Byznys vicemistra Evropy: 200 milionů v Obřím sudu

Miloslav Lubas
5. 1. 2011 13:28
Exreprezentant Václav Němeček staví areál za 200 milionů
Václav Němeček
Václav Němeček | Foto: Miloslav Lubas

Praha - Vicemistr Evropy ve fotbale z roku 1996 Václav Němeček rozjel byznys se zábavou a rekreací za víc než 200 milionů korun.

Třiačtyřicetiletý Němeček se od obchodu s potravinami, vínem nebo s nemovitostmi dostal až k Všesportovnímu areálu Obří sud na severočeském kopci Javorník. Buduje ho se svým společníkem Milanem Saibertem.

"Jsme rádi, že k nám lidé jezdí. Když jsme získali na výstavbu dotaci z Evropské unie, slyšeli jsme i názory, proč peníze nešly raději někam jinam," řekl Aktuálně.cz Němeček.

Čtěte také:

Nedvěd mezi legendami Juventusu. Bude mít i svou hvězdu
Nedvěd přemlouval Platiniho: Měli bychom skvělé Euro

Všesportovní areál Obří sud je v Libereckém kraji největší akcí podpořenou z Evropské unie a patří mezi nejvýznamnější projekty na rozvoj cestovního ruchu v celém Česku.

Čtyřsedačkovou lanovku u 900 metrů dlouhé sjezdovky a více než kilometrovou trubkovou bobovou dráhu otevřeli Němeček se Seibertem na Javorníku v prosinci. Funguje už i dětský vlek.

"Ale Javorník mně pořád zabírá nejvíc času, není tam ještě všechno hotové," konstatoval Němeček.

Vlastnosti z fotbalu se Němečkovi hodí

Do svého podnikání se pokouší přenášet vlastnosti, které získal díky dlouholeté kariéře špičkového fotbalisty.

Mapka lyžařského a snowboardového areálu na Javorníku
Mapka lyžařského a snowboardového areálu na Javorníku | Foto: areal-obrisud.cz

"Ze hřiště se mně hodí vytrvalost i víra ve vítězství. A touha něco dokázat," prohlásil.

Defenzivní záložník Němeček nepatřil na trávníku mezi agresivní brousky.

Kromě stříbrné medaile z mistrovství Evropy získal šest mistrovských titulů se Spartou Praha. Zahrál si ve čtvrtfinále mistrovství světa v Itálii 1990.

Dres se lvíčkem oblékl šedesátkrát a vstřelil v něm šest branek. Na mezinárodní klubové scéně porazil FC Barcelonu nebo Olympic Marseille.

Areálu pomohlo 100 „evropských" milionů

Evropská unie poskytla na Obří sud zhruba 100 milionů korun. Necelých 20 milionů přispěl stát. Zbylé peníze na výstavbu rekreačního střediska u Liberce dali Němeček a Seibert ze své firmy Vane International a z bankovních úvěrů.

Václav Němeček

Kariéra:

Sparta 1985-92

FC Toulouse 1992-95

Servette Ženeva 1995

Sparta 1995-97

Dalian Wanda (Čína) 1998-99

Úspěchy:

stříbro na ME 1996

čtvrtfinále MS 1990

mistr ligy se Spartou 6x

Do léta vyroste na 684 metrů vysokém kopci napodobenina Obřího sudu, vyhořelého v roce 1974. Vevnitř se počítá s restaurací a s  penzionem, k nim se přilepí terasa. Od konce lanovky povedou bikrosové tratě.

Nedaleká obec Jeřmanice vložila do areálu své pozemky. Se starostou Vane nejdříve jednala pouze o obnově slavného Obřího sudu, ale nakonec se rozhodla využít celý kopec. „Jen penzion s restaurací by si na sebe nevydělaly," vysvětlil Němeček.

Dříve než se Vane rozhodla vložit do všesportovního areálu desítky milionů korun, důkladně a dlouhodobě zjišťovala, jaké panuje na  Javorníku klima. A zjistila, že při častých inverzích je tam chladněji než na Ještědu, což se hodí při umělém zasněžování.

Plány s rodinnou zábavou zatím vycházejí

Němeček si pochvaluje, že zatím vycházejí plány, s nimiž se Seibertem  na Javorník šli. Udělat z něj místo pro rodinné výlety. Okolo 75 procent návštěvníků si prý s sebou bere děti.

Bobová dráha na Javorníku
Bobová dráha na Javorníku | Foto: www.areal-obrisud.cz

Němeček se vymyká ze slavné fotbalové generace z let 1990 a až 1996. Na Javorníku se pustil do velkého podnikání, zatímco jeho spoluhráči ze Sparty i z "nároďáku" se stále živí fotbalem.

Hašek se stal  předsedou ČMFS, Bílek reprezentačním trenérem a Chovanec generálním manažerem Sparty.

Němeček odešel do Sparty v 18 letech po maturitě na gymnáziu v Hradci Králové a dva roky studoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické.

Pak skončil, učení mu bralo čas na fotbal. „Kdybych ale přemýšlel jako teď, snažil bych se školu dodělat," upozornil.

Podnikali i v pokeru. A přišli o stamiliony

Pro současné podnikání mu dalo nejvíce angažmá ve francouzském FC Toulouse. Poznal tam sponzory klubu a odpozoroval od nich leccos, co se mu teď při podnikání hodí.

Sám Němeček neví o nikom ze svých bývalých spoluhráčů a protihráčů, kdo by pustil do něčeho podobného jako do Všesportovního areálu Obří sud.

„Hodně kluků v Čechách dalo peníze do restaurací, moji bývalí spoluhráči z FC Toulouse uložili peníze na účty v bankách nebo za ně na doporučení finančních analytiků nakoupili akcie," řekl. 

Z Francie zná ovšem i odstrašující případy, kdy fotbalisté z nejslavnějších a nejbohatších klubů prohráli v přepočtu stamiliony korun v pokeru. „Utratit se dají všechny peníze vydělané fotbalem. Záleží na tom, jak  člověk žije," shrnul Němeček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy