Arsenal bude hrát Ligu mistrů, Ferguson se loučí přestřelkou

Sir Alex Ferguson se rozloučil s Manchesterem United přestřelkou 5:5 na hřišti West Bromwiche, přestože United vedli v 81. minutě ještě 5:2.
Nedělní zápas si nenechaly ujít tisíce fanoušků "Reds", kteří dorazili do hlediště s četnými podobenkami trenérské legendy.
Odcházející Ferguson si vychutnal potlesk hráčů obou týmů...
...a pozdravil zaplněné tribuny.
Ferguson opouští poste trenéra, ale v Manchesteru United bude dál působit jako ředitel a ambasador.
19. 5. 2013 19:00

Londýn - Fotbalisté Arsenalu si zajistili v závěrečném 38. kole Premier League účast v předkole Ligy mistrů, když zvítězili na hřišti Newcastlu 1:0.

Stejně jako loni tak neuspěli v boji o Ligu mistrů fotbalisté Tottenhamu, kteří sice vyhráli 1:0 nad Sunderlandem, v tabulce však Kohouti zůstali o bod za Arsenalem, a zahrají si tak opět "jen" Evropskou ligu.

Třetí místo a přímý postup do základní skupiny Ligy mistrů si zajistili fotbalisté Chelsea, kteří doma vyhráli 2:1 nad Evertonem a udrželi si dvoubodový náskok před Arsenalem.

Na lavičce Evertonu se po desetiletém působení rozloučil trenér David Moyes, který bude příští sezonu působit v Manchesteru United.

Ten v posledním zápase Alexe Fergusona na lavičce United remizoval v přestřelce na hřišti West Bromwiche 5:5, přestože United ještě v 81. minutě vedli 5:2.

Fergusonovi zkazil radost Lukaku

Hattrickem skazil Fergusonovi rozlučku útočník belgický útočník Romelu Lukaku, který je ve WBA na hostování z Chelsea.

Výsledek 5:5 se zrodil vůbec poprvé v dvacetileté historii Premier League. Během sedmadvaceti let na lavičce United jej nezažil ani Ferguson, pro nějž byl zápas ve West Bromwichi 1500. duelem za Red Devils.

K poslednímu výsledku 5:5 v anglické nejvyšší soutěži došlo v roce 1984 v utkání Newcastlu s QPR, tedy dva roky před příchodem skotského kouče na Old Trafford.

I přes ztrátu vedení mohl mít částečnou radost Robin van Persie, který s 26 brankami obhájil titul krále střelců soutěže.

Ferguson, který v klubu bude dál působit jako ředitel a ambasador, si podobně jako před týdnem při posledním zápase na domácím stadionu vychutnal potlesk hráčů obou týmů a ze sektoru fanoušků United ho zdravil transparent "Ferg13 the Gr38T" (Velký Fergie).

Číslice v něm symbolizovaly 38 trofejí včetně 13 mistrovských titulů, které s týmem během své úspěšné éry vybojoval.

V závěru přišla gólová smršť WBA

United vstoupili do zápasu jako uragán, už v 6. minutě otevřel přesnou hlavičkou skóre Šindži Kagawa. Hned o tři minuty později si vstřelil vlastní gól obránce WBA Jonas Olsson a ve 30. minutě zvýšil na 3:0 Alexander Büttner.

Jenže ještě před pauzou se dostal tým z Birminghamu na kontakt, když se trefil James Morrison a pět minut po přestávce snížil na rozdíl jedné branky svým prvním gólem v utkání Lukaku.

United však o tři minuty odskočili zásluhou gólu Van Persieho, a když v 63. minutě zvýšil na 5:2 Javier Hernández, zdálo se být o vítězi rozhodnuto.

Jenže v závěrečné desetiminutovce přišel absolutní kolaps Fergusonova týmu. V 81. minutě snížil Lukaku, o pár vteřin později snížil na 4:5 Youssouf Mulumbu a v 86. minutě uzavřel Lukaku zkompletováním hattricku skóre na 5:5.

Arsenalu stačil jediný gól

Arsenalu, za nějž hrál celý zápas Tomáš Rosický, stačil k postupu do předkola Ligy mistrů jediný gól, který v 53. minutě zařídil po přímém kopu Thea Walcotta obránce Laurent Koscielny.

Tottenhamu tak nestačila výhra stejným poměrem, kterou mu v závěru zajistil Gareth Bale.

Zopakovala se tak situace z loňského roku. Tehdy měl Tottenham v březnu desetibodový náskok na Arsenal, letos sedmibodový, ale vždy se nakonec musel před svým úhlavním nepřítelem sklonit.

Chelsea poslal už v 8. minutě do vedení Juan Mata, o šest minut později však Petra Čecha prostřelil Steven Naismith. O vítězství 2:1 a jistotě Ligy mistrů rozhodl po přestávce prvním ligovým gólem od prosince Fernando Torres.

Stejně jako Manchestru United nevyšla ligová derniéra ani městskému rivalovi ze City. druhý tým tabulky prohrál na svém hřišti s Norwichem 2:3.

S kariérou se stejně jako Ferguson loučili i bývalí angličtí reprezentanti Jamie Carragher a Michael Owen. Carragherův Liverpool vyhrál 1:0 na Queens Park, Owenovo Stoke remizovalo 1:1 se Southamptonem.

Výsledky 38. kola:

Chelsea - Everton 2:1 (8. Mata, 76. Torres - 14. Naismith), Liverpool - QPR 1:0 (23. Coutinho), Manchester City - Norwich 2:3 (29. a 59. Rodwell - 26. Pilkington, 55. Holt, 65. Howson), Newcastle - Arsenal 0:1 (52. Koscielny), Southampton - Stoke 1:1 (57. Lambert - 47. Crouch), Swansea - Fulham 0:3 (22. Kacaniklic, 77. Berbatov, 90.+3 Emanuelson), Tottenham - Sunderland 1:0 (89. Bale), West Bromwich - Manchester United 5:5 (50., 81. a 86. Lukaku, 40. Morrison, 81. Mulumbu - 6. Kagawa, 9. vlastní Olsson, 30. Büttner, 53. Van Persie, 63. Hernández), West Ham United - Reading 4:2 (23., 79. a 87. Nolan, 34. Vaz Te - 53. McCleary, 55. Le Fondre), Wigan - Aston Villa 2:2 (21. Boyce, 45. Baker - 4. Bent, 60. Vlaar).