reklama
 
 

Češi? Jako Chorvati, ale hrůzu nenahání, těší se Polsko

26. 11. 2007 11:15
Benhakker: Česko je druhým nejlepším týmem Evropy

Varšava - Fotbalisté Polska by měli být největšími soupeři české reprezentace o postup na MS 2010. Poláci se po nedělním losu radují, ale zároveň mluví o českém fotbale s velkým respektem.

Mužstvo vedené ostříleným nizozemským koučem Leo Beenhakkerem se poprvé v historii kvalifikovalo na mistrovství Evropy, když vyhrálo svoji skupinu a nechalo za sebou Portugalce, Srby, Finy a Belgičany. Teď ho čeká výzva v podobě třetí účasti na MS za sebou.

"Vylosování kvalifikace na MS považuji za velmi dobré, protože se nebude muset na zápasy moc cestovat,"ohodnotil "polskou" skupinu Beenhakker pro server gazeta.pl.

Čtěte více o losu pro Čechy:

"A Česko? To je podle mě druhý nejlepší tým v Evropě. Stylem hry mi připomínají Chorvaty nebo Srby. Ale tato srovnání jsou dosti předčasná, protože v kvalifikaci o MS 2010 budou hrát podle mě v jiném složení než o ME 2008. Proto teď nemá moc cenu mluvit o favoritech," dodal Benhakker.

V polských médiích věnují českému výběru hodně pozornosti a podrobně rozebírají kvalitu týmu i fotbalové tradice.

"Češi: Bohatší historie a lepší hráči", tak začíná list Rzecpospolita článek srovnávající oba příští soupeře, který má podtitul "Češi nás učili fotbal, než jsme začali útočit na medaile na MS."

Češi nás učili fotbal

Autor připomíná české a československé úspěchy, ale i tradici českých trenérů v Polsku a tuzemské fotbalové vynálezy, jako "českou uličku" a "vršovický dloubák".

Mezi českými trenéry, kteří pozvedli polský fotbal, jsou zmíněni František Koželuh (Cracovia) a Jaroslav Vejvoda (Legia).

Rzecpospolita považuje Českou republiku za favorita skupiny, ale Polsko prý mohlo dostat ještě těžší soupeře.

"Christian Karembeu měl pro Poláky šťastnou ruku. Z prvního koše by byli nejpřijatelnější Řekové, ty chtěl dostat každý. Ale z Česka přeci jen nejde taková hrůza jako z Francouzů nebo Nizozemců, i když jsou v žebříčku národů hůře postavení, než náš soupeř," píše polský deník.

Jako druhého nejtěžšího protivníka vidí v Polsku většinou Severní Irsko, které podle Rzecpospolité hrálo v kvalifikaci na Euro 2008 jako nikdy předtím. Respekt budí hlavně nedávné výhry týmu nad Španěly a Švédy.

Naopak u severních sousedů se příliš nepočítá se Slováky a Slovinci. "Slováci, ti se zatím dívali na všechny velké turnaje jen v televizi," hodnotí Rzecpospolita.

Server gazeta.pl oslovil českého trenéra Vernera Ličku, jenž má s polským fotbalem bohaté zkušenosti.

"Skupinu bych nenazval ani lehkou ani těžkou. Když mám říct favorita, musím ukázat na Českou republiku. I když v kvalifikaci na ME Poláky nikdo jako favority netipoval a nakonec svoji skupinu vyhráli. Hrát se bude až příští rok a vše se může ještě hodně změnit," uvedl Lička.

autor: roj | 26. 11. 2007 11:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama