Kosovo je Srbsko, provokoval v kvalifikaci rumunský kotel. Hosté odmítli pokračovat

12. 9. 2023 23:35
Fotbalisté Itálie v kvalifikaci o mistrovství Evropy zdolali doma 2:1 Ukrajinu a připsali si první výhru pod novým koučem Lucianem Spallettim. Ve skupině C se posunuli na druhé místo o skóre před dnešního soupeře. Drama, které nesouviselo s fotbalem, nabídl zápas Rumunska proti Kosovu.
Rumunští fanoušci vyvěsili transparent "Kosovo je Srbsko".
Rumunští fanoušci vyvěsili transparent "Kosovo je Srbsko". | Foto: Reuters

Belgie si na svém hřišti poradila 5:0 s Estonskem, dvakrát se trefil nejlepší střelec kvalifikace Romelu Lukaku. Ve skupině F je blízko postupu rovněž Rakousko, které zvítězilo 3:1 ve Švédsku.

Itálie v premiéře pod Spallettim remizovala 1:1 v Severní Makedonii, dnes se ale dočkala vítězství díky trefám Frattesiho z 12. a 29. minuty. Třiadvacetiletý záložník Interu Milán se podílel na čtyřech z posledních pěti branek svého týmu (tři góly a jedna asistence). Před pauzou pouze snížil nekompromisní ránou pod břevno kapitán Jarmolenko.

Itálie má stejně bodů jako Ukrajina a Severní Makedonie, která dnes porazila Maltu, odehrála ale o utkání méně.

Belgie proti Estonsku potvrdila roli favorita i díky Lukakuovi, jenž nejprve v 56. minutě křižnou střelou zvýšil na 3:0 a o dvě minuty později přidal další trefu technickou střelou zpoza vápna. Útočník AS Řím má na kontě osm gólů v pěti zápasech.

"Rudí ďáblové" vyhráli potřetí v řadě a vedou skupinu o skóre před Rakouskem. Oba týmy mají sedmibodový náskok na třetí Švédsko a v dalším kole můžou stvrdit postup.

Ve skupině A Španělsko navázalo na páteční vysokou výhru 7:1 v Gruzii a dnes v Granadě deklasovalo 6:0 Kypr. O šest branek se postaralo pět různých střelců. Dva zásahy zaznamenal střídající Ferrán Torres, první gól v národním týmu dali Merino a Baena.

Výběr "La Roja" je v tabulce druhý o šest bodů za stoprocentním Skotskem a o dva body před Norskem, oproti oběma konkurentům má zápas k dobru. Norsko zdolalo na domácím hřišti 2:1 Gruzii díky gólům obou největších hvězd útočníka Haalanda a záložníka Ödegaarda.

Duel skupiny I Rumunsko - Kosovo byl ve 20. minutě přerušen kvůli provokacím domácího "kotle", který vyvěsil transparent "Kosovo je Srbsko" a stejné heslo v úvodu zápasu opakovaně skandoval.

Hráči hostujícího týmu následně odmítli v utkání pokračovat, hrát se znovu začalo po takřka hodinové prodlevě.

Kosovo vyhlásilo v roce 2008 nezávislost na Srbsku, které ji ale neuznává. Mezi oběma zeměmi panují napjaté vztahy. Samostatnost Kosova uznává 101 ze 193 zemí Organizace spojených národů včetně USA, Francie, Británie i Česka.

Země je řádným členem Mezinárodního olympijského výboru i obou hlavních fotbalových federací FIFA a UEFA, která ale nedovoluje, aby reprezentační týmy a kluby těchto zemí hrály v jejích soutěžích proti sobě.

Rumuni nakonec zvítězili 2:0 i díky vyloučení Muriqiho, jenž dostal ve 42. minutě druhou žlutou kartu. Vítězný gól vstřelil sedm minut před koncem rumunský kapitán a bývalý hráč Sparty i Slavie Stanciu, který předtím neproměnil penaltu. Jeho tým je ve skupině I druhý za Švýcarskem.