Hašek s Brücknerem v zádech? Světová rarita i šance

8. 7. 2009 0:15
Rizika a výhody Haškovy volby
Ivan Hašek
Ivan Hašek | Foto: Vojtěch Marek

Analýza - Patová situace s výběrem trenéra české fotbalové reprezentace skončila ve světě nevídaným řešením.

Na lavičku usedne sám svazový šéf Ivan Hašek, jenž si do trenérského týmu přibral Michala Bílka, Luďka Klusáčka a Karla Brücknera

Nad tímto řešením asi jásá jen málokdo, ale pro mnohé je to ze všech možných (a většinou špatných) řešení přijatelná varianta.

Kde vězí rizika a přednosti této volby?

Kumulace funkcí - První věc, která každého napadne: Nenabral si toho Hašek na svá bedra příliš? Zda se dají funkce svazového předsedy a reprezentačního kouče krátkodobě zvládat najednou, to musí vědět sám Hašek. "Kdybych si to nemyslel, tak bych do toho nešel," říká.

Ale sám dobře ví, že případný krach, a tím může být hned první ostré utkání na Slovensku, přinese nejspíš obrovskou vlnu kritiky. "Strkám hlavu do oprátky," uvědomuje si Hašek. 

Ta by mohla následně i podlomit širokou důvěru veřejnosti v Haškovo hlavní poslání, kterým je kompletní přestavba a očištění českého fotbalu.

Málo platné úspěchy a neúspěchy celého hnutí se většinou měří výsledky národního mužstva. Pozitivem je, že Hašek má za sebou mimořádně lukrativní angažmá a obě funkce nyní vykonává zdarma, takže dopředu vyloučil nařčení z hamižnosti a nezdravých osobních ambicí. Ale řadě osobních útoků tím stejně nezabrání.

Jasná zodpovědnost - Zatímco řešení s Haškem coby dočasným hlavním trenérem většina expertů i hráčů bere, předchozí variantu s polovičními úvazky tandemu Jarolím-Hašek spíše zavrhli. Výhody současného řešení jsou zřejmé. Hašek tímto krokem jasně říká: Za výsledky přejímám veškerou zodpovědnost já.  Navíc zmizí i zbytečné spekulace okolo klubového protekcionismu či pobouření slávistů v případě neúspěchu v kvalifikikaci o LM. A to je určitě pozitivní.

Volba asistentů - I když zejména přítomnost Karla Brücknera v roli poradce část fanoušků dráždí, volbě spolupracovníků se dá z hlediska faktů jen těžko něco vytknout. Na rozdíl od minulosti nemají asistenti povinnosti v klubech a mohou být Haškovi a věci národního týmu zcela k dispozici.

Text pokračuje pod tabulkou

Foto: Vojtěch Marek
               

Ivan Hašek: Předsedou i trenérem 
Hašek: Strkám hlavu do oprátky. Bez platu a prémií
Fotbalovou reprezentaci povede Hašek. Má zachránit MS
Haškova revoluce: Z ČMFS vyhodí všechny zaměstnance

Český trenér Rakušanů se potýká nejen se špatnými výsledky, ale stále i s jazykovou bariérou.
Český trenér Rakušanů se potýká nejen se špatnými výsledky, ale stále i s jazykovou bariérou. | Foto: Reuters

Karel Karel Brückner: Šedý vlk se vrací
Brückner zpět k reprezentaci? Tady jsou ´pro´a ´proti´
Proč Brückner selhal? Rakousko zná 10 důvodů
Čech je pro Brücknerův návrat: Stále má co dát

Michal Bílek
Michal Bílek | Foto: Ondřej Besperát

Michal Bílek: Double se Spartou a znalost Slovenska
Titul je pryč, Bílek ve Spartě skončí. Tým ho zklamal
Bílek emoce skrýval, ale titul staví nejvýše
Takový zkrat? Stejně je Řepka nejlepší, tvrdí Bílek

S Luďkem Klusáčkem Hašek úspěšně spolupracoval v Dubaji.

Michal Bílek uspěl na domácí scéně ziskem double se Spartou a dobře si vedl i v menších klubech v Blšanech a Plzni. "Navíc zná situaci na Slovensku," dodává Hašek. A právě zápas se Slováky může být alfou a omegou šancí Čechů na účast na MS.

Angažováním Karla Brücknera do role rádce získal Hašek na svoji stranu know how muže, který se dokázal probojovat ze všech kvalifikací. Navíc jeho názory může využít i nemusí.  Může tak předejít leckterým nepochopitelným vrtochům, které "šedý vlk" občas natropil.

Obrazem: Karla Brückner - Z MS a Eura přes Rakousko zpět k české reprezentaci

Respekt - Momentálně lze z českých zdrojů jen těžko ukázat na jinou dvojici trenérů, než je Hašek a Brückner, kteří by měli u hráčů větší respekt. Za jedním stojí bohatá reprezentační kariéra hráče, slušné trenérské renomé v zahraničí a kultivované vystupování. Za druhým pak jednoznačně největší úspěchy českého fotbalu v novodobé éře a také hluboká znalost týmu.

 

Právě se děje

Další zprávy