Dobrý start Haška, trefa Baroše. Česko - Belgie 3:1

12. 8. 2009 19:11
Česko - Belgie 3:1 (2:1)
Milan Baroš slaví gól do sítě Belgie
Milan Baroš slaví gól do sítě Belgie | Foto: Reuters

Teplice - Nová éra české reprezentace odstartovala vítězně. Pod vedením trenéra Ivana Haška porazilo národní mužstvo v přípravném zápase Belgii 3:1, když se o branky postarali Hubník, Baroš a Rozehnal.

Více než třináct tisíc diváků vidělo bezesporu jiný tým, než který se na jaře trápil ve Slovinsku a poté prohrál v derby se Slovenskem. Právě naši východní sousedé jsou nejbližším soupeřem českého výběru.

Na Slovensko teď před pokračující kvalifikací o MS Hašek vyslal jasný signál - Neodepisujte nás.

Nový kouč překvapil fotbalovou veřejnost ještě před tím, než zápas začal. Do základní sestavy nezařadil zkušené obránce Jankulovského a Rozehnala, které nahradil mladšími Kadlecem a Hubník. V záložní řadě se pak po třech letech objevil Štajner.

Kapitánskou pásku navlékl gólman Čech a hned na začátku se musel ohánět.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Nedorozumění mezi Sivokem a Romanem Hubníkem, jediným reprezentantem z tuzemské ligy, po několika vteřinách hry vyústilo v šanci Belgie, když sparťanský bek namazal ve vápně Fellainimu, Čech ale míč lapil.

Krátce nato zkusil soupeře překvapit Plašil, ale vše skončilo pěkným průnikem, po němž výběr v bílých dresech ztratil balon. Hra se zklidnila a naopak se začala kouskovat.

To viditelně svědčilo hostům. A ti se zčistajasna dostali do vedení. Po autovém vhazování zkusil z třiadvaceti metrů vypálit Vertonghen, rána mu sedla a skončila v síti. Čech se tentokráte natahoval marně.

Čtěte dále: Cíl proti Belgii? Góly Baroše a spol. a vítězný duch

Inkasovaná branka český tým probudila. Více agresivnější byl Baroš, o střelu se pokusil Svěrkoš a převahu domácích ukončil až Fellaini, jenž fauloval Grygeru.

Obrat odstartoval Hubník

Po další roztahané pasáži zamotali svěřenci trenéra Haška hlavu v 25. minutě. Baroš z pravé strany čechral míč do pokutového území, kde jej rukou zastavil hostující obránce. Německý sudí Sippel ale penaltu neodpískal.

Češi viditelně přidali a dočkali se vyrovnání. Plašil sám vybojoval standardní situaci, poté nacentroval prudce do vápna, kde brankář Stijnen balon jen vyrazil k Hubníkovi a ten po přesné hlavičce mohl slavit premiérovou trefu v národním týmu.

Když uběhla půlhodina hry, do šance se tlačil Baroš. Po parádní přihrávce Štajnera mu chyběl asi jen metr k zakončení. Kanonýr ve službách Galatasaraye se poté dočkal pískotu, důvodem bylo to, že místo přihrávky nabíhajícímu Štajnerovi slabě vystřelil.

Parádní akci předvedli Češi ve 40. minutě. Po Svěrkošově přihrávce vypálil Polák a někteří fanoušci už zvedali ruce. Jenže míč narazil do tyče. Útok pokračoval, zase u toho byl Svěrkoš, který si u belgického kapitána van Buytena vynutil faul a penaltu.

Míč si vzal Baroš a ranou pod břevno rozjásal teplická Stínadla. Mohl se radovat i on sám - za reprezentaci skóroval po téměř jednom roce.

Čtěte více: Navrátilec Baroš: Zpět se nedívám. Chceme jet na MS

Do konce první půle se nic vážného už nestalo. O přestávce se pochopitelně na obou stranách střídalo. V českém týmu se nově objevili Rozehnal, Jankulovski, Pospěch a také Pudil, který z Genku dobře zná belgickou ligu.

Zatímco Hašek oslabil ofenzivu stažením Baroše, hosté posílili útok o Soncka a Mpenzu. Byli to ale hráči v bílém, kteří se více tlačili. Svěrkoš pokračoval v dobrém výkonu a musel litovat, že mu střelu zblokoval jeden z obránců.

Výhru potvrdil Rozehnal

Chvíli na to měl vyloženou šanci Štajner, jeho pokus mířil nad. Češi měli navrch a dočkali se dalších možností.

Polák obehrává Dembeleho
Polák obehrává Dembeleho | Foto: Reuters

Parádní fotbalový moment viděli diváci po hodině hry. Po rohovém kopu Plašila se míče zmocnil Kadlec a zvolil i k údivu soupeře zakončení nohou přes hlavu. Belgie se zachránila s pomocí štěstí - na brankové čáře vyrážel van der Borre s pomocí břevna.

Hosté hráli v tu dobu skoro "druhé housle". Chybovali, nedařilo se jim zastavovat útoky domácích. Jako třeba v 72. minutě, kdy po přiťuknutí Plašila do vápna naběhl Pospěch, ale střílel vedle levé tyče.

O chvíli později zase hodně nebezpečně hlavičkoval Necid, jehož pokus vytěsnil Stijnen s velkými problémy.

Češi se ale dočkali třetího potvrzujícího gólu. Zase mohli děkovat standardní situaci - rohovému kopu, po němž v 79. minutě Kadlec dvakrát tlačil balon do sítě, belgická obrana ale nevyzrála až na kop Rozehnala z minimální blízkosti.

Také poprvé v reprezentačním dresu!

Závěr utkání už větší vzrušení nepřinesl, to ale tribunám vůbec nevadilo a vyprovodilo fotbalisty do šaten s velkým potleskem. Premiéra pod Haškem se povedla.

Výsledek:

Branky: 27. Hubník, 41. Baroš z pen., 79. Rozehnal - 12. Vertonghen.
Rozhodčí: Sippel - Wezel, Scheppe. ŽK: Štajner, Pudil - Vertonghen. Diváci: 13.890.
ČR: Čech - Grygera (46. Pospěch), Sivok, Hubník (46. Rozehnal), Kadlec - Štajner (88. Šimůnek), Jarolím (46. Jankulovski), Polák, Plašil - Svěrkoš (66. Necid), Baroš (46. Pudil). Trenér: Hašek.
Belgie: Stijnen - Vanden Borre, Van Buyten, Vermaelen (46. Simmons), Van Damme - Dembele, Defour, Vertonghen (86. Alderweireld), Hazard (67. Mirallas) - Fellaini (46. Mpenza), De Sutter (46. Sonck). Trenér: Vercauteren.