Chelsea se zachránila, Šachťar ztrapnil Barcelonu

Martin Jůzek, Red Spo
9. 12. 2008 22:37
Postupuje Chelsea, AS Řím a Panathinaikos

Praha - Liga mistrů už zná po úterních zápasech jména všech postupujících do osmifinále. Účast ve vyřazovací fázi milionářské soutěže úspěšně zachraňovala Chelsea, kterou ze skupiny A doprovodí dále AS Řím.

Situace byla dramatická ještě ve skupině B, kde si zálusk na senzační postup dělala Famagusta. Kyperský tým však dopadl nejhůře, jak mohl.

V přímém souboji podlehl řeckému rivalovi Panathinaikosu Atény a nepostoupí ani do Poháru UEFA, protože Werder Brémy porazil na svém hřišti Inter Milán 2:1.

Z dalších výsledků překvapilo i zaváhání Barcelony, jež doma nastoupila s několika náhradníky a podlehla Šachťaru Doněck 2:3.

Před posledními zápasy ve skupinách se vůbec nevědělo, jak to dopadne ve skupině A. Bylo pouze jisté, že Kluž se už do osmifinále Champions League nedostane. Rumunský celek hrál svůj závěrečný duel na hřišti Chelsea a bojoval o Pohár UEFA.

Čtěte dále: Čech hraje s Chelsea o postup. Ujfaluši o první místo

Londýnský klub neměl po posledních zaváháních v Římě (0:3) a v Bordeaux (1:1) jistotu, a tak musel vytasit to nejlepší. Trenér Scolari nikoho nešetřil, v bráně se objevil Petr Čech.

Koné vyzrál na českého brankáře

Český brankář v prvním poločase neměl mnoho práce, to spíše na druhé straně Nuno Claro se měl co ohánět. Na jednu střelu nestačil, to když Deco ve 40. minutě přesně našel Kaloua a ten dal "Blues" uklidňující vedení.

Jenže přišlo vystřízlivění - krátce po poločase překonal Čecha zblízka hlavou Koné, jehož neuhlídal stoper Alex.

Naštěstí pro domácí se na trávníku objevil Didier Drogba, který v 71. minutě spasil Chelsea. Ta nakonec vyhrála 2:1 a ve skupině A obsadila druhé místo. Z prvního místa se překvapivě může radovat AS Řím, které si poradilo s Bordeaux.

Italský klub přitom začal boj v Lize mistrů hrozně, když doma na úvod nestačil na Kluž. Dalšími výsledky toto zaváhání napravil a potvrdil to i v úterý.

Po nepříliš zajímavém prvním poločase, kdy nejzajímavějším momentem byla neodpískaná penalta pro hosty po faulu Riiseho, začaly až ve druhé půli předvádět oba týmy něco jako fotbal.

Nejprve zahrozili Francouzi, jenže jejich dvě šance neskončily pořádným zakončením, a tak po rychlém brejku slavilo AS. Perrotta z pravé strany přesně nacentroval na Brighiho, který osamocen zpracoval a zblízka po hodině hry překonal Ramého.

Definitivu tří bodů dal domácím kapitán Totti, který parádní trefou uzavřel skóre na 2:0.

Werder "zachránil" německý fotbal

Skupina B byla podobně zajímavá - postup měl zajištěn jen Inter Milán. O druhé volné místo se bojovalo v Aténách - tedy jen na trávníku, ne na ulicích, kde v posledních dnech dochází k nepokojům.

Hráči Werderu Brémy slaví gól do sítě Interu
Hráči Werderu Brémy slaví gól do sítě Interu | Foto: Reuters

Famagusta musela vyhrát, Panathinaikosu stačila remíza. Ale nevypadalo to úplně tak, protože převahu měli domácí. Utkání rozhodla jediná branka Karagounise z 69. minuty. Obránci si dávali přednost a střídající brankář Nagy lehkou střelu pustil.

Tento výsledek musel potěšit Werder Brémy a hlavně tamní fotbal. Německá média totiž před zápasem psala o tom, že pokud se jejich vicemistr nedostane alespoň do Poháru UEFA, bude to velká rána.

Svěřenci trenéra Schaafa měli o motivaci postaráno - za soupeře měli Inter Milán. Tým, který je prohrou s Panathinaikosem v minulém kole připravil o postup.

A tým, který vede José Mourinho, jenž zase perlil. Do Brém jel s tím, že by nebylo kvůli nasazení do osmifinále špatné prohrát.

A splnilo se mu to - za domácí se nejprve v 63. minutě trefil Pizarro a poté v 81. minutě Rosenberg. Nádherná branka Ibrahimoviče, kdy míč putoval od tyče do sítě, už na porážce Interu nic nezměnila.

Skupinu B tak vyhrál Panathinaikos Atény, přemožitel Sparty z předkola.

Prohru viděl poloprázdný Nou Camp

Pořádnou ostudu si utrhla již postupující Barcelona. Po porážce 2:3 se Šachťarem Doněck jí nepomůže ani fakt, že v její základní sestavě nastoupilo plno nezkušených hráčů. A ani to, že na Nou Camp dorazilo netradičně málo diváků.

Možná, že se fanoušci připravují na víkendový souboj s Realem Madrid, a proto jich přišlo na Ligu mistrů jen 22 tisíc.

Bojan Krkič nechápe - Barcelona prohrála
Bojan Krkič nechápe - Barcelona prohrála | Foto: Reuters

Samotný tým Josepa Guardioly ovšem něco takového neomlouvalo. Po nesmělém úvodu z obou stran začali mít překvapivě více ze hry hosté a také vstřelili první branku. Willian naservíroval míč do vápna na Gladkého, jenž překonal gólmana Jorqueru.

Podobný obrázek zaskočil chrám Barcelony i v 58. minutě. Tentýž hráč si vyskočil nejvýše na rohový kop a zvýšil na 2:0 pro Doněck, za nějž hrál Tomáš Hübschman.

O chvíli později sice snížil Sylvinho, ale pak přišel ze strany hostů další parádní fotbalový moment. V 76. minutě po rychlé kombinaci našel Rat nabíhající Fernandinha a ten míč ve skluzu poslal do sítě.

Strhující tempo nekončilo, ukrajinský výběr mohl dát další gól. Nakonec jej ale vstřelila Barcelona, a to zásluhou Busquetse. Na prohře 2:3 to nic nezměnilo. Druhý postupující Sporting Lisabon pak vyhrál v Basileji 1:0, Šachťar bude hrát Pohár UEFA.

Ve skupině D si zajistil první místo Liverpool, který otočil zápas v Eindhovenu. Atlético Madrid jen remizovalo v Marseille, za španělský celek nastoupili spíše náhradníci, a tak nehrál ani Tomáš Ujfaluši.