Brückner s Rakouskem opět propadl, vyhořeli i Slováci

Sport ČTK Sport, ČTK, Red Spo
11. 2. 2009 23:55
Slovensko - Kypr 2:3, Španělsko - Anglie 2:0
Karel Brückner s Rakouskem nevyhrál už pátý zápas v řadě - tentokrát jeho tým nestačil na Švédy. | Foto: Reuters

Praha - Slovenští fotbalisté se před dubnovým zápasem kvalifikace o mistrovství světa s Českou republikou nepředvedli v nejlepším světle, když na přípravném turnaji na Kypru skončili v konkurenci dalších tří týmů poslední.

Po semifinálové prohře 2:3 s Ukrajinou uhráli stejný výsledek i v boji o třetí místo s domácím výběrem. Na rozdíl jediné branky snížili až v závěrečných minutách.

Výběr trenéra Vladimíra Weisse na turnaji ani jednou nevedl. Dnes poprvé inkasoval po půlhodině hry, kdy proměnil pokutový kop za faul Dobrotky domácí Maragkos.

Čtěte více: Češi v Maroku gól nedali. A mohli být rádi za remízu

Po změně stran Slováci dokonce prohrávali již o tři branky, teprve v posledních minutách se jim podařilo snížit díky zásahům Ježe a Jendrišeka.

Obrana poraženého celku působila dezorientovaně a téměř každá vážnější šance Kypřanů skončila gólem. Naopak v útoku Slovenska se nedařilo Štyvarovi, který zahodil hned několik dobrých šancí.

Pro slovenské fotbalisty je to varování před pokračováním kvalifikace a také před prestižním přátelském utkání, které v březnu sehrají s Anglií ve Wembley.

Vítězi kyperského turnaje se stali Ukrajinci, kteří ve finále porazili Srbsko 1:0 brankou záložníka Nazarenka.

Brückner prohrál se Švédskem

Další soupeř českých fotbalistů v kvalifikační skupině Polsko se rovněž dočkalo těsného vítězství 1:0 nad Walesem. O jedinou branku zápasu se deset minut před koncem postaral rodilý Brazilec Guerreiro, jenž po brejku přehodil velšského brankáře z hranice velkého vápna chytrým lobem.

Remízu 1:1 s Tureckem zajistil fotbalistům Pobřeží slonoviny svým gólem z 90. minuty útočník Chelsea Didier Drogba.

O nepříjemné překvapení před vlastními diváky se postarali fotbalisté Německa. Ti nestačili v Düsseldorfu na Nory, kterým zajistil vítězství 1:0 v 63. minutě Grindheim.

David Beckham přihrává mezi Španěly Marcosem Sennou (vlevo) a Xavim v přátelském zápase v Seville, který Angličané prohráli 0:2. | Foto: Reuters

Neuspěl ani bývalý trenér české reprezentace Karel Brückner, jehož Rakousko prohrálo na domácí půdě 0:2 se Švédskem.

Nedařilo se ani Francouzům, kteří doma podlehli Argentincům. Před koncem poločasu se trefil Gutiérrez, deset minut před koncem pak zpečetil vítězství Messi.

Hubené vítězství 1:0 nad Finskem zařídil Portugalcům deset minut před koncem gólem z penalty Cristiano Ronaldo.

Rekordní zápis Davida Beckhama pokazili Španělé, kteří díky brankám Villy a Llorenteho porazili Anglii 2:0. Hráč Los Angeles Galaxy, který momentálně hostuje v AC Milán, vyrovnal rekord Bobbyho Moorea v počtu reprezentačních startů.

Beckham odehrál v anglickém dresu už 108 zápasů, nicméně ani jeho příchod na začátku druhé půle porážku "kolébky fotbalu" od mistrů Evropy neodvrátil.

Severní Irsko se v kvalifikaci dotáhli na Česko

Třemi zápasy pokračovaly i kvalifikační boje o postup na světový šampionát v Jihoafrické republice v roce 2010.

V "české" skupině 3 si poradili Severní Irové 3:0 se San Marinem a bodově se dotáhli na český tým. Tabulku vede Slovensko s devíti body, Severní Irsko, Česko, Polsko a Slovinsko mají po sedmi bodech.

Výsledky - kvalifikace:

Skupina 1:
Valletta: Malta - Albánie 0:0

Skupina 3:
Serravalle: San Marino - Severní Irsko 0:3 (0:2)
Branky: 6. McAuley, 32. McCann, 63. Brunt. Rozhodčí: Stankovič (Srb.). ČK: 70. Manuel Marani (San Marino).
San Marino: F. Valentini - C. Valentini, Della Valle, Simoncini, Vannucci - Bacciocchi (79. F. Vitaioli), Muccioli (67. Bugli), Berretti, Michele Marani, M. Vitaioli (86. Casadei) - Manuel Marani.
Sev. Irsko: Taylor - McAuley, Craigan, Hughes (81. McCourt), McCartney - Paterson (76. Feeney), McCann, Davis, Johnson - Healy, Lafferty (55. Brunt).