Fotbalové MS: Češi vyřadili Japonce po penaltách

SportPlus
12. 7. 2007 8:08
Reprezentace do 20 let je ve čtvrfinále MS
Snaha Martina Fenina dát gól na MS do 20 let v Kanadě v zápase proti Japonsku. Čeští hráči po penaltách postoupili do čtvrtfinále. | Foto: Reuters

Victoria - Čeští fotbalisté do 20 let postoupili na světovém šampionátu do čtvrtfinále, když ve čtvrtečním zápase porazili Japonsko po penaltovém rozstřelu.

První poločas ale čeští reprezentanti vůbec nezvládli. Kromě tlaku z úvodních minut, který korunovala nastřelená tyč ze třetí minuty, byli na hřišti pány japonští hráči.

Plné tribuny na stadionu ve Victorii tleskaly jejich předváděné hře. Asiaté hýřili aktivitou, hra plná narážeček a technických fines se musela líbit.

Dále čtěte:

Česká defenziva chvílemi nevěděla kam skočit. Často odvracela míče jen za cenu autového vhazování nebo rohu soupeře. Ostatně po jednom z rohů Japonců padl i první gól. VE 22. minutě prošel míč celým vápnem k volnému Mikunovi, který nedal Petrovi v bráně šanci.

České barvy se do konce první půle na odpověď nezmohly.

Druhý poločas nezačal pro Česko šťastně. V pokutovém uzemí fauloval Kubáň a Morishima ve 47. minutě proměnil penaltu, ač se brankáři Petrovi podařilo střelu téměř vyrazit.

Trenér Soukup vystřídal Gecova, jehož nahradil Marešem a i díky němu začala česká jedenáctka hrát útočněji. Vracela Japonsku jejich aktivní pojetí hry z první půle. Ofenzivu přišel v 55. minutě podpořit ještě vysoký Pekhart.

Snaha českého mužstva našla vyústění v 74. minutě, kdy Kudela suverénním způsobem proměnil pokutový kop a snížil na 2:1. O tři minuty později vybuchla česká radost znovu. Opět z penalty skóroval střídající Mareš.

Pro mladého hrdinu však zápas neskončil podle představ, v 85. minutě byl za druhou žlutou kartu možna přísně poslán pod sprchy. Konec druhé půle Češi ubránili a zápas šel do prodloužení.

V něm japonští fotbalisté využívali převahu jednoho hráče na hřišti a snažili se dostat tým ze srdce Evropy pod tlak. Mladí Češi však statečně odolávali, a když se vyskytla šance, pokusili se i o rychlý protiútok.

Ke konci nastaveného času měli Češi obrovské štěstí, když sudí přehlédl zcela jasnou ruku Okleštěka, který zabránil gólu Japonska. Zápas se proto po 120 minutách dočkal penaltového rozuzlení.

Jasuda první penaltu Japonců neproměnil, když gólman Petr vystihl směr jeho střely. Následně Fenin dal Čechům náskok a všichni čtyři další střelci se také nemýlili, slávista Marek Suchý si dokonce dovolil "panenkovský" dloubák.

Po něm opět exceloval český gólman, jenže Pekhart první možnost k ukončení zápasu nevyužil. Jeho střela trefila tyč. Jako pátý se k míčí postavil Okleštěk a jeho proměněná penalta odstartovala euforii českých hráčů.

Ve čtvrtfinále se český tým střetne se Španělskem, jenž v dnešním zápase porazilo Brazílii 4:2 po prodloužení. S evropskými šampiony do 19 let se reprezentanti utkají v noci ze 14. na 15. července v Edmontonu.

Výsledek:
Česká republika "20" - Japonsko "20" 3:2 pp (0:1,2:2)
Branky: 74. Kúdela z pen., 77. Mareš z pen. - 22. Makino, 47. Morišima z pen.
Penalty: proměnili: Fenin, Kúdela, Suchý, Okleštěk - Aoki, Makino, Kašiwagi, neproměnili: Pekhart - Jasuda, Morišima
Rozhodčí: Buitrago - Gonzalez, Rivas (všichni Kol.).
ŽK: Mareš, Janda - Takana, Jasuda, Učida. ČK: 85. Mareš, 120. Fujita.
Diváci: 14.500.