Argentina si zastřílela, dala šest gólů

SportPlus, ČTK
16. 6. 2006 16:51
Gelsenkirchen - Argentina zvítězila ve svém druhém zápase po skvělém výkonu nad Srbskem a Černou Horou 6:0. Uvnitř: Animace, Galerie
Argentinec Hernan Crespo (vlevo) ve vzdušném souboji s Goranem Gavrančičem ze Srbska a Černé Hory. | Foto: Reuters

Zatím nejvýraznější vítězství na mistrovství světa posunuje fotbalisty Argentiny blízko k jistotě osmifinále, kterou jim může zajistit neprohra Nizozemska s Pobřežím slonoviny. Vysokou výhru načal Maxi Rodriguez, který vstřelil v prvním poločase dva góly, po něm se trefili Cambiasso, Crespo a Tevez, skvělé fotbalové představení fotbalistů Argentiny uzavřel gólem na 6:0 střídající Messi.

Argentinci zmrazili soupeře hned v úvodu. V šesté minutě Saviola obešel Dudiče, který se do sestavy dostal až čtvrt hodiny před začátkem zápasu za zraněného Dragutinoviče, na jeho přihrávku si naběhl Rodriguez z Atlétika Madrid a brankář Jevrič, jenž inkasoval v deseti kvalifikačních zápasech jedinou branku, podruhé na šampionátu kapituloval.

Argentinci dobře kombinovali na jeden dotek a rychlý gól byl vodou na jejich mlýn. Příliš jejich styl nepoznamenalo ani nucené střídání zraněného Gonzáleze, jehož již v 17. minutě musel nahradit defenzivněji laděný Cambiasso. A ten už za necelou čtvrthodinu ukázal, že umí dávat branky.

Po ukázkové akci jihoamerických fotbalových kouzelníků na jeden dotek po ose Saviola, Crespo se po patičce druhého z nich ocitl sám před brankářem a dal svou druhou reprezentační brankou.

Argentinci hráli výborně kombinačně, byli rychlejší, důraznější a soupeř byl proti jejich hře bezradný. Útočník Miloševič byl neškodný a místo oslav stého startu v reprezentaci ještě do poločasu přihlížel, jak jeho týmu zasadil opět González třetí úder.

U rohového praporku Saviola obral o míč ležérně hrajícího Krstajiče, obešel ve vápně i Dudiče a pro nabíhajícího střelce nebyl problém překonat Jevriče.

Po přestávce poslal trenér Petkovič na hřiště třetího útočníka Ljuboju a hra týmu se v ofenzivě zlepšila. Do šancí ale argentinská obrana v čele s rázným Heinzem soupeře nepustila a centrované míče končily v rukou gólmana Abbondanzieriho.

Definitivní naději alespoň na zkorigování výsledku vzal mužstvu Srbska a Černé Hory Kežman, který po ostrém faulu na Mascherana viděl v 65. minutě od italského rozhodčího Rosettiho červenou kartu. Jeho minisouboj s klubovým spoluhráčem Gonzálezem tak vyzněl naprosto jasně pro Argentince.

Argentinský Lionel Messi (vlevo) střílí šestý gól svého týmu proti Srbsku a Černé Hoře, vpravo obránce Milan Dudič. | Foto: Reuters

Jihoameričané byli dál při chuti a další oživení do jejich řad přinesl čtvrt hodiny před koncem střídající mladíček Messi, jehož příchod vítal na tribuně i slavný Diego Maradona.

Nový muž na hřišti se záhy blýskl průnikem a přízemním centrem našel na zadní tyči nabíhajícího Crespa. Jeden z nejzkušenějších hráčů ve skluzu vstřelil již svou 31 reprezentační branku. Odevzdaný soupeře v závěru stihl inkasovat ještě dvakrát, dvěma rychlými góly dokonali debakl Tevez a Messi.

Zdrcenému trenérovi Srbů Ilijovi Petkovičovi nezbylo než Argentině pogratulovat. "Můžu říct jediné: náš soupeř byl v každém ohledu lepší a vyhrál zaslouženě," uvedl kouč, jenž konečné skóre ohodnotil realisticky: "Byla to jedna z nejhorších porážek v našich dějinách. Ještě příští generace si o ní budou povídat."

Argentinci sice vyhráli dosud nejvýraznějším rozdílem na šampionátu, ale v oblacích nelétali.

"Zůstáváme v klidu, čeká nás dlouhá cesta a ještě jsme nedosáhli všeho, co jsme chtěli. Ale jsme s výhrou spokojeni, protože to byl důležitý zápas," řekl střelec druhého gólu Esteban Cambiasso, jenž už v 17. minutě vystřídal zraněného Luise Gonzáleze. "Přál bych si, aby můj spoluhráč mohl dál hrát," prohlásil.

Střelecky se prosadil také další střídající hráč Carlos Tevez, jenž velebil týmový duch, který prý v kabině Argentiny panuje. "Tady vidíte výsledek toho, když mužstvo drží pohromadě. Myslím, že naše kombinační hra vypadala skvěle. Je pro mě čest nastupovat s takovými hvězdami," uvedl argentinský mladík.

Výsledek:
Argentina - Srbsko a Černá Hora 6:0 (3:0)
Branky: 6. a 41. Rodriguez, 31. Cambiasso, 79. Crespo, 85. Tevez, 88. Messi. Rozhodčí: Rosetti - Copelli, Stagnoli (všichni It.). ŽK: Crespo - Koroman, Nadj, Krstajič. ČK: 65. Kežman (SČH). Diváci: 48.426.
Sestavy:
Argentina: Abbondanzieri - Burdisso, Ayala, Heinze, Sorín - González (17. Cambiasso), Mascherano, Rodriguez (75. Messi), Riquelme - Saviola (58. Tevez), Crespo. Trenér: Pekerman.
SČH: Jevrič - Duljaj, Gavrančič, Krstajič, Dudič - Nadj (46. Ergič), Stankovič, P. Djordjevič, Koroman (49. Ljuboja) - Miloševič (70. Vukič), Kežman. Trenér: Petkovič.