24. 9. 2008 23:14
Portsmouth - Chelsea 0:4
Radost fotbalistů Chelsea po snadné výhře nad Portsmouthem v Carling Cupu
Radost fotbalistů Chelsea po snadné výhře nad Portsmouthem v Carling Cupu | Foto: Reuters

Londýn - Jak fotbalisté Chelsea, tak hráči Queens Park Rangers ve středu postoupili do čtvrtého kola Carling Cupu.

Ptáte se, co mají tyto kluby společného? Odpověď je snadná: Působí v nich čeští brankáři a právě oni pomohli k výhrám svých týmů, když udrželi čisté konto.

Radek Černý zazářil v zápase s Aston Villou, kterou druholigové Q.P.R. překvapivě porazilo po výhře 1:0.

Petr Čech byl naopak u předpokládaného vítězství Chelsea, jež po suverénním výkonu deklasovala Portsmouth vysoko 4:0.

Queens Park Rangers byl v zápase s aktuálně čtvrtým týmem Premier League outsiderem. Jenže kouč birminghamského celku nepostavil do Ligového poháru nejsilnější sestavu, do brány mj. poslal nezkušeného Američana Guzana.

A to se mu vymstilo. V prvním poločase byli sice domácí aktivnější, ale dvaatřicetiletého brankáře z České republiky, jenž po minulé sezoně přešel z Tottenhamu do jiného klubu z Londýna, nepřekonali.

Ex-slávistická opora lapila pokusy Barryho i aktivního Younga, moc ho neprověřil vysoký Carew, jenž se na hrotu ztrácel.

Po přestávce přišel pro Aston Villu pořádný šok. V době, kdy měla jasnou převahu, zahrávali hosté rohový kop. Buszaky nacentroval míč do vápna, kde Guzan neuklidil míč do bezpečí a Stewart poslal v 56. minutě Queens Park do vedení.

V dalším průběhu se tým první ligy snažil o vyrovnání, jeho střely však na rozdíl od úvodního dějství nemusel Černý ani likvidovat. Ve valné většině případů šly mimo tři tyče. Q.P.R ubránili cennou výhru a jsou ve čtvrtém kole.

Čech čelil jediné střele

Tam se probojovala i Chelsea, která však měla těžšího soupeře, s nímž se navíc střetla na jeho hřišti. Portsmouth sice loni došel v Carling Cupu jen do osmifinále (čtvrté kolo), ale v FA Cupu triumfoval.

Proto byl kouč Scolari opatrný a nezkoušel něco podobného jako jeho předchůdci. Nasadil do zápasu silnou základní sestavu, v bráně se tedy objevil Petr Čech, osa týmu s Terrym, Lampardem, Ballackem a Drogbou zůstala zachována.

Londýnský klub byl hned od úvodního hvizdu jasně lepším týmem, držel míč na kopačkách mnohem častěji, ale efekt směrem dopředu to dlouho nemělo. Až po více než půlhodině se mohli "Blues" radovat z první branky. Penaltu proměnil Frank Lampard.

Ještě do poločasu zvýšil na 2:0 Florent Malouda a krátce po pauze už na světelné tabuli svítil rozdíl tří branek. Po pěkném centru Kaloua měl znovu snadnou práci Lampard. Definitivní tečku za zápasem dal v 64. minutě sám Salomon Kalou.

Čech se mezi třemi tyčemi, objektivně řečeno, nudil. Portsmouth na něho vyslal jedinou střelu, a to ještě spíše pokus, jenž by se dal označit slovem propagační. Chelsea vyhrála 4:0 a splnila stejně jako dříve Manchester United, Liverpool a Arsenal roli favorita.

Fotbalisté třetiligového Brightonu oslavují postup přes Manchester City
Fotbalisté třetiligového Brightonu oslavují postup přes Manchester City | Foto: Reuters

Vypadl Newcastle, Everton i City

Ve třetím kole Carling Cupu se ve středu potkaly dva týmy, o nichž se klidně může říci, že jsou v krizi. Utkal se devatenáctý celek Premier League (Newcastle) s dvacátým, vůbec nejhorším v nejvyšší soutěži (Tottenham)

Zatímco v Newcastlu je to dáno spory fanoušků s majitelem, u Tottenhamu se projevuje fakt, že mužstvo vůbec není kompaktní. Tentokráte na to dali "Kohouti" zapomenout. V lize jsou sice jediní, kteří ještě nevyhráli, ale v poháru jdou dál.

A to díky gólům Pavljučenka a O'Hary ze 62. a 66. minuty. Poloprázdný St. James Park, kam přišlo jen dvaceti tisíc diváků, neuspokojila ani trefa Owena, jenž pouze korigoval výsledek na konečných 1:2.

Před vlastními fanoušky neuspěl ani Ipswich, který podlehl Wiganu 1:4. S Ligovým pohárem se rozloučil i Everton po prohře 0:1 s Blackburnem.

Jako poslední vypadl Manchester City. Klub s novými bohatými vlastníky po slušných výkonech v lize paradoxně nezvládl pohár na hřišti třetiligového Brighton & Hove Albion, s nímž po základní hrací době jen remizoval 2:2 a poté prohrál na penalty 3:5.