Budíček, už jde o životy. Hanebné chování fanoušků Anglie má změnit i zákaz alkoholu

Sport ČTK Sport, ČTK
3. 12. 2021 15:40
Podle výsledků nezávislé studie odhalily násilnosti během finále fotbalového Eura negativní stránku britské společnosti, což mohlo vést až ke ztrátám na životech.
Výtržnosti fanoušků Anglie před letošním finále Eura
Výtržnosti fanoušků Anglie před letošním finále Eura | Foto: Reuters

Závěry dokumentu o 129 stránkách, který vznikl pod vedením baronky Louisy Caseyové, upozorňují, že červencové události ve Wembley musí být pro britskou společnost "budíčkem" a je nutné usilovat o změnu fanouškovské kultury.

"Chování velké části anglických fanoušků nebylo jen naprosto hanebné, ale také bezohledně ohrožovalo ostatní lidi na životech. Ze dne, který se měl stát oslavou národní hrdosti, se stal den národní ostudy," uvedla ve studii Caseyová.

Finálový duel mistrovství Evropy, v němž Anglie podlehla na penalty Itálii, provázely násilnosti. Domácí fanoušci se rvali s policií a někteří z nich vnikli na stadion bez lístků. Při řádění bylo zraněno 19 policistů a 86 chuligánů bylo zadrženo.

"Chování fanoušků na Euru musí být budíčkem pro nás všechny. Příliš dlouho jsme takové chování považovali za normální, jako součást naší národní kultury. Místo toho, abychom se proti němu rázně postavili," píše se ve studii.

Caseyová vidí jako příčiny násilných scén ve Wembley nezkušenost pořadatelů, pozdní příjezd policejních posil, ale také vliv alkoholu a drog na chování fanoušků.

Fotbalové asociaci doporučila masivní kampaň za zlepšení fanouškovské kultury. Na stadion by podle ní vůbec neměli mít přístup lidé pod vlivem alkoholu nebo lidé provolávající nenávistná hesla a chorály. Velkým problémem jsou i vulgární a často xenofobní urážky, kterým fotbalisté čelí na sociálních sítích a které podněcují k nenávistnému chování.

"Závěry studie plně respektujeme. Pro nás z toho plyne velké ponaučení, stejně jako pro další orgány, které byly do organizace finále ve Wembley zapojené. Něco takového už nesmíme nikdy dopustit," citoval server BBC generálního ředitele Fotbalové asociace Marka Bullinghama.

Anglická reprezentace kvůli nezvládnutým pořadatelským povinnostem odehraje jeden zápas na zavřeném stadionu, pro další utkání je ve dvouleté podmínce. UEFA navíc asociaci potrestala pokutou 100 tisíc eur (asi 2,6 milionu korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy