reklama
 
 

Finále Eura: Španělský zlatý hattrick, či italský happy-end?

1. 7. 2012
Před finálovým zápasem evropského šampionátu jsou favority Španělé. S Itálií má ale špatnou vzájemnou bilancí.

Kyjev - Souboj dvou fotbalových gigantů a posledních mistrů světa. Tak by se dal označit finálový zápas Španělska a Itálie na letošním evropském šampionátu.

O motivaci nemá nouzi ani jedno mužstvo. Na jedné straně stojí tým, který se může nesmazatelně zapsat do historie, na straně druhé je země, kterou před šampionátem sužovala sázkařská aféra a navzdory tomu mohou její fotbalisté dosáhnout na nejvyšší metu.

Španělé se mohou stát potřetí za sebou šampióny, po titulech evropského i světového mistrovství stojí před nimi další primát. Takový hattrick se totiž ještě nikomu nepodařil. Nejblíže k tomu byli mezi léty 1972 - 1976 Němci. Jenže přišla Panenkova družina a bylo po sérii.

Del Bosque: Šance vidím padesát na padesát

Bookmakeři mírně favorizují právě Španělsko. Jenže pozor! Statistiky jsou na straně Italů. Španělé je totiž ještě nikdy v základní hrací době na jakémkoli šampionátu neporazili.

I v úvodním utkání skupiny C měl tým z Pyrenejského poloostrova velké problémy výběr Cesare Prandelliho porazit. Remízu musel zachraňovat Fábregas.

"Itálie je tým, který nám dosud nadělal nejvíce problémů. Dokázali poskládat perfektní kádr a jsou velmi silní ve čtyřčlenné obranné řadě. Šance vidím padesát na padesát," řekl španělský kouč Vicente del Bosque.

Pirlo: Nezískat titul je jako přijet do Říma a nevidět papeže

Z Italského týmu jde opravdu strach. Střelecky se totiž probudil věčný rebel Mario Balotelli, v bráně se daří zkušenému Gianluigi Buffonovi a hru řídí Andrea Pirlo, který mimochodem aspiruje na cenu pro nejlepšího hráče turnaje.

"Ještě jsme ale nic nevyhráli. Pokud bychom titul nezískali, bylo by to jako přijet do Říma a nevidět papeže," prohlásil Pirlo.

I Španělé se mají ve statistikách čím chlubit. Už neprohráli 19 soutěžních zápasů v řadě. Itálie mám v této serii o čtyři zápasy méně. Gólman Iker Casillas zase drží 419 minut dlouhou neprůstřelnost. Poslední gól mu dal paradoxně italský útočník Di Natale v úvodním vzájemném utkání.

Navzdory korupčnímu skandálu

Italové ovšem mají obrovský hnací motor. Jejich fotbalová liga se totiž od května zmítá v sázkařské aféře. Pár dní před startem Eura dokonce ze sestavy vypadnul obránce Domenico Criscito, kvůli jeho obvinění z účasti v sázkařských podvodech a ovlivňování zápasů. Další opory jako Buffon nebo Bonucci čelili podezřením a na šampionátu hráli. 

Evropským triumfem by Italové dokonali silný příběh o tom, jak se skandálem zmítaní fotbalisté dostali až na vrchol.

autor: Miroslav Harnoch | 1. 7. 2012

Související

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama