Češi ve West Hamu dál excelují. Arsenal ve šlágru srazil Haalanda a spol.

Aktualizováno 8. 10. 2023 19:35
Fotbalisté West Hamu United remizovali v 8. kole anglické ligy s Newcastlem 2:2. První gól vstřelil Tomáš Souček, na druhý přihrál minutu před koncem Vladimír Coufal a pomohl odvrátit prohru. Arsenal v lize porazil Manchester City poprvé po dvanácti porážkách. Jediný gól šlágru dal čtyři minuty před koncem Gabriel Martinelli.
Tomáš Souček slaví branku do sítě Newcastlu.
Tomáš Souček slaví branku do sítě Newcastlu. | Foto: Reuters

Podobný průběh a stejný výsledek měl zápas Brightonu s Liverpoolem. Kolo zakončí podvečerní zápas Arsenalu s Manchesterem City, v němž půjde o první místo.

Newcastle přijel do Londýna s vizitkou týmu, který vyhrál čtyři zápasy v různých soutěžích v řadě a nastřílel v nich 15 branek, ale zpočátku měli navrch "Kladiváři". Souček se poprvé v Premier League trefil před týdnem proti Sheffieldu a dnes si to zopakoval už v osmé minutě, kdy si naběhl na přihrávku Itala Emersona a poslal míč do prázdné branky.

Po změně stran ale Švéd Isak dvěma góly v rozpětí šesti minut vývoj otočil. Až minutu před koncem vyrazil Coufal po své pravé straně, naservíroval míč před branku a Ghaňan Kudus vyrovnal.

Arsenal zdolal Manchester City poprvé od roku 2015. Až v samotném závěru se o to postaral Martinelli, jehož střelu z dálky ještě jeden z obránců tečoval. Brazilec nastoupil až ve druhém poločase a na trávník se vrátil po vleklém zranění.

Do té doby měli víc šancí hosté. Asi největší v 17. minutě, kdy gólman Raya po malé domů při odkopu trefil dotírajícího Álvareze, od nějž se míč odrazil těsně vedle branky. "Citizens" prohráli druhý zápas za sebou a museli přenechat vedení Tottenhamu. Arsenal je těsně za ním jen vinou menšího počtu vstřelených branek.

Brighton se oklepal z debaklu 1:6 s Aston Villou a Adingra z Pobřeží slonoviny brzy překonal liverpoolskou obranu. Fanoušci hostů si možná vzpomněli na poslední zápas, kdy tady sledovali prohru svého týmu 0:3.

Jenže Salah, který měl zatím na kontě jen tři góly, v závěru poločasu strhl dvěma brankami vedení na stranu hostů. Tu druhou dal v nastavení z penalty po faulu na Maďara Szoboszlaie. Poslední slovo měl ale domácí Dunk.

Aston Villa se po třech ligových výhrách v řadě musela spokojit s remízou 1:1 na hřišti Wolverhamptonu. Zachránil ji Španěl Torres, který už po třech minutách odpověděl na gól Korejce Hwang Hi-čchana. Domácí dohrávali v deseti bez vyloučeného gabonského záložníka Leminy.

Anglická fotbalová liga - 8. kolo:

Brighton - Liverpool 2:2 (21. Adingra, 79. Dunk - 40. a 45.+1 z pen. Salah), Wolverhampton - Aston Villa 1:1 (53. Hwang Hi-čchan - 55. Torres), West Ham - Newcastle 2:2 (8. Souček, 89. Kudus - 58. a 62. Isak), Arsenal - Manchester City 1:0 (86. Martinelli).

1. Tottenham 8 6 2 0 18:8 20
2. Arsenal 8 6 2 0 16:6 20
3. Manchester City 8 6 0 2 17:6 18
4. Liverpool 8 5 2 1 18:9 17
5. Aston Villa 8 5 1 2 19:12 16
6. Brighton 8 5 1 2 21:16 16
7. West Ham 8 4 2 2 15:12 14
8. Newcastle 8 4 1 3 20:9 13