Rusové si oddechli, o Euro nepřijdou. Není to multisportovní akce, rozhodla WADA

Sport ČTK Sport, ČTK
27. 11. 2019 12:38
Světová antidopingová agentura (WADA) potvrdila, že Rusko nepřijde o spolupořadatelství fotbalového mistrovství Evropy v příštím roce.
Stadion v Petrohradu bude hostit zápasy Eura podle plánu
Stadion v Petrohradu bude hostit zápasy Eura podle plánu | Foto: Reuters

Komise WADA kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře navrhla potrestat Rusko na čtyři roky mimo jiné i zákazem pořádání velkých sportovních akcí, fotbalového Eura se to ale týkat nemá.

Komise WADA ve svém doporučení uvedla, že pokud je to právně či technicky možné, mělo by Rusko přijít i o organizaci velkých akcí, které už jsou přiděleny. Na "panevropském" šampionátu se ale příští rok odehrají čtyři zápasy včetně čtvrtfinále v Petrohradu podle plánu.

"Euro není velká multisportovní akce nebo mistrovství světa, ale spíše regionální či kontinentální akce v jednom sportu. Takže se ho toto doporučení netýká," uvedl pro agenturu AP mluvčí antidopingové agentury James Fitzgerald. Petrohrad by neměl přijít ani o přidělené finále Ligy mistrů v roce 2021.

Komise WADA navrhla v pondělí potrestat Rusko kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře, které mohly sloužit k odhalení dopingových případů. Součástí čtyřletého trestu má být i zákaz účasti oficiální ruské výpravy na velkých sportovních akcích včetně olympijských her. Výkonný výbor WADA se bude doporučením zabývat 9. prosince.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Finanční správa začala vracet přeplatky na dani z příjmů

Pracovníci Finanční správy zatím vyřídili první žádosti o přeplatky na dani z příjmů fyzických osob a na účty poplatníků odeslali 662 953 112 Kč. Letos podalo daňové přiznání zatím 1 180 678 lidí. Vzhledem k současné situaci, někteří využili možnost generálního pardonu do konce června a úřady tak očekávají ještě víc než půl milionu podání.

Pro ty, kteří si pospíšili s daňovým přiznáním a odevzdali ho již v lednu nebo únoru, aby přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve, platí stejné datum - 1. 4. Třicetidenní lhůta se začíná počítat až od tohoto data - tedy od okamžiku, kdy skončila "uzávěrka" pro podání daňového přiznání.

Ve standardním případě tedy vzniká přeplatek 2. 4. a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 3. 4. To znamená, že nejpozději 4. 5. musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz.

Další zprávy