"Nesnáším tenhle trend." Angličané popudili gestem, hvězda neudržela nervy

jzp jzp
15. 7. 2024 14:00
Neuvěřitelná série trvá. Fotbalová velmoc Anglie čeká na titul z velké akce už 58 let, neuspěla ani na Euru v Německu. Tým po prohraném finále proti Španělsku neskrýval frustraci, nejvíc řádil Jude Bellingham.
Jude Bellingham (vpravo) a Kobbie Mainoo kráčí z pódia, kde obdrželi stříbrnou medaili. Tu si však z krku hned sundali. | Foto: Reuters

Když střídající Cole Palmer v 73. minutě po několika šancích Španělů vyrovnal finálové klání na 1:1, mohlo se zdát, že Albion opět zázračně uniká zkáze.

Pro připomenutí - osmifinále proti Slovensku vyrovnali Angličané v páté minutě nastavení a rozhodli v prodloužení, čtvrtfinále proti Švýcarsku v 80. minutě a později zvládli penaltový rozstřel. V semifinále zmrazili Nizozemce rozhodující trefou v 90. minutě.

Tentokrát v závěru udeřil Palmer, a to jen 142 sekund poté, co přišel na trávník, což je na evropském šampionátu historicky nejrychlejší gól od anglického náhradníka.

Palmer se zároveň ve 22 letech a 69 dnech stal nejmladším střídajícím fotbalistou, který skóroval ve finále Eura.

Hrdinou se ale nestal. Závěr tentokrát patřil soupeři. Pár minut před koncem základní hrací doby rozhodl trefou ze skluzu Mikel Oyarzabal.

Stále tak platí, že Anglie získala poslední titul z velké akce na domácím mistrovství světa v roce 1966. Během tohoto čekání se v čele Spojeného království vystřídalo 13 premiérů.

Čekání je bolestivé i proto, že Angličané prohráli finále Eura podruhé v řadě. Před třemi lety podlehli Itálii na penalty, tentokrát ztratili naději už po dvou poločasech.

Frustrace na nich byla znát. Mnoho hráčů si z krku sundalo stříbrnou medaili od šéfa evropského fotbalu Aleksandera Čeferina, někteří tak učinili prakticky hned - ještě před opuštěním slavnostního pódia.

"Nesnáším tenhle trend v podobě sundávání si medailí za druhé místo. Lidé si dali nějakou práci s tím, abyste je mohli mít na krku. Nevypadá to dobře," postěžovala si Olivia-Anne Clearyová z časopisu Time.

Mezi hráči, na jejichž těle se cenný kov ani trochu neohřál, byl i Bellingham, symbol anglické frustrace.

Nejhodnotnější anglický fotbalista současnosti po závěrečném hvizdu opustil trávník a nakopl chladící box s pitím, načež - ještě před závěrečným ceremoniálem - vstřebával zklamání na lavičce.

Na velké prohry není poslední dobou zvyklý. S Realem Madrid, kam před rokem přestoupil z německého Dortmundu, vyhrál španělský Superpohár, domácí soutěž i Ligu mistrů UEFA.

Na Euru skóroval dvakrát, osmifinálovým gólem v nastavení Anglii vyloženě zachránil. Jindy ale působil unaveně.

"Myslím, že v posledních týdnech jsme toho hodně obětovali. V dnešní době je to hrozně těžké. Sezonní rozpis je šíleně nabitý a pak se ještě sejdete na jeden poslední turnaj. Tělu to dává zabrat," spustil Bellingham k otázce únavy.

"Mentálně i fyzicky jste vyčerpaní, ale za naši zemi jsme ze sebe chtěli vydat všechno. Prohrát pak ve finále tímto způsobem je vážně kruté," dodal.

Křivdu však Albion necítil. Trenér Gareth Southgate férově poznamenal: "Prohrát finále je neuvěřitelně těžké. Musím ale pogratulovat Španělsku. Byl to nejlepší tým na turnaji a nejlepší tým ve finále."