15. 10. 2009 8:16
Montevideo: Uruguay - Argentina 0:1 (0:0)
Fotbalisté Argentiny si zahrají i tentokrát na MS
Fotbalisté Argentiny si zahrají i tentokrát na MS | Foto: Reuters

Montevideo - Fotbalisté Argentiny si jako poslední tým z Jižní Ameriky zajistili přímý postup na mistrovství světa do Jihoafrické republiky.

V Montevideu porazili domácí Uruguay 1:0 gólem Bolattiho pět minut před koncem. Uruguayce čeká mezikontinentální baráž se čtvrtým mužstvem ze zóny CONCACAF.

Už před závěrečným kolem si účast na světovém šampionátu zajistily Brazílie, Paraguay a Chile. Brazilci se s kvalifikací rozloučili překvapivou domácí remízou s Venezuelou. Nejlépe střílející tým jihoamerické kvalifikace nedokázal dát v Campo Grande gól.

Remíza 0:0. Češi nudili a nepomohl by jim ani zázrak
Hašek jako trenér končí. Svého nástupce ještě tají

Argentincům hrozilo, že budou poprvé od roku 1970 na světovém šampionátu chybět.

Maradonův tým potřeboval k udržení čtvrtého místa uhrát v Montevideu alespoň remízu, v utkání plném faulů se mu to dařilo a v závěru si postup pojistil vítězným gólem. Hrdinou se stal v Evropě prakticky neznámý náhradník Mario Bolatti.

Pět minut po svém příchodu na hřiště zužitkoval přímý kop, který mu skvěle rozehráli Messi s Verónem.

Uruguayci v té době už hráli v deseti bez Cácerese, který uviděl červenou kartu za faul na Veróna. I porážka jim stačila k postupu do baráže, protože Ekvádor prohrál v Chile 0:1.

Honduras po osmadvaceti letech postupuje

Fotbalisté Hondurasu zvítězili v Salvadoru 1:0 a poprvé od roku 1982 si zahrají na mistrovství světa. Kostarika sice v souběžně hraném utkání vedla ve Washingtonu nad Spojenými státy už 2:0, ale po remíze 2:2 ji čeká baráž s Uruguayí.

Společně s Hondurasem postoupily přímo USA a Mexiko.

Kostarika, která hrála na obou předchozích šampionátech, měla postup na dosah. Bryan Ruíz z nizozemského klubu Twente Enschede dal Američanům během čtyř minut prvního poločasu dva góly.

Po změně stran ale Bradley snížil a domácí mohutně finišovali, přestože už měli postup v kapse a na hřišti jen deset hráčů. Milánský obránce Onyewu se totiž zranil, když už byly vyčerpány všechny možnosti střídání.

V hektickém závěru byl za protesty trenér hostí Ren Simoes vykázán na tribunu a odtud jen bezmocně sledoval vyrovnávací gól. V páté minutě nastaveného času hlavičkoval po rohovém kopu do sítě Bornstein a poslal tak Kostariku do baráže.

Honduras ji na třetím místě tabulky zóny CONCACAF předstihl o jediný gól a podruhé v historii se kvalifikoval na světový šampionát. Nejtěsnější výhru mu v Salvadoru zajistil šestatřicetiletý veterán Carlos Pavon.

Branka:
85. Bolatti. ČK: 84. Caceres, 90+4. Rodriguez (Ur.)

Santiago de Chile: Chile - Ekvádor 1:0 (0:0)

Kvalifikace fotbalového mistrovství světa 2010 - Severní a Střední Amerika:
San Salvador: Salvador - Honduras 0:1 (0:0)
Branka:
64. Pavon.

Washington: USA - Kostarika 2:2 (0:2)
Branky:
72. Bradley, 90. Bornstein - 21. a 24. Ruíz.

Port of Spain: Trinidad a Tobago - Mexiko 2:2 (1:0)
Branky:
32. z pen. a 61. Baptiste - 57. Esqueda, 65. Salcido.

před 37 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří.