Fotbalisté Chorvatska, Nizozemska, Německa a Rakouska slaví postup na Euro

16. 11. 2019 22:57
Fotbalisté Chorvatska v Rijece otočili zápas se Slovenskem a po výhře 3:1 si kolo před koncem kvalifikace zajistili postup na mistrovství Evropy.
Bruno Petkovič slaví gól, kterým přispěl k vítězství Chorvatska 3:1 nad Slovenskem | Foto: Reuters

Hostující výběr vedený českým trenérem Pavlem Hapalem dohrával v deseti a o druhé postupové místo ze skupiny E bude v závěrečném kole na dálku bojovat s Maďarskem a Walesem.

Účast na šampionátu si dnes zajistily také ve skupině C reprezentace Nizozemska, Německa a ve skupině G Rakousko. Celkem je známo 16 ze 24 účastníků turnaje. Už dříve oslavily postup Česká republika, Belgie, Anglie, Finsko, Francie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.

Chorvatsko prohrávalo od 32. minuty po zásahu Róberta Boženíka. V 56. minutě srovnal Nikola Vlašič a do vedení vicemistry světa poslal po hodiny hry Bruno Petkovič. Hostům vzápětí šanci na zvrat sebralo vyloučení Róberta Maka a domácí v přesilovce přidali zásluhou Ivana Perišiče třetí gól.

Chorvaté si tak zajistili postup a tabulku skupiny E vedou se ziskem 17 bodů. Druhé Maďarsko má 12 bodů, třetí je s 11 body Wales a čtvrté Slovensko s deseti body. Hapalův výběr v posledním kole přivítá v úterý Ázerbájdžán, k přímému postupu potřebuje zvítězit a zároveň doufat, že duel Walesu s Maďarskem skončí remízou.

Nizozemsku stačil k postupu i bod a pro něj si v nepříliš záživném zápase v Belfastu došlo i díky tomu, že domácí nedali penaltu. "Oranjes" tak ukončili čekání na účast na velkém turnaji, chyběli na posledním světovém i evropském šampionátu. Ztráta Severního Irska pomohla na Euro i Německu, které si i díky dvěma gólům Toniho Kroose poradilo 4:0 s Běloruskem.

Podruhé za sebou a potřetí celkově se na Euru představí Rakousko, které si postup zajistilo vítězstvím 2:1 nad Severní Makedonií. O výhře domácích ve Vídni rozhodli David Alaba se Stefanem Lainerem, za hosty v úplném závěru snížil Vlatko Stojanovski. Rakušané ze skupiny G doprovodí na šampionát Polsko, které už s jistotou postupu vyhrálo 2:1 v Izraeli.

Bez ztráty bodu nadále procházejí kvalifikací Belgičané. V souboji týmů, které už měly místo na Euru jisté, zvítězili 4:1 nad Ruskem a pojistili si první místo v tabulce skupiny I. O výhře hostů v Petrohradu rozhodli sourozenci Hazardové. Thorgan otevřel v 19. minutě skóre a jeho starší bratr Eden ještě do přestávky přidal dva góly.

Po pauze se prosadil Romelu Lukaku. Za domácí v závěru snížil Georgij Džikija a připravil Belgii první inkasovaný gól po sedmi zápasech a teprve druhý obdržený v kvalifikaci.

Ve druhém utkání skupiny I si výhru připsal Kazachstán vedený českým trenérem Michalem Bílkem, když uspěl 3:1 v San Marinu, ale oba celky už byly před zápasem bez šance na postup.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina C:

Německo - Bělorusko 4:0 (1:0)

Branky: 55. a 83. Kroos, 41. Ginter, 49. Goretzka.

Severní Irsko - Nizozemsko 0:0

Skupina E:

Chorvatsko - Slovensko 3:1 (0:1)

Branky: 56. Vlašič, 60. Petkovič, 76. Perišič - 32. Boženík. ČK: 66. Mak (Slovensko).

Ázerbájdžán - Wales 0:2 (0:2)

Branky: 10. Moore, 34. Wilson.