Tohle je realita okresního přeboru. Fotbalu rozumí každý a kulturák praská ve švech

Amatérským fotbalem žije každá druhá obec v Česku. Přesvědčte se o tom v pořadu Fotbalová republika.
Podívejte se na první díl pořadu Fotbalová republika. | Video: Aktuálně.cz

Když si vicemistr světa z roku 1934 Ladislav Ženíšek, hostující na soupisce Červeného Kostelce, potřásal pravicí se stárkovskými občany, stal se nevědomky jedním ze strůjců více než sedmdesátileté tradice.

Krátce po zápase, který se na nově zbudovaném hřišti u pivovaru odehrál na jaře 1948, se Stárkovští i přes vysokou porážku 2:14 poprvé přihlásili do fotbalových soutěží. A kopanou žijí dodnes.

Na vlastní oči se o tom přesvědčili i reportéři Aktuálně.cz, kteří do Broumovského výběžku zavítali na konci února při natáčení prvního dílu pořadu Fotbalová republika. Ten si dává za cíl prozkoumat amatérské základy české kopané a také její roli pro místní společenství. 

Sokol Stárkov je totiž i 72 let po založení klubu jednou z dominantních institucí v obci. A to nejen po sportovní, ale také kulturní stránce. Díky fotbalistům mají zdejší děti kde trénovat, dospělí zase mohou využívat místní klubovnu, která supluje v obci jinak absentující hospodu. 

Možná největší událostí, na které fotbalisté participují, je sportovní ples s karnevalovými maskami, který letos oslavil už svůj 64. ročník. I na jeho návštěvnosti je vidět, že fotbalisté a občané ve Stárkově jedno jsou.

Reportáž o stárkovských fotbalistech, kterou si můžete prohlédnout na přiloženém videu, byla natočena s podporou projektu Kopeme za fotbal. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy