Plzeň se drží ve hře o titul, Baník byl doma neškodný. Skvělá forma Bohemians graduje

Aktualizováno 3. 6. 2020 21:27
Viktoria Plzeň vyhrála nad Baníkem Ostrava 2:0 a znovu stáhla náskok Slavie v čele tabulky. V dobrých výkonech pokračují pražští Bohemians, kteří vyhráli v Opavě 1:0, doma potvrdily roli favoritů České Budějovice i Slovácko.
Baník Ostrava vs. Viktoria Plzeň
Baník Ostrava vs. Viktoria Plzeň | Foto: ČTK

Fotbalisté Plzně si v Ostravě si připsali už sedmé ligové vítězství v řadě. O výhře 2:0 rozhodl trefou z pokutového kopu Pavel Bucha, výsledek zpečetil dvanáct minut před koncem střídající Jan Kovařík. Viktoria na vedoucí Slavii, na jejímž hřišti se představí v neděli, stále ztrácí osm bodů. Ostrava na domácím hřišti popáté za sebou nevyhrála.

Plzeň i navzdory kanonádě proti Boleslavi změnila úspěšnou sestavu na třech postech, ostravský kouč Kozel udělal v základní sestavě ještě o změnu více. Plzeň si po úvodním oťukávání vynutila územní převahu, z níž se postupně začaly rodit i šance. "Do každého zápasu jdeme s tím, že chceme napadat a nutit soupeře ke ztrátám. Byla jen škoda, že jsme některý z těch protiútoků nevyužili, měli jsme to vyřešit lépe," řekl Bucha.

Do té první vyložené jim však v 18. minutě nahrál ostravský Potočný, jehož pas zachytil Kalvach, ale po jeho přistrčení Chorého vychytal Laštůvka a dorážku Kopice na brankové čáře odhlavičkoval Jánoš.

Viktoria si od toho momentu udržovala územní převahu. K dalšímu zakončení se znovu po nepřesnosti v ostravské rozehrávce dostal Kayamba, ale i jeho pokus Laštůvka kryl. "Presovali jsme podle mě docela dobře, měli jsme několik zisků, ale nedohráli je. Bohužel se nám několikrát stalo, že jsme se z naší rozehrávky dostali pod tlak úplně zbytečně, soupeř z toho těžil a z jedné takové akce byla penalta," uvedl Kuzmanovič.

Baník dokázal odolávat až do 33. minuty. Pak Fillo v šestnáctce fauloval pronikajícího Čermáka a Bucha z penalty vystřelil přesně k tyči. "Pomohla nám hodně ta penalta. Uklidnili jsme se a potom jsme se dost nadřeli," prohlásil Bucha.

Hosté měli více ze hry i ve druhé půli, ale na půlce Baníku dlouho kombinovali neúčinně bez potřebné přesnosti ve finální fázi. A Ostrava soupeře málem vytrestala. Domácím v 64. minutě vyšla kolmá akce přes Hrubého, Šašinkovu střelu vyrazil Hruška do Kuzmanovičova stehna, od nějž se však balon odrazil těsně vedle tyče prázdné brány. "To byla strašná smůla. Balon mi skočil na stehno a v té rychlosti se s tím nedalo moc dělat. Ale mohlo se to aspoň odrazit do brány," řekl Kuzmanovič.

To byla největší příležitost Baníku v utkání. Plzeň si mohla oddechnout až dvanáct minut před koncem. Bucha potáhl akci po pravé straně a jeho prudký centr zblízka usměrnil pod břevno střídající Kovařík. "Čekali jsme dlouho na druhý gól. Museli jsme jezdit na krev a vyplatilo se. Pak nám to tam konečně spadlo a uklidnili jsme se," doplnil Bucha.

Ostravští na výhru proti Plzni čekají už dvacet utkání za sebou od srpna 2009.

Bohemians potřetí vítězní

Z třetí výhry po koronavirové pauze se radovali také Bohemians 1905, kteří vyhráli v Opavě 1:0. Dlouho vyrovnaný zápas rozhodla 72. minuta, kdy se trefil Matěj Pulkrab. Pražané v nejvyšší soutěži vyhráli počtvrté za sebou a v tabulce poskočili do elitní desítky. Naopak Slezané čtyři kola nezvítězili a na předposledním místě mají nadále jen bodový náskok na Příbram.

"Naše hra hlavně v prvním poločase neměla parametry, jaké bychom si představovali. Měli bychom být šťastni za bod, nakonec máme tři, takže musíme být rádi o to víc," uvedl pro média trenér Bohemians Luděk Klusáček.

Opava byla od úvodu aktivnější. Individuální akcí se v šesté minutě blýskl domácí Dordič, který vystřelil prudce k tyči, ale brankář Bohemians Le Giang míč vyrazil. Poté po faulu na Texla zahrával přímý kop zhruba z 18 metrů uzdravený Zavadil, jenž se vrátil do sestavy, a jeho rána o pár decimetrů minula hostující branku.

"První poločas byl z naší strany výborný, hráli jsme na polovině soupeře. Jen nám chybí góly, nedáváme šance. Chybí nám tlak v šestnáctce," uvedl opavský trenér Jiří Balcárek.

"Bylo to bojácné, vůbec jsme nepodrželi balon. Opavu jsme pustili do řady standardek, ve kterých je nebezpečná a přečkali jsme to s velkým štěstím," připustil Klusáček.

Hned po změně stran měli Slezané svou největší příležitost. Po centru Zavadila z přímého kopu vrátil míč před bránu Žídek, ale dobíhající Texl z ostrého úhlu trefil jen tyč. Pak opavský veterán napálil odražený balon zpoza šestnáctky jen těsně nad bránu. Na druhé straně vystřelil nebezpečně Ljovin, ovšem také příliš vysoko.

V 72. minutě přišlo rozhodnutí. Střídající Mosquera poslal do opavské šestnáctky centr, kterým našel Ljovina. Ten posunul míč na Pulkraba a jeho pohotovou střelu tečoval mimo dosah brankáře Fendricha domácí Helešic.

Opavští srovnat nedokázali a potvrdili pozici týmu s nejhorším útokem v lize. "Klokani" v nejvyšší soutěži bodovali se slezským soupeřem podeváté za sebou.

Slovácko a Budějovice konečně vyhrály

Slovácka zvítězili nad Karvinou 2:0. Skóre otevřel už v 5. minutě Marek Havlík a ve 39. potvrdil vítězství proměněným pokutovým kopem Vlastimil Daníček.

Slovácko tak vyhrálo poprvé po koronavirové přestávce a vrátilo se do první šestky ligové tabulky. Karviná prohrála podruhé za sebou a v tabulce je třináctá se stejným počtem 24 bodů jako čtrnáctý Zlín.

Z vítězství se po delším čase radovali fotbalisté Českých Budějovic, kteří zvítězili nad Olomoucí 2:0 dvěma góly po přestávce. Skóre v 50. minutě otevřel Patrik Čavoš a v 79. minutě přidal pojistku Jiří Kladrubský.

Jihočeský nováček nejvyšší soutěže zvítězil po čtyřech porážkách za sebou. Olomouc naopak nevyhrála už pět kol a v tabulce se propadla mimo elitní desítku.

Aktualizujeme

27. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 33. Bucha z pen., 78. Kovařík. Rozhodčí: Hrubeš - Vaňkát, Koval - Zelinka (video). ŽK: Pokorný.

Sestavy:

Ostrava: Laštůvka - Fillo (74. Holzer), Pokorný, Stronati, Fleišman - Jánoš, Hrubý (80. Buchta) - Reiter (56. Jirásek), Kuzmanovič, Potočný - O. Šašinka (80. Smola). Trenér: Kozel.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach, Čermák (87. Hořava) - Kayamba (87. Mihálik), Chorý (75. Beaugel), Kopic (63. Kovařík). Trenér: Gula.

Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

Branky: 50. Čavoš, 79. Kladrubský. Rozhodčí: Julínek - Hoch, M. Novák. ŽK: Jemelka (Olomouc). Bez diváků.

Sestavy:

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Havel, Talověrov, Kladrubský - Brandner, Havelka (64. Kulhánek), Šulc, Čavoš, Mršič (52. Ledecký, 56. Mészáros) - Schranz. Trenér: Horejš.

Olomouc: Mandous - Radek Látal, Beneš (25. Štěrba), Jemelka, Kerbr - Hála (65. Falta), Houska, Greššák, Breite, González (82. Zahradníček) - Juliš (65. Chytil). Trenér: Radoslav Látal.

1. FC Slovácko - MFK Karviná 2:0 (2:0)

Branky: 5. Havlík, 39. Daníček z pen. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch. ŽK: Dvořák - Rundič. Bez diváků.

Sestavy:

Slovácko: Trmal - Juroška, Daníček, Divíšek, Kalabiška - Havlík, Sadílek (90.+2 Polášek) - Petržela (70. Kohút), Dvořák (86. Mareček), Navrátil (90.+2 Vincour) - Zajíc (70. Jurečka). Trenér: Svědík.

Karviná: Bolek - Moravec, Šindelář, Rundič, Čonka - Smrž (19. Janečka) - Ba Loua (75. Santos), Hanousek, Qose (75. Petkov), Vukadinovič (46. Tijani) - Taiwo (46. Guba). Trenér: Jarábek.

SFC Opava - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)

Branka: 72. Pulkrab. Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Caletka. ŽK: Juřena, Žídek, Paul (asistent trenéra) - Nečas, Krch, Köstl, Klusáček (trenér). Bez diváků.

Sestavy:

Opava: Fendrich - Harazim, Rychlý, Žídek, Helešic - Sus (70. Mondek), Souček (58. Jursa), Zavadil, Dordič (70. Schaffartzik) - Texl (88. Řezníček) - Juřena. Trenér: Balcárek.

Bohemians: Le Giang - Köstl, Krch, Hůlka - Dostál, Ljovin, Vacek (46. Květ), Schumacher - Vodháněl (46. Mosquera), Pulkrab (90.+1 Keita), Nečas (60. Puškáč, 83. Vaníček). Trenér: Klusáček.