18. 10. 2009 19:18
Manchester vede ligu, Liverpool padl
Petr Čech
Petr Čech | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Chelsea přišli o vedení v anglické Premier League poté, co v sobotním šlágru devátého kola v Birminghamu prohráli s Aston Villou 1:2. Do čela soutěže se vrátil Manchester United.

Za Aston Villu se trefili oba stopeři a birminghamský celek si po výhře nad Liverpoolem připsal v této sezoně druhý "skalp" týmu z "velké čtyřky".

Zápas Chelsea, do jejíž branky se po trestu za vyloučení vrátil Petr Čech, se mohl ve Villa Parku odvíjet jinak, kdyby po dvanácti minutách po střetu Bosingwy s Agbonlahorem v šestnáctce domácích odpískal sudí Friend penaltu.

Nestalo se a záhy šla do vedení Chelsea. Z dobrých pětadvaceti metrů vypálil Didier Drogba poté, co zpracoval přihrávku a uvolnil se přes Sidwella. Střela skončila před brankářem Friedlem, který ji jen tečoval do horního růžku brány.

Hra se přelévala z jedné strany na druhou, Chelsea si celkem v pohodě hlídala domácí ataky. Ale vyhořela při bránění standardních situací.

Po půlhodině hry centroval z rohu Young na malé vápno, kde nechal Carvalho trestuhodně hlavičkovat Richarda Dunna, který překonal bezmocného Petra Čecha.

Podobná situace se opakovala na začátku druhé půle, kdy nehlídaný James Collins uklidil centrovaný míč do brány. A rázem vedla Aston Villa.

Krátce na to byli blízko vyrovnání Deco a Malouda, ale při jejich ranách se Friedel vyznamenal.

Dvacet minut před koncem pak mohl pojistit výhru John Carew, ale po Milnerově pasu na malé vápno sám před Čechem netrefil míč ideálně. Vzápětí vychytal obrovskou šanci po Anelkově úniku Friedel.

V závěru zápasu už se žádné šance neurodily, a Chelsea si tak po ztrátě s Wiganem připsala druhou porážku v sezoně.

Manchester se vrátil do čela

Po zaváhání Chelsea se do čela tabulky vrátil s jednobodovým náskokem Manchester United, který doma porazil Bolton 2:1.

Na Old Trafford se v brance Manchesteru poprvé v této sezoně objevil Edwin Van der Sar - a gólman se mohl se svými spoluhráči radovat už v páté minutě, kdy si Owenův pokus srazil do vlastní sítě Zat Knight.

United měli zápas pod kontrolou a přicházely i další šance. Po půl hodině hry zvýšil Antonio Valencia.

Letní posila po spolupráci s Garym Nevillem v šestnáctce vstřelila do pravého růžku branky první gól za Manchester.

Čtvrt hodiny před koncem vrátil Bolton do hry kontaktním gólem Matthew Taylor, ale United už si vítězství vzít nenechali.

Rosický pomohl k výhře

Náladu po zpackané kvalifikaci o postup na MS si v sobotu spravil Tomáš Rosický, jenž nechyběl v základní sestavě při výhře Arsenalu nad nováčkem z Birminghamu 2:1.

Český špílmachr nastoupil na levé straně zálohy a podílel se na druhém gólu. Na jeho křížný pas v osmnácté minutě sice nedosáhl Van Persie, ale Diaby už ano a zvýšil na 2:0 - krátce poté, co otevřel skóre po chybě hostů v obraně Van Persie.

Hosté dokázali do poločasu srovnat, když Larsson vybojoval míč od brankáře Mannoneho a Bowyer dostal míč do branky. Hráči Arsenalu marně reklamovali faul na brankáře.

Rosického v 72. minutě vystřídal Sagna a Arsenal potvrdil výhru po rychlém protiútoku v poslední desetiminutovce, kdy se trefil ruský kanonýr Andrej Aršavin.

V rozpačitých výkonech pokračuje Liverpool, který bez zraněných hvězd Torrese a Gerrarda prohrál brankou Darrena Benta z páté minuty v Sunderlandu 0:1. Brance předcházela kuriózní srážka Bentem vystřeleného míče s červeným nafouknutým balonem hozeným z hlediště.

Domácí měli navíc řadu šancí a i přes závěrečný tlak hostů vyhráli zaslouženě. "Černé kočky" navíc Liverpool po výhře přeskočily v tabulce. Svěřenci Rafaela Beníteze si připsali už čtvrtou porážku v ligové sezoně.