Siegl: Polští fanoušci si s našimi měnili dresy. Nádhera!

Horst Siegl
17. 6. 2012 15:06
Bývalého útočníka Sparty okouzlila atmosféra zápasu Česko-Polsko
Vítězství a postup slavili po zápase Češi. Ale Poláci nesli neúspěch statečně
Vítězství a postup slavili po zápase Češi. Ale Poláci nesli neúspěch statečně | Foto: Reuters

Aktuálně.cz vám přináší pohledy expertů na fotbalové Euro. Dnes postřehy HORSTA SIEGLA, jednoho z největších kanonýrů české historie, žijící legendy Sparty.

Na zápas českého týmu s Poláky jsem se byl podívat osobně, prožívali jsme to v hledišti - a ještě než se dostanu k zápasu samotnému, tak musím říct, že to, co se dělo na stadionu ve Vratislavi a kolem něj, to pro mě byl skutečně nevídaný zážitek. Tohle Euro je totiž opravdu paráda.

Už jsem s fotbalem zažil leccos, ale polští fanoušci naprosto předčili veškerá má očekávání. Po celou dobu se chovali neuvěřitelně mile, pohostinně a pozitivně. A dokonce i po utkání, které jejich kluci prohráli, si s našimi příznivci vyměňovali dresy! To jsem opravdu zatím nikdy neviděl a měl jsem z toho vážně skvělý pocit.

Škoda, že Poláci nepostoupili spolu s námi

Je velká škoda, že Poláci vypadli, nejlepší by bylo, kdyby z téhle skupiny mohli jít dál oni s námi. Bohužel, v zápase s Rusy byli lepší, měli jim dát víc než jeden gól, remíza z toho utkání jim nakonec nestačila.

Oni tedy, upřímně řečeno, mohli vyhrát i nad Českem, protože na začátku měli docela velkou převahu, ale netrefovali bránu, v tom měl český tým štěstí.

Ale pak naši kluci převzali iniciativu a ten zápas si k vítězství dovedli. Mužstvo táhnou Jiráček s Pilařem. Jak jim to přijde na nohu, tak střílejí góly, to je skvělé. Na to, že Pilař hrál proti té polské pravé straně, která tvrdí muziku v mistrovském Dortmundu - a vodil si je tam, jak chtěl - tak myslím, že se ve Wolfsburgu mají na co těšit, to pro ně bude velká posila.

Moc se mi herně líbil i Tomáš Hübschman. Perfektně plnil taktické pokyny, vyzařovala z něj jistota.

Baroš se na hřišti pral

Moc pomohlo, že tentokrát zahrál dobře Milan Baroš. Oproti těm předchozím zápasům se co do výkonu zlepšil a bylo to znát.

Přihrál na gól, další měl skoro na noze, ale bohužel balon nezpracoval. Pak mu ještě jednou zdvihli, asi chybně, ofsajd, když šel sám na bránu.

Milan se na hřišti v dobrém slova smyslu pral, z těch tří zápasů byl tenhle z jeho strany určitě nejlepší. A i lidi to ocenili, když střídal, zněl z tribun potlesk. Tak snad už ta averze fanoušků na jeho osobu vyprchá, jak říkám, tentokrát se s tím popral na výbornou.

Kolář? Nahrazovat génia je složité

Čekalo se, jak Dan Kolář nahradí zraněného Tomáše Rosického, což určitě není jednoduchá věc. V první půli se s tím trochu potýkal a hledal se, ale pak už fungoval celkem spolehlivě. Ono srovnávat někoho s Rosického genialitou je opravdu nevděčná věc.

Uvidíme, koho dostaneme do čtvrtfinále, teď už si nevybereme, v té skupině B jsou samé velmi dobré týmy. Ale já doufám, že Češi ještě poslední slovo na turnaji neřekli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy