Česko-slovenská rivalita znovu ožívá

Václav Rojík
6. 9. 2006 0:00
Praha - Ve středu opět naplno vzplane na sportovním poli rivalita mezi bývalými federálními sousedy Českem a Slovenskem. Udrží si Češi převahu ve vzájemném zápolení?

Infobox

Fotbalové zápasy mezi Českem a Slovenskem

8.5. 1995, přátelsky: Slovensko - Česko 1:1
Branky: Timko - Šmejkal
24.8.1997, kvalifikace MS: Slovensko - Česko 2:1
Branky: Jančula, Majoroš - Šmicer
11.10. 1997, kvalifikace MS: Česko - Slovensko 3:0
Branky: Šmicer, Siegel, Novotný 
21.8.2002, přátelsky: Česko -Slovensko 4:1
Branky: Koller, Koller, Rosický, Rosický - Néméth

Slováci hostí na Tehelném poli Česko ve veledůležitém utkání kvalifikace o postup na fotbalové Euro 2008. Pro reprezentace obou celků to může být klíčový zápas ve skupině.

Zatímco vzájemné zápasy v hokeji poměrně velkou frekvencí opakování ztrácejí na jedinečnosti, ve fotbale je situace úplně jiná. Ale stejně jako v hokeji budou k mírným favoritům patřit Češi.

Slováci stahují český náskok

Slovenská fotbalová reprezentace dlouhá léta tápala a o velkých turnajích mohla jen snít. To český národní tým během své necelé třináctileté existence ani jednou nechyběl na mistrovství Evropy, na němž získal stříbro a bronz, a letos se poprvé probojoval na MS.

Slováci po hubených letech sahali letos poprvé po postupu na světový šampionát, ale skončili v baráži na Španělech. Přesto to byl nejlepší výsledek země pod Tatrami na seniorské reprezentační úrovni.

Nová generace v čele s ofenzivními esy Róbertem Vittekem a Markem Mintálem začíná upozorňovat soupeře na kvality slovenského fotbalu. Jeho rostoucí sílu naznačilo i loňské senzační působení Artmedie Bratislava v klubové Lize mistrů. K výrazným posilám většinou patří slovenští fotbalisté i v českých klubech.

Slováci jsou posíleni sobotní vysokou výhrou nad Kyprem (6:1) a na domácí půdě cítí proti nově se tvořící české reprezentaci, sbírající se z neúspěchu na MS, velkou šanci.

V kvalifikaci zatím nerozhodně

Oba soupeři se již v kvalifikačních bojích v minulosti utkali, ale dva duely v roce 1997 se hrály víceméně jen o čest, o šampionát se tou dobou bojovalo jinde.

Slovenský obránce Škrtel obchází Kypřana Michaila v kvalifikačním utkání o EURO 2008.
Slovenský obránce Škrtel obchází Kypřana Michaila v kvalifikačním utkání o EURO 2008. | Foto: Reuters

Hned v prvním ostrém zápase mezi oběma státy v kvalifikaci o postup na MS do Francie se radovali z výhry Slováci. Češi s vizitkou stříbrných evropských medailistů patřili k favoritům na postup, jenže Španělsko ani Jugoslávii nedokázali porazit a o poslední hypotetickou šanci přišli právě na Slovensku.

Utkání, jemuž předcházelo bouřlivé pískání na českou hymnu, rozehráli svěřenci trenéra Uhrina dobře. Šmicer otevřel skóre na 1:0, ale Slováci góly Jančuly a Majoroše zápas otočili.

Češi se po zpackané kvalifikaci částečně rehabilitovali jednoznačnou výhrou nad Slováky na domácí půdě 3:0. Síť branky za gólmanem Venclem rozvlnili postupně Šmicer, Siegl a Novotný.

V zatím posledním měření sil zvítězili v přípravě Češi nad Slováky jednoznačně 4:1. Do listiny střelců se dvakrát zapsali Tomáš Rosický a Jan Koller. Pod trenérem  Brücknerem následně odrazila česká reprezentace ke skvělé sérii zakončené bronzovými medailemi na Euru v Portugalsku.

I když se to ve světle korupčních afér nezdá, Češi přece jen zvládli přechod k profesionalizaci ligové soutěže jak v hokeji, tak ve fotbale lépe než východní sousedé a brzy začali sklízet plody na mezinárodním fóru. Slováci měli cestu na výsluní mnohem trnitější.

Kde zápolí Češi a Slováci

I díky soužití ve společné federativní republice jsou v obou nových státech populární přibližně stejná sportovní odvětví a vzájemné měření sil jsou tak poměrně častá. Podobně je tomu například mezi republikami bývalé Jugoslávie, zejména Srbska, Chorvatska a Slovinska.

Asi vůbec poprvé však triumfoval reprezentant Slovenska v české parádní disciplíně na OH v Atlantě.

Nejednalo se o kolektivní sport, nýbrž v obou zemích velmi rozšířený slalom na divoké vodě. Kanoista Michal Martikán překazil obhajobu zlata českému bohémovi Lukáši Pollertovi a samostatné Slovensko poprvé poznalo radost z olympijského zlata.

Nejsledovanější jsou hokejová "derby"

Slovákům ukázala po rozpadu federace IIHF záda a jako nového člena zařadila Slovensko potupně do mistrovství světa skupiny C. Legenda světového hokeje Peter Šťastný a jiní hráči NHL se museli prodírat mezi elitu přes soupeře typu Maďarska a Rumunska, kteří se výkonností ani tradicí Slovákům v hokeji nemohou vůbec rovnat.

Slovenští hokejisté si však dokázali vybojovat účast na ZOH v Lillehameru, kde obhajovali bronz z poslední olympiády Češi. Slováci však premiéru na velké akci zvládali na výbornou, o body obrali jak celek USA, tak Švédy a vyhráli skupinu, stejně jako Češi tu svoji. Poprvé se začalo spekulovat o možnosti česko slovenského finále. To se však uskutečnilo až o šest let později.

Češi se v Lillehammeru nakonec se Slováky střetli, ale jen v souboji o páté místo. Mužstvo Česka  tehdy trestalo každou slovenskou chybu a jednoznačně zvítězilio .

Slováci po slibném rozjezdu mezi nejlepšími hokejisty světa museli slevit z ambicí a dlouho na velkých akcích do bojů o medaile nepromlouvali.

Na MS se poprvé utkali s Českem v Helsinkách v roce 1997 a od té doby se s výjimkou let 2002 a 2004 střetli na každém světovém šampionátu minimálně jednou. Na první výhru si však museli počkat znovu do Helsinek v roce 2003, kde v souboji o bronz poprvé vítězili 4:2.

Historicky největším svátkem česko-slovenských bitev bylo finále mistrovství světa 2000 v Petrohradu. Slováci již prohrávali 0:3, ale nakonec utkání zdramatizovali. Češi se však rychlým snížením soupeře nenechali zaskočit a po vítězství 5:3 obhájili zlaté medaile z předchozího roku.


 

 

Právě se děje

Další zprávy