VIDEO Všichni čeští fanoušci už jsou ve Varšavě

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
21. 6. 2012 19:30
Okolí Národního stadionu ve Varšavě je dvě hodiny před čtvrtfinálovým zápasem Eura Česko–Portugalsko obsypáno českými fanoušky.
Příjezd vlaku českých fanoušků do Varšavy na čtvrtfinále Eura s Portugalskem | Video: Jaroslav Šindelář

Varšava (Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) – Do Varšavy už dorazily speciální fotbalové vlaky s českými fanoušky.

Krátce po půl páté přijel na nádraží z Brna spoj nesoucí jméno Miroslava Kadlece. Půlhodiny po něm dorazil z Prahy vlak pojmenovaný po Karlu Poborském.

Stovky fanoušků vystoupili a hned spustili klasické "Češi, Češi" a "Kdo neskáče, není Čech". Přidali i výrazně optimistický pokřik "My to Euro stejně vyhrajem".

Fanoušci, z nichž někteří po náročné devítihodinové cestě potřebovali nést, se vydali pěšky ke stadionu a poté skandovali před jeho branami.

Čekání na lístky

Mnoho lidí však místo předzápasového zahřívání popěvky musí stát dlouhou frontu před budkami, kde si mění své vouchery za vstupenky. Budky navíc stojí několik kilometrů od stadionu.

"Nějakou dobu trvalo, než jsme se vůbec doptali, kam si pro lístky máme jít. A teď už tu čekáme přes půl hodiny," mračí se Petr z jižních Čech, který přijel vlakovým speciálem z Prahy.

Češi mají ve Varšavě jasnou převahu

Centrum Varšavy se plnilo fanoušky už dřív, několik hodin před čtvrtfinálovým zápasem Česko – Portugalsko.

Bylo to stejné jako ve Vratislavi: mnohem víc jich lidí je mimo oficiální fanzónu, zatímco přímo do ní, za přísně střežený plot, vchází jen pár zvědavců.

Češi početně vyhrávali, ale nikoliv nad Portugalci, nýbrž nad Poláky. Domácích se pohybovalo v blízkosti stadionu, u fanzóny a v jejím okolí zhruba stejně jako Čechů, zatímco Portugalců byla výrazná menšina.

Ve městě se odpoledne dala potkat pouze jedna skupinka asi dvaceti Portugalců. Celkovou převahu mohou mít Češi zhruba v poměru 95 ku 5 procentům.

V první větší skupině Čechů zpravodaj Aktuálně.cz viděl například bývalého ligového hráče Sparty nebo Viktorie Žižkov Marka Kincla, další internacionálové přijeli s fanoušky vlakem.

Střecha je připravena k zatažení

Večerní duel by mohly znepříjemnit bouřky a silné deště.

Zástupci obou týmů proto souhlasili s tím, že se v případě špatného počasí zatáhne střecha nad Národním stadionem.

Zatažená střecha byla ve Varšavě i v úvodním utkání Eura mezi Polskem a Řeckem, hráče pak ale sužoval nepříjemné vlhko a dusno.

Pořadatelé se kvůli tomu rozhodli střechu již nezatahovat. Dnes je však střecha opět připravena k využití.

Poláci, bialo-czerwoni

Poláci zatím ve Varšavě ctí své barvy, jako by chtěli dát najevo, že zůstanou večer neutrální. Oblékli se do červeno-bílé kombinace.

Mnohem živěji než u fanzóny už začíná být přímo u stadionu. Tady ve Varšavě je to jiné než v menší Vratislavi.

Zatímco stadion, na kterém odehráli Češi všechny tři zápasy skupiny A, byl od centra města dost vzdálený a vlastně vyrostl v polích na periférii, varšavský Národní stadion stojí ve městě.

Mezi ním a fanzónou jsou pouhé tři kilometry, takže nikdo neřeší dilema, zda pojede vlakem, přecpanou tramvají, nebo jinak. Ke stadionu se prostě vyráží pěšky.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Tři desítky dětí na táboře na Novojičínsku ošetřili kvůli zažívacím obtížím záchranáři, případ řeší hygiena

Záchranáři ošetřili během víkendu tři desítky dětí z dětského tábora na Novojičínsku. Trpěly nevolností, průjmy a zvracely. Devět dětí skončilo v nemocnici. Ostatní, které měly zdravotní problémy, jely domů. Řekl to mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Děti se nakazily podle informací ČTK pravděpodobně ze svačiny, kterou některé nesnědly hned, ale až později odpoledne.

"Příčiny přesně neznáme. Zjišťuje je nemocnice a hygienici," uvedl Humpl. Dodal, že záchranáři se o situaci dozvěděli v sobotu před půlnocí. "Na místě zasahovalo pět posádek," dodal. Lékaři ošetřili 33 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy