Španělé vybojovali postup na Euro až v nastavení

Aktualizováno 15. 10. 2019 23:13
Fotbalisté Španělska se stali šestým účastníkem mistrovství Evropy 2020. V osmém utkání skupiny F ve Švédsku vybojovali potřebnou remízu 1:1 až gólem Rodriga z druhé minuty nastaveného času.
Španělé slaví vyrovnání v kvalifikačním zápase o Euro proti Švédsku.
Španělé slaví vyrovnání v kvalifikačním zápase o Euro proti Švédsku. | Foto: Reuters

Španělsko se na Euru představí posedmé za sebou, zlato získalo v letech 1964, 2008 a 2012. Na šampionát, který se premiérově uskuteční ve 12 zemích po celém kontinentu, společně s "La Roja" už s předstihem postoupily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko a Ukrajina.

V prvním poločase v Solně dominovali brankáři a domácí Robin Olsen i Španěl David de Gea se blýskli několika povedenými zákroky. Švédové vstoupili lépe do druhé půle a v 50. minutě otevřeli skóre. De Gea sice dva pokusy zneškodnil, ale Berg už napotřetí hlavou uspěl. Gólman Manchesteru United chvíli poté musel kvůli zranění střídat.

Hosté dlouho nedokázali najít recept na pevnou obranu Seveřanů a Olsena, ale těsně před koncem se Španělé přece jenom dočkali. Po rohu se míč odrazil k Fabiánu Ruizovi, ten našel před brankou střídajícího Rodriga a útočník Valencie zblízka nezaváhal.

Šanci zajistit si místo na evropském šampionátu naopak nevyužilo Irsko, které ve skupině D prohrálo ve Švýcarsku 0:2. O výsledku rozhodli v 16. minutě Haris Seferovic a v nastavení Shane Duffy vlastním gólem. A to ještě domácí Ricardo Rodriguez v 77. minutě neproměnil penaltu, před níž byl vyloučen Seamus Coleman.

Itálie, která se kvalifikovala na Euro už sobotním vítězstvím nad Řeckem, ve Vaduzu deklasovala outsidera Lichtenštejnsko 5:0 a naplno bodovala ve skupině J i poosmé. Už ve druhé minutě otevřel skóre Federico Bernardeschi, po změně stran se dvakrát trefil Andrea Belotti a jednou Alessio Romagnoli se střídajícím Stephanem El Shaarawym.

Rumunsko se slávistickým záložníkem Nicolaem Stanciuem v Bukurešti proti Norsku ztratilo výhru v nastavení a remizovalo 1:1. Domácí, na jejichž lavičce zůstal sparťanský brankář Florin Nita, přesto udrželi postupové šance. Rumuni ve skupině F na druhé Švédsko dál ztrácí bod.

Kvalifikace ME 2020 ve fotbale:

Skupina D:

Ženeva: Švýcarsko - Irsko 2:0 (1:0)

Branky: 16. Seferovic, 90.+3 vlastní Duffy. ČK: 76. Coleman (Irsko).

Gibraltar: Gibraltar - Gruzie 2:3 (0:2)

Branky: 66. L. Casciaro, 74. R. Chipolina - 10. Charaišvili, 21. Kankava, 84. Kvilitaia.