FIFA zastavila výrobu maskota pro MS. Číňané se bouří

Ivo Pospíšil, ip
10. 3. 2010 12:15
Leopard Zakumi se prý vyrábí v nelidských podmínkách
Leopard Zakumi
Leopard Zakumi | Foto: Reuters

Peking - Do zahájení fotbalového mistrovství světa v Jižní Africe zbývají jen tři měsíce a organizátoři řeší nový problém. Tentokrát se vášnivá debata rozpoutala kolem samotného maskota turnaje - leoparda Zakumiho.

Odboráři v Jižní Africe si totiž před měsícem začali stěžovat, že všechny plastové suvenýry spojené s oficiálním maskotem turnaje se vyrábějí v Číně.

"Všechny produkty pro světový šampionát by měly být vyráběny v Jižní Africe a sem také přinášet zisk," zlobil se například mluvčí odborů Patrick Craven, jehož kolegové následně poukazovali i na fakt, že se Zakumi vyrábí v nelidských podmínkách.

Čtěte také: Jižní Afrika ukázala maskota. Seznamte se s leopardem

FIFA se zpočátku od celé situace distancovala, neboť obchod šel zejména přes společnost Global Brands Group (GBG). Ta pak celou zakázku zadala čínské firmě Shanghai Fashion Plastic Products

Na základě obvinění jihoafrických představitelů, kteří dokonce plánovali bojkotovat prodej Zakumiho vyráběného v Číně, GBG provedla audit a dospěla k výsledkům, že v určitých situacích nejsou skutečně normy FIFA dodržovány.

Světová fotbalová federace proto nařídila, aby byla výroba suvenýrů v Číně přerušena. A tam se nyní bouří.

Jihoafričané se vymlouvají, zní z Číny

"Obvinění, že jsme zapojili do práce děti, nebo že se naši dělníci pohybují v nelidských podmínkách za příliš nízké mzdy, jsou zcela vymyšlené," prohlásil na stránkách deníku Guardian mluvčí společnosti.

"Jde pouze o výmluvy jihoafrických představitelů, kteří si sami nedokáží poradit se svou vysokou nezaměstnaností," doplnil.

Podle vyjádření jihoafrických odborářů měli dělníci pracovat přes jedenáct hodin denně a za svůj výkon dostat mzdu čítající kolem padesáti korun.

Vedení čínského podniku to však rezolutně odmítlo a přiznalo, že drobné nedostatky, na které bylo upozorněno v auditu, už byly odstraněny. 

"Pokud jde o pracovní prostřední, platů a dodržování právních předpisů, pak jsme v Číně jednou z nejlepších firem. Jsme pochopitelně rádi, že jsme dostali od GBC instrukce, jak naše podmínky ještě více přiblížit mezinárodním normám," tvrdí mluvčí firmy, který ovšem nechtěl být jmenován.

"Realita je přesto taková, že Čína nemůže nikdy v platovém ohodnocení plně konkurovat Británii, nebo Singapuru," dodal na závěr.

 

 

Právě se děje

Další zprávy