Chelsea zlomila černou sérii, Aston Villa se po dramatu dotáhla na čelo

Aktualizováno 30. 12. 2023 18:46
Fotbalisté Aston Villy v anglické lize porazili Burnley 3:2 díky penaltě v závěru, odvrátili třetí ztrátu v řadě. Udrželi díky tomu druhé místo před Manchesterem City, který rovněž doma přehrál poslední Sheffield United 2:0.
Noni Madueke a Cole Palmer v utkání mezi Lutonem a Chelsea.
Noni Madueke a Cole Palmer v utkání mezi Lutonem a Chelsea. | Foto: Reuters

Předposlední Burnley ve Villa Parku dlouho vzdorovalo i přesto, že od 56. minuty hrálo po vyloučení Bergeho v oslabení. Domácí se dvakrát dostali do vedení díky Baileymu a Diabymu, ale na jejich branky odpověděli Amdouni a Foster. Až minutu před koncem dostali "Villans" možnost zahrávat pokutový kop za faul a Douglas Luiz rozhodl.

U prvních dvou gólů Aston Villy si v den 28. narozenin připsal asistenci útočník Watkins, který nyní s osmi gólovými přihrávkami vede statistiku Premier League.

Manchester City ukončil sérii tří domácích remíz, výhru zařídili Rodri a Álvarez. "Citizens" se opět museli obejít bez zraněného Haalanda, ale po více než čtyřměsíční pauze se alespoň na lavičce objevil záložník Kevin de Bruyne.

Obhájci titulu poskočili v tabulce na třetí místo před Arsenal, který má horší skóre. Sheffield z posledního místa ztrácí na nesestupové příčky sedm bodů.

Nottingham doma porazil Manchester United 2:1 a má pětibodový náskok na sestupové pozice. Po trefě domácího Domíngueze srovnal díky chybě brankáře Turnera Rashford, ale na branku Gibbse-Whitea už "Rudí ďáblové" neodpověděli. United z pěti posledních zápasů získali jen čtyři body a klesli na sedmé místo.

Navíc prohráli už deváté utkání v sezoně a vyrovnali tím počet nezdarů z minulého ročníku. V kalendářním roce odešli svěřenci Erika ten Haga poraženi z 21 zápasů. Vícekrát prohráli pouze v letech 1930 (28), 1972 (25) a 1921 (24).

Soupeř naopak pod novým trenérem pookřál. V půlce prosince po prohře 0:2 s Tottenhamem nahradil Stevea Coopera Portugalec Nuno Espirito Santo a po úvodní porážce od Bournemouthu (2:3) nyní navázal na cenný skalp Newcastlu z minulého kola (3:1).

Chelsea zvítězila na hřišti Lutonu 3:2 a zlomila sérii čtyř venkovních porážek. Dva góly dal a třetí připravil Cole Palmer, který nyní s osmi brankami vede klubovou tabulku střelců a v Premier League už patří do první desítky.

Chelsea dlouho zápasu dominovala a po 70 minutách měla i díky Maduekeho zásahu tříbrankový náskok. Domácí v závěrečné desetiminutovce zásluhou Barkleyho a Adebaya utkání zdramatizovali, ale vyrovnat se jim nepodařilo a zůstali na sestupové pozici. Chelsea si po třetí výhře z posledních čtyř zápasů upevnila desátou příčku.

Anglická fotbalová liga - 20. kolo:

Luton - Chelsea 2:3 (80. Barkley, 86. Adebayo - 12. a 70. Palmer, 37. Madueke), Aston Villa - Burnley 3:2 (28. Bailey, 42. Diaby, 89. Douglas Luiz z pen. - 30. Amdouni, 72. Foster), Crystal Palace - Brentford 3:1 (14. a 59. Olise, 39. Eze - 2. Lewis-Potter), Manchester City - Sheffield United 2:0 (14. Rodri, 61. Álvarez), Wolverhampton - Everton 3:0 (25. Kilman, 53. Cunha, 61. Dawson), Nottingham - Manchester United 2:1 (64. Domínguez, 82. Gibbs-White - 78. Rashford).

1. Liverpool 19 12 6 1 39:16 42
2. Aston Villa 20 13 3 4 43:27 42
3. Manchester City 19 12 4 3 45:21 40
4. Arsenal 19 12 4 3 36:18 40
5. Tottenham 19 11 3 5 39:28 36
6. West Ham 19 10 3 6 33:30 33
7. Manchester United 20 10 1 9 22:27 31
8. Brighton 19 8 6 5 38:33 30