FIFA si libuje, katarský šampionát jí už teď přinesl o miliardu dolarů více

ČTK Sport ČTK, Sport
20. 11. 2022 10:33
Mezinárodní fotbalová federace FIFA díky komerčním smlouvám spojeným s mistrovstvím světa v Kataru zaznamenala rekordní příjmy. Podle agentury AP jí vynesly 7,5 miliardy dolarů (asi 177 miliard korun).
Logo Mezinárodní fotbalová federace FIFA v Curychu
Logo Mezinárodní fotbalová federace FIFA v Curychu | Foto: Reuters

FIFA v neděli o výsledcích hospodaření informovala členské asociace. Oproti čtyřletému období před minulým šampionátem v Rusku 2018 narostly její příjmy o jednu miliardu dolarů. Důvodem jsou především smlouvy s katarskými společnostmi.

Federace chce své příjmy navýšit tím, že by se o titul mistra světa hrálo jednou za dva roky. Návrh podpořily africká konfederace CAF a asijská AFC, důrazně proti jsou naopak UEFA či jihoamerická konfederace CONMEBOL.

Se změnou nesouhlasí ani fanouškovské skupiny, hráčská asociace FIFPRO nebo Mezinárodní olympijský výbor. Představitelé pěti největších evropských soutěží plus zástupci MLS, Mexika, Japonska a jihoafrických lig, si proto nechali vypracovat analýzu dopadu na domácí ligy.

Podle zprávy společností KPMG a FTI Delta Partners, kterou zveřejnila agentura Reuters, by kromě nižších příjmů měl kratší cyklus MS také za následek pokles zájmu fanoušků o ligové zápasy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy