Ukrajina porazila i v oslabení Portugalce a postoupila na ME. Anglie si spravila chuť

14. 10. 2019 22:52
Ukrajinští fotbalisté i v oslabení porazili 2:1 úřadující evropské šampiony Portugalce a zajistili si postup na mistrovství Evropy. Jistotu účasti na Euru navzdory vysokému vítězství 6:0 v Bulharsku nemá Anglie ani mistři světa Francouzi, kteří doma remizovali 1:1 s Tureckem.
Radost Ukrajiny po výhře nad Portugalskem.
Radost Ukrajiny po výhře nad Portugalskem. | Foto: Reuters

Ukrajině stačil k postupu i bod, ale domácí v Kyjevě už v šesté minutě poslal do vedení Roman Jaremčuk a ještě v prvním poločase zvýšil Andrij Jarmolenko. V 72. minutě sice dostal Taras Stěpaněnko druhou žlutou kartu a Cristiano Ronaldo z penalty snížil a připsal si 700. gól v kariéře. Ale i když hráli hosté v početní výhodě, na víc už se nezmohli.

Ukrajina, která si na Euru zahraje potřetí za sebou, se stala pátým účastníkem turnaje po Belgii, Itálii, Polsku a Rusku. Na prvním místě skupiny má s bilancí šesti výher a jediné remízy 19 bodů, o sedm víc než druzí Portugalci, kteří mají o zápas méně. Třetí je Srbsko s deseti body.

Anglie, která minulý týden nečekaně podlehla 1:2 české reprezentaci a v kvalifikacích prohrála po téměř deseti letech, si spravila chuť výhrou 6:0 v Bulharsku. Po dvou gólech dali Ross Barkley a Raheem Sterling, zbývající zásahy přidali Marcus Rashford a Harry Kane.

Zápas v Sofii byl dvakrát přerušen kvůli rasistickým pokřikům domácích fanoušků. Angličtí fotbalisté před zápasem v Sofii prohlásili, že v případě rasistického chování příznivců jsou připraveni odejít ze hřiště, ale nakonec tak neučinili. Šéf Fotbalové asociace Greg Clarke proto kvůli tomu o přestávce mluvil s trenérem Garethem Southgatem. "Ptal jsem se, jestli jsou hráči v pohodě, on řekl, že ano," citoval ho server BBC. Zápas proto pokračoval.

Anglie navzdory vysokému vítězství stále nemá jisté místo na Euru, které si mohla zajistit výhrou v Praze. Postup Anglie oddálilo Kosovo, které vyhrálo 2:0 v Černé Hoře a na třetím místě skupiny A má o bod méně než druhá Česká republika a od první Anglie ho dělí body čtyři.

Ve skupině H Francie remizovala 1:1 s Tureckem. Mistry světa v Saint-Denis poslal v 76. minutě do vedení Olivier Giroud, ale na postupové vítězství mohli domácí pomýšlet jen šest minut, protože poté vyrovnal Kaan Ayhan. Francie je s 19 body o skóre první před Tureckem, třetí Island ztrácí dva zápasy před koncem čtyři body.

Skupina A:

Sofia: Bulharsko - Anglie 0:6 (0:3)

Branky: 20. a 32. Barkley, 45.+3 a 69.Sterling, 7. Rashford, 85. Kane.

Priština: Kosovo - Černá Hora 2:0 (2:0)

Branky: 10. Rrahmani, 35. Muriqi.

Skupina B:

Vilnius: Litva - Srbsko 1:2 (0:0)

Branky: 79. Kazlauskas - 49. a 53. Mitrovič.

Kyjev: Ukrajina - Portugalsko 2:1 (2:0)

Branky: 6. Jaremčuk, 27. Jarmolenko - 73. Ronaldo z pen. ČK: 72. Stěpaněnko (Ukr.).