Čeští mladíci začali ME skvěle. Necid potopil Anglii

Jiří Šidliák
14. 7. 2008 19:29
ČR - Anglie 2:0
Češi se radují z vítězství v prvním reprezentačním utkání na Mistrovství Evropy do 19 let proti Anglii. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jablonec - Start do mistrovství Evropy hráčů do devatenácti let se českým fotbalistům povedl. Na solidně zaplněném jabloneckém stadionu v duelu plném emocí porazili díky dvěma gólům Tomáše Necida Anglii 2:0.

Češi po vyloučením Heidenreicha a Brunclíka dohrávali zápas ve dvojnásobném oslabení, svému soupeři však nedovolili ani jednou skórovat a do tabulky skupiny B si připsali první tři body.

Domácí byli od začátku zápasu aktivnějším týmem, jejich první vážnější akci však zastavil ofsajd. Necid navíc po odpískání mířil pouze do tyče branky Davida Roberta Edmunda Buttona.

Zápas jsme sledovali on-line

Tomu chvilku předtím navíc nedobře zahranou malou domů zatopil i vlastní spoluhráč Bernard, anglický gólman ale situaci se štěstím vyřešil.

V desáté minutě si poprvé sáhl na míč také český brankář Tomáš Vaclík, propagační střela Daniela Andre Sturridge ho však překvapit nemohla.

Aktivnější byli nadále čeští mladíci, sami se ovšem brzdili častými nepřesnostmi.

Příležitost otevřít skóre měl v 27. minutě Necid, jeho hlavičku po rohovém kopu Zemana ovšem bravurně vytáhl nad břevno gólman Button.

A když se po další chybě obránce Bernarda neprosadil krátce před poločasem ani Vošahlík, šla obě mužstva do kabin za bezbrankového stavu.

Dvě červené Čechy nezlomily

Do druhé pětačtyřicetiminutovky pak sáhl trenér Jakub Dovalil k prvnímu střídaní, když Jana Hableho nahradil brněnský Lukáš Mareček.

Brankář Button byl v první půli možná nejlepším hráčem Albionu, v 53. minutě však ukázal, že fatální chyby, které předvádí na mezinárodní úrovni jeho zkušenější kolega Paul Robinson, anglické gólmany asi jen tak neopustí.

Po centru Zemana zle zaváhal při vyběhnutí, čehož využil slávistický útočník Tomáš Necid a pohodlně skóroval do odkryté branky. Češi vedli 1:0.

Úvodní branka probudila i 6153 diváků na jabloneckém stadionu. Nadšení českých příznivců pak bylo ještě větší o pár minut později. Zeman rozehrál další rohový kop a na střelu nekrytého Necida nedokázal Button zareagovat.

Tomáš Necid (10, Česko) se raduje z druhé branky vstřelené do sítě Anglie.
Tomáš Necid (10, Česko) se raduje z druhé branky vstřelené do sítě Anglie. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Po druhém gólu v síti Anglie se čeští mladíci mírně stáhli a více ze hry měl jejich soupeř. Jeho aktivita byla navíc podpořena vyloučením Jakuba Heidenreicha, který dvacet minut před koncem fauloval před šestnáctkou a po druhé žluté kartě musel zamířit do sprch.

Exekuce přímého kopu se ujal Sturridge, s jeho střelou si však gólman Vaclík dokázal poradit.

O deset minut později ale bylo pro domácí ještě hůř. Roman Brunclík zakopl míč a také on obdržel druhou žlutou a tím pádem červenou kartu.

Trenér Dovalil okamžitě zareagoval posílením defenzivy a na hřiště poslal Miroslava Štěpánka. Češi, ač oslabení o dva muže, už drama nepřipustili a bojovným výkonem dovedli zápas do vítězného konce.