Tohle je realita okresního přeboru. Fotbalu rozumí každý a kulturák praská ve švech

Sport Sport - za podpory: Gambrinus Kopeme za fotbal logo
15. 3. 2020 7:19
Amatérským fotbalem žije každá druhá obec v Česku. Přesvědčte se o tom v pořadu Fotbalová republika.
Podívejte se na první díl pořadu Fotbalová republika. | Video: Aktuálně.cz

Když si vicemistr světa z roku 1934 Ladislav Ženíšek, hostující na soupisce Červeného Kostelce, potřásal pravicí se stárkovskými občany, stal se nevědomky jedním ze strůjců více než sedmdesátileté tradice.

Krátce po zápase, který se na nově zbudovaném hřišti u pivovaru odehrál na jaře 1948, se Stárkovští i přes vysokou porážku 2:14 poprvé přihlásili do fotbalových soutěží. A kopanou žijí dodnes.

Na vlastní oči se o tom přesvědčili i reportéři Aktuálně.cz, kteří do Broumovského výběžku zavítali na konci února při natáčení prvního dílu pořadu Fotbalová republika. Ten si dává za cíl prozkoumat amatérské základy české kopané a také její roli pro místní společenství. 

Sokol Stárkov je totiž i 72 let po založení klubu jednou z dominantních institucí v obci. A to nejen po sportovní, ale také kulturní stránce. Díky fotbalistům mají zdejší děti kde trénovat, dospělí zase mohou využívat místní klubovnu, která supluje v obci jinak absentující hospodu. 

Možná největší událostí, na které fotbalisté participují, je sportovní ples s karnevalovými maskami, který letos oslavil už svůj 64. ročník. I na jeho návštěvnosti je vidět, že fotbalisté a občané ve Stárkově jedno jsou.

Reportáž o stárkovských fotbalistech, kterou si můžete prohlédnout na přiloženém videu, byla natočena s podporou projektu Kopeme za fotbal. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy