Finále Eura: Španělský zlatý hattrick, či italský happy-end?

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 7. 2012 8:00
Před finálovým zápasem evropského šampionátu jsou favority Španělé. S Itálií má ale špatnou vzájemnou bilancí.
Mário Balotelli a Sergio Ramos
Mário Balotelli a Sergio Ramos | Foto: Reuters

Kyjev - Souboj dvou fotbalových gigantů a posledních mistrů světa. Tak by se dal označit finálový zápas Španělska a Itálie na letošním evropském šampionátu.

O motivaci nemá nouzi ani jedno mužstvo. Na jedné straně stojí tým, který se může nesmazatelně zapsat do historie, na straně druhé je země, kterou před šampionátem sužovala sázkařská aféra a navzdory tomu mohou její fotbalisté dosáhnout na nejvyšší metu.

Španělé se mohou stát potřetí za sebou šampióny, po titulech evropského i světového mistrovství stojí před nimi další primát. Takový hattrick se totiž ještě nikomu nepodařil. Nejblíže k tomu byli mezi léty 1972 - 1976 Němci. Jenže přišla Panenkova družina a bylo po sérii.

Del Bosque: Šance vidím padesát na padesát

Bookmakeři mírně favorizují právě Španělsko. Jenže pozor! Statistiky jsou na straně Italů. Španělé je totiž ještě nikdy v základní hrací době na jakémkoli šampionátu neporazili.

I v úvodním utkání skupiny C měl tým z Pyrenejského poloostrova velké problémy výběr Cesare Prandelliho porazit. Remízu musel zachraňovat Fábregas.

"Itálie je tým, který nám dosud nadělal nejvíce problémů. Dokázali poskládat perfektní kádr a jsou velmi silní ve čtyřčlenné obranné řadě. Šance vidím padesát na padesát," řekl španělský kouč Vicente del Bosque.

Pirlo: Nezískat titul je jako přijet do Říma a nevidět papeže

Z Italského týmu jde opravdu strach. Střelecky se totiž probudil věčný rebel Mario Balotelli, v bráně se daří zkušenému Gianluigi Buffonovi a hru řídí Andrea Pirlo, který mimochodem aspiruje na cenu pro nejlepšího hráče turnaje.

"Ještě jsme ale nic nevyhráli. Pokud bychom titul nezískali, bylo by to jako přijet do Říma a nevidět papeže," prohlásil Pirlo.

I Španělé se mají ve statistikách čím chlubit. Už neprohráli 19 soutěžních zápasů v řadě. Itálie mám v této serii o čtyři zápasy méně. Gólman Iker Casillas zase drží 419 minut dlouhou neprůstřelnost. Poslední gól mu dal paradoxně italský útočník Di Natale v úvodním vzájemném utkání.

Navzdory korupčnímu skandálu

Italové ovšem mají obrovský hnací motor. Jejich fotbalová liga se totiž od května zmítá v sázkařské aféře. Pár dní před startem Eura dokonce ze sestavy vypadnul obránce Domenico Criscito, kvůli jeho obvinění z účasti v sázkařských podvodech a ovlivňování zápasů. Další opory jako Buffon nebo Bonucci čelili podezřením a na šampionátu hráli. 

Evropským triumfem by Italové dokonali silný příběh o tom, jak se skandálem zmítaní fotbalisté dostali až na vrchol.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 43 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy