Bída a málem trapas. Necid vystřelil proti Maltě výhru

5. 6. 2009 19:16
Česko - Malta 1:0 (0:0)
Tomáš Necid - ilustrační foto
Tomáš Necid - ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Jablonec - Až střela Tomáše Necida ze 77. minuty vysvobodila  českou fotbalovou reprezentaci od ostudy v utkání proti Maltě, kterou nakonec při premiéře trenéra Františka Straky v pátek v Jablonci porazila v přátelském utkání 1:0.

Měla být k vidění nová tvář české reprezentace. Jenže tým kouče Straky, který byl postaven na dravém mládí a čerstvé krvi, se spíše trápil sám se sebou.

A nechybělo mnoho a musel proti jednomu z nejhorších týmů světa otáčet výsledek.

Slibované nasazení a bojovnost nechyběly, ale fotbalová kvalita hodně pokulhávala. Nicméně nástupce Petra Rady dokázal vybojovat pro český národní tým první letošní vítězství.

Hrdost, bojovnost, tato slova nejčastěji zaznívala z úst trenéra Františka Straky po svém jmenování. Jedenáct vyvolených pro zápas s Maltou se při hymně chytlo kolem ramen a od úvodního hvizdu se také do outsidera řádně obuly.

Hned ve druhé minutě měl plné ruce práce maltský gólman Hogg, když se Necid po Fillově centru opřel do míče hlavou a brankář s námahou jen vyrazil.

Záhy se dostal do šance i Fillo, ale i on trefil jen gólmana.

Jenže Malťané nástup Strakových svěřenců přibrzdili. Záložní řadě s Fillem, Kolářem, Hübschmanem a Černým znepříjemňovali život a narušovali její kombinační snahy.

Ty byly většinou hodně kostrbaté a nepřesné.

V českých řadách byl zpočátku aktivní zejména Necid s Kolářem, ale nedokázali pořádně zakončit. Kolářovi navíc chyběl v rozhodujících okamžicích klid a situace řešil ukvapeně.

Senzaci odvrátil až Necid

Necid před přestávkou nakonec míč dostal za brankovou čáru, ale rozhodčí pískal ofsajd.

Horké chvilky následně zažil brankář Grigar, poté co se před ním dostal do solidní šance Bogdanovic. Teplický gólman jej v souboji jeden na jednoho vychytal.

O přestávce vystřídal trenér Straka hned čtyři hráče. Nevýrazného Mageru nahradill v útoku k radosti jabloneckých fanoušků David Lafata.

Vyměnili se i oba krajní záložníci, když za Filla s Černým přišel Limberský s Pudilem. Lehce zraněného stopera Brabce pak vystřídal teplický Klein.

Čeští fotbalisté i do druhé půle nastoupili hodně nabuzeně a čerstvý Pudil se záhy dostal do šance, když jeho razantní dalekonosnou střelu maltský gólman vyrazil.

Jenže pak zmatkující česká obrana se stopery Kleinem a Šimůnkem nabídla Maltě hned dvě šance. Při obou střelách Sammuta zachránil český tým od trapsu vystřídavší brankář Zlámal.

Trenér Straka byl najednou daleko impulzivnější než v první půli a na hráče se z hodně zaplněného hlediště ozýval čím dál častěji pískot. Ten ještě zesílil, když Limberský a po něm Necid netrefili v solidních šancích bránu.

V poslední dvacetiminutovce Strakův výběr zatlačil Malťany do jejich šestnáctky a z tlaku se nakonec zrodil rozhodující gól.

David Limberský poslal centr na bránu, Hubník jej sklepl ve vápně Tomáši Necidovi, který následně nedal Muscatovi šanci. Vedení mohl záhy zvýšit ještě Kolář, ale brankář Muscat mu jeho ránu zlikvidoval.