Euro je plné Panenků. Po Pirlovi ohromil i blázen Ramos

Sport Sport
28. 6. 2012 12:54
Podle španělského stopera není penalta ala Panenka riskem, ale jistotou.
Sergio Ramos a jeho odvážná penalta v rozstřelu semifinále Eura.
Sergio Ramos a jeho odvážná penalta v rozstřelu semifinále Eura. | Foto: Reuters

Doněck - Antonín Panenka může být spokojený. Jeho legendární vršovický „dloubák“ je zpět na výsluní. Po Italovi Andreu Pirlovi předvedl stejný kousek v semifinále evropského šampionátu muž, od kterého by se takový technický majstrštyk čekal snad nejméně. Řízný španělský bek Sergio Ramos svou chladnokrevností ohromil celou Evropu.

Risk? Ne ne, jistota, smál se šťastný Ramos

„Byla to ta poslední věc, kterou mohl brankář očekávat. Musíte být v rozstřelu sebejistí. Vypadá to jako risk, ale brankář jde téměř vždy do strany, takže je to vlastně jistota,“ vyprávěl po utkání šťastný střelec. Také díky jemu Španělé postoupili do třetího velkého finále v řadě. „Viděl jsem gólmana, že je připravený skočit na jednu stranu. Pak už to bylo štěstí,“ dodal Ramos.

Už to, že se odhodlal kopat v rozstřelu, bylo svým způsobem překvapení. Nedávno totiž selhal v semifinále Ligy mistrů a místo Realu Madrid zamířil do finále milionářské soutěže Bayern Mnichov. Tehdy Ramos vysoko přestřelil. Jenže jeho sebevědomí se téměř dotýká nebes. Nemyslel na strach, že znovu nedá. Naopak, chtěl svou minelu napravit a bez váhání šel na věc.

Ramos: Trenér ví, že jsem tak trochu blázen

„Asi jsem tak trochu blázen. A trenér to ví, tak mě nakonec nechal kopat, i když hodně váhal. Chtěl jsem na penaltu jít a těší mě, že jsem byl schopný vstřelit gól způsobem, na který se bude vzpomínat,“ smál se po utkání stoper. „Ale samozřejmě mi nešlo o mou osobní slávu, ale o postup našeho týmu,“ nezapomněl dodat.

Obránce za odvážný kousek ocenil i jeho spoluhráč z Realu i reprezentace, brankář a kapitán Španělů Iker Casillas. „Sergio je muž, který má neskutečnou odvahu. Abyste takhle kopli penaltu v semifinále velkého turnaje, musíte mít pro strach uděláno,“ podotkl Casillas.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy