Český fotbal dostane za postup na Euro skoro čtvrt miliardy korun

ČTK ČTK
2. 12. 2023 15:32
Fotbalová asociace ČR inkasuje za postup reprezentace na mistrovství Evropy v příštím roce v Německu 9,25 milionu eur (225 milionů korun). Výkonný výbor UEFA dnes v Hamburku krátce před losem šampionátu schválil prémie pro závěrečný turnaj, které jsou stejné jako minule. Celkem si 24 účastníků znovu rozdělí 331 milionů eur (přes osm miliard korun). UEFA o tom informovala v tiskové zprávě.
Čeští hráči brání volný kop v zápase kvalifikace ME 2024 Polsko - Česko
Čeští hráči brání volný kop v zápase kvalifikace ME 2024 Polsko - Česko | Foto: Reuters

Vedle prémie za samotnou účast budou moci jednotlivé země získat další finance za výsledky na turnaji. Za vyhraný zápas ve skupině se bude udělovat milion eur (24,4 milionu korun), za remízu o polovinu méně.

Postup do osmifinále vynese jednotlivým asociacím 1,5 milionu eur (36,5 milionu korun), čtvrtfinále 2,5 milionu eur (60,9 milionu korun) a semifinále čtyři miliony eur (97,4 milionu korun). Poraženému finalistovi připadne pět milionů eur (přes 121,8 milionu korun), vítěz šampionátu pak získá ještě o tři miliony eur více (194,8 milionu korun).

Pokud některá země vyhraje na Euru všech sedm utkání, dosáhne na maximální částku 28,25 milionu eur (687,9 milionu korun). Český tým si na minulém kontinentální mistrovství, na němž předloni došel do čtvrtfinále, včetně bonusu za účast vydělal zhruba 378 milionů korun.

Částka se tradičně podle prémiového řádu, který se schvaluje před začátkem kvalifikace, dělí mezi FAČR a reprezentační výběr. Jakým poměrem, to předseda asociace Petr Fousek neprozradil. Prémie připadne i trenérovi Jaroslavu Šilhavému, který po postupu na Euro po posledním zápase kvalifikace u mužstva spolu s realizačním týmem skončil.

 

Právě se děje

Další zprávy