Hašek: Přání do nového roku? Utnout pád českého fotbalu

Sport Sport, Red Spo, ČTK
27. 12. 2009 13:30
Receptem by měl být úspěšný vstup do bojů o ME
Ivan Hašek
Ivan Hašek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poprvé jako předseda fotbalového svazu se Ivan Hašek představil v sobotu na tradičním vánočním turnaji internacionálů v pražském Edenu. Končící rok byl pro něj přelomový a ne vše se mu během něj povedlo.

V tom příštím chce pomoci českému fotbalu, aby zastavil svůj pád a fungoval lépe než dosud. Za velký cíl si pak klade úspěšný vstup národního týmu do evropské kvalifikace.

Rok 2009 přinesl Haškovi mnoho událostí, které výrazně ovlivnily jeho život. Na konci května dovedl dubajský klub Al Ahlí k titulu mistra Spojených arabských emirátů, o měsíc později se stal novým předsedou ČMFS a v závěru kvalifikace o postup na mistrovství světa se jako trenér neúspěšně pokusil zachránit český národní tým a dovést ho na závěrečný turnaj do Jižní Afriky.

Čtěte také: Předseda ČMFS Hašek chce jmenovat lobbisty pro sport

"Uplynulý rok bych rozdělil na dvě části. Ta zahraniční byla asi úspěšnější než ta domácí, protože jsou samozřejmě věci, které bychom chtěli, aby fungovaly v tom našem fotbale lépe. A budeme se snažit, aby v tom novém roce opravdu fungovaly lépe," řekl Hašek.

"Důležité je dobře odstartovat kvalifikaci"

Připustil, že končící rok byl pro něj přelomový. "Stal jsem se předsedou svazu. Jsem doma, dělám to, co mě hrozně baví. A samozřejmě je to i změna v mém osobním životě. Snažím se, abych to zvládal co nejlíp," pokračoval Hašek.

Pozvednout český fotbal bude možná těžší, než sám čekal. "Co je lehké tady v té situaci? Ten náš fotbal určitě zažívá pád. To víme všichni, že už to tak nějakou dobu prostě je. Je potřeba ten pád zastavit a pracovat, abychom zase byli tam, kde jsme byli dříve," prohlásil Hašek.

V novém roce má před sebou mnoho výzev a cílů. Za stěžejní považuje úspěšné výsledky národního celku, který zakončil sezonu hodně nepovedeným vystoupením na turnaji v Dubaji.

Čtěte dále: Žebříček FIFA: Pád pokračuje. Češi jsou na 25. místě

"Chtěli bychom dobře odstartovat kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. To by pro nás bylo určitě hrozně důležité a pomohlo by nám to," podotkl Hašek.

"Přál bych si, aby na fotbal u nás chodilo více lidí"

Rád by také zvýšil důvěru příznivců. "Chtěl bych, aby nás veřejnost vnímala tak, že nám věří, že to děláme pro fotbal a ne sami pro sebe. Aby měl důvěru fanoušků nejen nároďák, ale celý český fotbal," uvedl svazový šéf.

"Přál bych si, aby na stadiony chodilo co nejvíc zdravých diváků a my abychom těm lidem dělali s fotbalem co nejvíce radosti. Aby bylo těch starostí míň a víc té radosti," doplnil.

Od vysilující práce si Hašek na chvíli odpočinul během Vánoc. "Jsou to ty nejhezčí svátky v roce, vždycky se na ně hrozně těším. Byl to i jeden z důvodů, proč jsem teď v Čechách. Prostě jsem chtěl být s rodinou při Štědrém dnu, to bych asi v zahraničí nebyl," řekl Hašek.

Čtěte dále: Hašek navrhuje: Korupce? Fotbalu pomůže ombudsman

Prý to ale přehnal s vánočními dobrotami. "Trochu jsem se také najedl a je to vidět," smál se. "Jsem ve strašidelné kondici, ale není to moc vidět, protože rychle střídám. Každopádně bych potřeboval zhubnout. To je předsevzetí, co se týče mé osoby," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy