Plzeň se po solidním podzimu na jaře propadá tabulkou stále níž a z poklidného středu tabulky se situace na západě Čech změnila v boj o holou prvoligovou existenci. Viktorii čeká v pondělí duel s lídrem z Liberce a následně klíčové zápasy o záchranu s Jihlavou, Brnem, Ostravou a Slováckem. V posledním kole míří Plzeň na Spartu.
Situace jako stvořená pro "spasitele" Františka Straku. Ten již třikrát obstál v krizové situaci u tří různých klubů a pokaždé zvítězil hned v prvním zápase v novém angažmá. Vždy si dokázal získat hráče i fanoušky, ale z různých příčin s žádným mužstvem nevydržel celou sezonu.
Právě neschopnost dlouhodobé koncepční práce s týmem je častá výtka Strakových kritiků, zatímco o jeho vlohách pro roli "krizového manažera" nikdo nepochybuje.
Poprvé nastartoval Teplice
František Straka si coby hráč vydobyl renomé dlouholetým působením ve Spartě a v reprezentaci. Na trenérském postě předvedl své kvality poprvé v roce 2002 v Teplicích.
V dubnu 2002 si vyžádal kouč Teplic František Cipro jmenovce Straku do svého realizačního týmu a vytvořili tak trochu kuriózní slávisticko-sparťanský tandem.
Teplicím se pod vedením Cipra příliš nedařilo, ale svoje místo obhájil excelentním závěrem sezony, v němž mužstvo zvítězilo v pěti posledních zápasech.
Podzimní mizérii týmu ze Stínadel v následující sezoně už Cipro neustál a po jeho odvolání byl v září dočasným koučem jmenován František Straka.
Změna na lavičce přinesla bleskově radikální změny ve výsledcích i v atmosféře v kabině. Už v prvním utkání se Straka radoval z vítězství a podzimní jízdu zakončil s bilancí osmi výher, jedné remízy a jedné prohry. Mužstvo se pod jeho vedením rapidně zlepšilo (hlavně v defenzivě) a v tabulce se vyšplhalo z patnáctého na třetí místo.
Strakův styl koučinku a prezentace v médiích byl do té doby v Čechách nevídaný. Nešetřil sebevědomými prohlášeními a velkými gesty. Jedním z prvních bonmotů, jimiž často a rád čeřil stojaté vody tuzemského fotbalového dění, komentoval svůj recept na úspěchy:
"Je to filozofie Františka Straky. V Praze je Strakova akademie, v Teplicích také - ta moje fotbalová."
Hned v počátcích teplického působení v roli prvního trenéra probudil v hráčích emoce a zápal do hry. Ohlasy jeho svěřenců byly prakticky stejné v Teplicích jako v dalších působištích.
"Dostal do nás tu německou buldočí zavilost jít za vítězstvím. Pořád nás hlasitě burcuje, umí přenést vítězného ducha na ostatní, zvednul nás i psychicky. Na druhou stranu nás umí i jadrně seřvat, ale neuráží přitom," popsal tehdy trenérovy metody obránce Roman Lengyel.
Strakovo vystupování budilo často úsměv, jenže alespoň zpočátku bylo mimořádně účinné. V další sezoně sice Teplice překvapily na evropské scéně, když v poháru UEFA vyřadily Kaiserslautern a Feyenoord, ale v lize už to tak slavné nebylo. Mužstvo se pohybovalo spíše v horší polovině tabulky.
Po šestnácti letech doma
Pravý humbuk kolem osoby trenéra Straky vypukl na konci března roku 2004 na Spartě. Letenský klub nabídl Strakovi smlouvu do konce sezony s tím, aby dovedl mužstvo na druhé místo, zajišťující kvalifikaci do Ligy mistrů. Sedm kol před koncem byla Sparta čtvrtá, tři body za třetí Olomoucí a čtyři body ztrácela na druhou Slavii. Vedoucí Ostrava měla k dobru bodů deset.
Po šestnácti letech, kdy se s rudým dresem loučil jako hráč, byl znovu ve službách Sparty. "Vracím se domů," prohlásil hrdě. "Srdíčko se mi rozbušilo na plné pecky. Věřím, že to své sparťanské mužstvo na druhé místo přivedu," vzkázal fanouškům.
Na první zápas proti se Strakou na lavičce se sparťanští příznivci vypravili v hojném počtu a přivítali jej transparentem "Vítej doma, Franzi," v němčině.
Premiéru v novém klubu Straka opět zvládl vítězně, i když se výhra s Blšany nerodila vůbec lehce. O vydřeném vítězství nad sestupem ohroženým soupeřem rozhodl jediný gól, ale pro Spartu znamenal přerušení 338 minut trvající šňůry bez vstřeleného gólu na domácím stadionu.
To nastartovalo vítěznou euforii. Pod Strakou Sparta do konce sezony jen jednou remizovala, jinak v ostatních duelech zvítězila a druhou příčkou zachránila nevydařenou sezonu. Druhé místo za Ostravou v lize vykompenzovali Strakovi svěřenci porážkou stejného soupeře ve finále poháru.
V letenském angažmá Straka také proslul před derby pověstnými tatarskými bifteky ve tvaru slávistické hvězdy a jinými originálními kousky při motivaci a nabuzení hráčů.
Úspěšně si vedl kouč i na podzim, ale po fiasku v Lize mistrů jej i přes náskok Sparty na čele tabulky vední odvolalo. Na jeho pozici angažovalo krátce na to Jaroslava Hřebíka. Trenérská rošáda následně spustila vlnu prostestů skalních fanoušků Sparty.
Strakovo impulzivní a emocionální vystupování bylo většinou velmi pozitivně vnímáno, pokud bylo spojeno s jeho vztahem k fotbalu a ke klubu. Ve zcela jiném světle se pak jeho typický žargon jevil, když mluvil o nefotbalových tématech.
O tom se sám nedávno přesvědčil, když byl zvolen lídrem KDU-ČSL pro Karlovarský kraj. Ne zcela politicky korektní výrazy jako "Vietnamský nešvar" a "Lidé jiného pohlavního styku" a také chaotičnost projevu při pokusu o formulování názoru mu zabrzdily pokus o politickou kariéru hned v zárodku. Oficiálním důvodem pro odstoupení z politiky však bylo nepřijetí českého občanství - více čtěte ZDE.
Ahlen zachránil v posledním kole
Ale vraťme se o rok zpět. Po vyhazovu ze Sparty nezůstal dlouho bez angažmá. Na jaře 2005 přijal nabídku z německého Ahlenu, jenž byl před pětadvacátým kolem druhé Bundesligy téměř jasným kandidátem sestupu. A i ve druholigovém německém maloměstě zopakoval znovuzrození odepisovaného celku.
Premiéra dopadla výtečně. Před domácím publikem jeho tým porazil Cottbus 3:1. Následující zápas sice Ahlen prohrál, ale cesta za záchranou měla impozantní vyvrcholení. Dramatický souboj na půdě Mnichova 1860 vyhrál Ahlen 4:3 a právě tato výhra byla klíčová pro udržení druholigové příslušnosti.
Hvězda českého kouče se naplno rozzářila i v Německu. Ale ahlenský zázrak trval jen do října loňského roku, kdy byl tým po deseti kolech se čtyřmi body předposlední a Straka na svoji funkci rezignoval.
Po již zmíněné neúspěšné politické anabázi se před Františkem Strakou otevírá další, jemu na míru šité, angažmá.
Uzavřel smlouvu do konce sezony a hned po uvedení do funkce hlavního trenéra Plzně začal pracovat na svém osvědčeném vítězném koktejlu. Přes média burcoval fanoušky a vzkázal, že se opět budou servírovat "tataráčky a česnek". První trénink vedl s pro něj typickou teatrálností a hráči plnili jeho pokyny s úsměvem ve tvářích.
Bude se radovat na Letné?
Situace na konci tabulky je zamotaná a dá se předpokládat, že o dvojici sestupujících se bude rozhodovat až do posledního kola. Plzeň nemá v kádru mnoho zkušených hráčů, ale řada mladíků si po boku ostřílených veteránů Bartesky a Vágnera nevedla špatně.
Možná právě Strakův temperament a neskrývaná víra v úspěch bude tím správným lékem na uvadající soubor ze Štruncových sadů. Kontroverzní kouč by si navíc v posledním kole mohl vychutnat konečnou záchranu Plzně na trávníku jím milované Sparty.
V Plzni určitě doufají, že Straka i s Viktorií zopakuje okamžitý efekt své přítomnosti na lavičce a už v pondělí porazí téměř jistého mistra z Liberce.