Češi dostali lekci od Itálie, na ME končí

SportPlus, ČTK
17. 6. 2007 22:36
Arnhem - Čeští fotbalisté nekladli Itálii na ME do jedenadvaceti let velký odpor a zaslouženě prohráli 1:3. Na šampionátu se ziskem jednoho bodu jakožto poslední tým ve skupině končí.
Střelec úvodního gólu zápasu Alberto Aquilani v souboji s Janem Kyselou v závěrečném utkání skupiny na ME jedenadvacetiletých Česko - Itálie. | Foto: Reuters

• Vývoj skóre utkání na ME do 21 let sledujte on-line ZDE

Ve druhém utkání ve skupině Anglie porazila Srbsko 2:0, což znamená, že oba týmy postupují do semifinále. Itálie si zahraje s Portugalskem o účast na OH v Pekingu.

Utkání hodně ovlivnila už třetí minuta: souboj kapitána Hubníka a Rosiny před pokutovým územím sudí Thomson posoudil jako nedovolený a záložník AS Řím Aquilani se báječně trefil přímo do šibenice Zlámalovy branky.

Otřesení Češi vypadali bezradně, ale z první vážnější akce hned dokázali vyrovnat a přiblížit se postupové teorii. Rajtoral našel přízemním centrem Papadopulose a útočník Leverkusenu chytrou tečí nasměroval míč do italské branky. Po 194 minutách ukončil český střelecký půst na mistrovství.

Sebevědomím hýřící Italové se ale vůbec nenechali rozhodit a rychle české soupeře připravili o naděje. Tři minuty po vyrovnání chyboval ve středu pole Jirsák a brankář Zlámal ještě mužstvo podržel proti velké šanci Pazziniho.

Po půlhodině ale u autové čáry zbytečně fauloval Rajtoral, Rosina posadil přetažený centr na hlavu kapitána Chielliniho a zadák Juventusu Turín využil prostoru, který mu dali čeští obránci.

To už česká jedenadvacítka hrála bez zraněného Jirsáka, kterého tři minuty před druhým gólem vystřídal Rýdel. Ten stejně jako bek Kuncl v neděli debutoval v jednadvacítce.

Na druhé italské vedení už Češi reagovat nedokázali. Naopak ještě těsně před poločasem Škorpilův tým lehkovážně pokazil další akci, soupeř předvedl znovu povedený brejk a Rossi precizní střelou o tyč jako by Alexi Fergusonovi chtěl ukázat, že si v Manchesteru United v příští sezoně zaslouží konečně dostat pořádnou šanci.

Giuseppe Rossi v souboji s Romanem Hubníkem cv utkání Česko - Itálie na ME jedenadvacetiletých. | Foto: Reuters

Gól těsně před přestávkou jako by českou reprezentaci připravil o zbytky snahy, po poločase se už hra změnila v nezáživnou partii bez jakéhokoliv náboje.

"Ten třetí gól byl zlomový. Místo toho, abychom ze standardky chvíli před tím ohrozili branku soupeře a třeba se pokusili o vyrovnání, jsme míč rozehráli do zbytečné kombinace a z protiútoku naopak inkasovali. To ovlivnilo celý další průběh," uvedl Škorpil na tiskové konferenci.

Odevzdaní Češi rezignovali na jakoukoliv snahu zápas alespoň trochu zdramatizovat, naopak nechybělo příliš a odjeli ze šampionátu s ještě větším debaklem.

Stačilo, aby třeba střídající Pelle po pěti minutách pobytu na hřišti proměnil sólový únik, který mu překazil gólman Zlámal. Žádné oživení do české hry nepřineslo ani nasazení dalších útočníků Holendy a Krbečka. Český tým se stěží dostal za polovinu hřiště, když se už dostal na dostřel, přišla lehkovážná přihrávka, kterou Italové bez potíží pokryli.

"Neříkal bych tomu odevzdaný výkon. Hráči spíš bojovali sami se sebou. Ale dopouštěli se zbytečných ztrát, další síly museli
vynaložit při zpětném vybojování míčů, což nahrávalo soupeři," uvedl.

Škorpil za vystoupení na turnaji hráče nezatracoval. "Byl bych zklamán z jediné věci. A to v případě, že bych si myslel, že hráči neodevzdali to, co v nich je," dodal Škorpil, který zatím nechtěl hovořit o tom, jak si představuje svoji další budoucnost u týmu.

Symbolický byl český pokus minutu před koncem. Papadopulos, jeden z mála hráčů Česka, který snesl přísnější měřítko, se sice před pokutovým územím dostal ke střele, ale místo branky trefil do hlavy spoluhráče Rýdela. Češi končili v hlubokém útlumu, nizozemská mise pro ně skončila tvrdým políčkem.

Kapitán Roman Hubník byl po utkání rozmrzelý, od dnešního zápasu čekal víc. "Už nebyly vůle a síly otočit ten výsledek, za stavu 1:3 jsme věděli, že to je špatné. Ta prohra bolí o to víc, že jsme dnes nic nepředvedli a dostali navíc hloupé góly. Chtěli jsme se porvat, aspoň o tu baráž, ale nevyšlo nic," posteskl si Hubník.

Útočník Michal Papadopulos neměl žádnou radost z toho, že byl jediným střelcem českého týmu na mistrovství. "Můj gól je k ničemu, nic to neřešilo," litoval Papadopulos.

Itálie "21" - Česká republika "21" 3:1 (3:1)
4. Aquilani, 29. Chiellini, 45+1. Rossi - 14. Papadopulos. Rozhodčí: Thomson (Skot.) - Mokoš (SR), Onita (Rum.). ŽK: Nocerino, Rosina (oba It.). Diváci: 7167.
Itálie "21": Viviano - Motta, Andreolli, Chiellini, Criscito - Montolivo (46. Padoin), Nocerino, Aquilani - Rosina (69. Dessena), Pazzini (55. Pelle), Rossi. Trenér: Casiraghi.
ČR "21": Zlámal - Kuncl (62. Holenda), Hubník, Klein, Švec - Kladrubský (80. Krbeček), Jirsák (26. Rýdel), Hušek, Rajtoral - Papadopulos, Kysela. Trenér: Škorpil.

Srbsko doprovodila Anglie

Fotbalisté Anglie si zahrají o medaile na mistrovství Evropy do 21 let. Poté, co po dvou remízách porazili Srbsko 2:0, doprovodili svého posledního soupeře do semifinále. Italové budou hrát baráž o místo na olympijském turnaji v Pekingu, pro poslední tým skupiny B Čechy šampionát skončil.

Srbové sice měli na hřišti v Nijmegenu převahu, častěji měli míč na svých kopačkách a na anglickou branku vystřelili devětkrát, ale gólmana Carsona nepřekonali. Ostrovní tým dostal do vedení už v páté minutě Lita, náskok anglických mladíků zvýšil ve druhé půli střídající Derbyshire.

Angličané se ve středečním semifinále utkají s domácím Nizozemskem, Srbové vytvoří dvojici s Belgií.