, měl sklony k požitkářství a musel si dávat pozor, aby se Novák o jeho ´hříšcích´ nedozvěděl.

"Chodili jsme s kluky někdy na Tajvan (vyhlášená vinárna u jablonecké přehrady). Ale Láďa nás nešmíroval, k tomu se nesnížil. Dával na nás pozor asistent Lojza Jonák," prozradil Svoboda.

Novák patřil jako fotbalista mezi asketické typy a vzornou životosprávu vyžadoval i jako trenér od svých svěřenců. "Pořád se držel ve výborné kondici. Ale na oslavách si sem tam dal vínečko a rád si zazpíval," podotkl Svoboda.

"Studoval své protihráče, chtěl o nich vědět všechno. A jako jeden z prvních trenérů posílal pozorovatele na utkání soupeřů," ocenil Novákovu preciznost Svoboda.

Gentleman Novák to nebrousil, ani když ztrácel rychlost

Novák dovedl LIAZ do první ligy v sezóně 1973/74, v níž dělal mužstvu kapitána Šrejma. Když Novák opustil v roce 1968 hřiště, zaujal právě Šrejma jeho místo pravého beka.

Stará jablonecká Střelnice. Tady prožil Ladislav Novák pěkný kus života
Stará jablonecká Střelnice. Tady prožil Ladislav Novák pěkný kus života | Foto: FK Baumit Jablonec
 

"Láďa hrál v Jablonci až do sedmatřiceti, a i když mu už ubývala rychlost, do protihráčů nestrkal, nedržel je rukama a nekopal do nich. Svým přístupem se pro mě stal obrovským vzorem," připomněl Šrejma Novákovu pověst gentlemana.

Kapitán stříbrné chilské jedenáctky neuviděl za svou 24 let dlouhou kariéru ani jednou červenou kartu. 

"Byl svým způsobem odměřený a dbal na přísný režim. Ale že by se vůbec neusmál, to zase ne," uvedl Šrejma. „Dokázal brát věci s nadhledem. A s nadsázkou".

Podle Šrejmy se Novák staral jabloneckým fotbalistům o rozptýlení.

Znal se s Horníčkem. Svým ovečkám přivezl i Semafor a Bohdalovou

"Znal se s Miroslavem Horníčkem a zval ho k nám. Na Střelnici se díky Láďovi objevilo divadlo Semafor s Miroslavem Šimkem nebo Pavlem Bobkem. A také Jiřina Bohdalová," konstatoval Šrejma. „Vzal nás do divadla do Prahy, mezi umělci si jako slavný fotbalista udělal hodně známých".

Ladislav Novák ve své obvyklé roli - vede do zápasu Československo jako kapitán
Ladislav Novák ve své obvyklé roli - vede do zápasu Československo jako kapitán | Foto: archiv Klubu přátel Josefa Masopusta

Hrabák zažil Nováka ve výjimečném okamžiku, kdy si dal dvojku červeného vína. 

„Seděli jsme s ním a s oddílovým doktorem primářem Novákem v Šilheřovicích před zápasem v Bohumíně," poznamenal Hrabák.

"Mluvil jsem s Ládou o tom, jak jsem jako kluk prožíval slavné tažení Dukly na turnaji v New Yorku. A vynášel jsem do nebes svůj idol, fotbalového bohéma Rudlu Kučeru".

Novák se v Šilheřovicích na Hrabáka skoro obořil: "Flink to byl. My třicátníci jsme to táhli. Měli jsme něco za sebou, a když jsme si přečetli v New York Times titulek ´Rudy Kucera and his boys´, tak jsme na něj chtěli hodit deku!"

"Ale Láďovu tvář hned potom ozářil široký úsměv," upozornil Hrabák.

Ladislav Novák skonal v pondělí 21. března 2011 ve věku 79 let. Hrál na třech mistrovstvích světa, což se z československých fotbalistů podařilo pouze jeho spoluhráči z Dukly Svatopluku Pluskalovi. Za reprezentaci si připsal 75 startů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy