"Finále jako z kriminálky." Svět píše o šílené hokejové party a famózním Dostálovi

Sport ČTK Sport, ČTK
27. 5. 2024 10:42
Světová média označují triumf českého týmu na domácím mistrovství světa za "věčnou hokejovou pohádku" a píšou o tom, že celá země je po zisku titulu šampionů na nohou.
Tomáš Kundrátek a David Pastrňák slaví gól ve finále MS 2024 Česko - Švýcarsko
Tomáš Kundrátek a David Pastrňák slaví gól ve finále MS 2024 Česko - Švýcarsko | Foto: Reuters

Švédský list Aftonbladet napsal, že útočník David Pastrňák svým vítězným gólem ve finále dokončil lidovou pohádku, která se bude ještě dlouho vyprávět.

Komentátor Aftonbladetu shrnul mistrovství světa v Praze a Ostravě jako "šílenou hokejovou party".

"David Pastrňák dokončil českou lidovou pohádku, která bude žít navždy," napsal o nedělním vyvrcholení šampionátu.

"Někdy se sny stanou skutečností. David Pastrňák skóroval ve třetí třetině v čase 9:13 a Češi v zápase o zlato v Praze vynulovali Švýcarsko výsledkem 2:0. V divoké atmosféře se Česko stalo teprve pátou zemí, která kdy vyhrála mistrovství světa na domácím ledě," uvedl list.

Pastrňákovo jméno skloňují v titulcích i další média včetně švédské televize SVT, jejíž reportér se v pozápasovém rozhovoru Pastrňáka zeptal, zda by nechtěl poslat i nějaký vzkaz švédským fanouškům.

Střelec Bostonu Bruins, který v mládí strávil tři sezony ve Švédsku, bez váhání odpověděl švédsky: "Kurňa, deska budeme pít celou noc!"

Euforii ze sedmého mistrovského titulu samostatné České republiky sledovala také finská televize YLE, která po medailovém ceremoniálu na ledě pražské O2 areny napsala, že české oslavy jistě poběží dlouho do noci.

Některé kanadské weby převzaly zprávu agentury AP, která popsala, jak Pastrňákův gól rozpoutal ve vyprodané hale divoké ovace.

Kanadská televize TSN pak ve své zprávě o finálovém zápase ocenila kromě zlatého střelce také brankáře Lukáše Dostála, který chytil všech 31 švýcarských střel.

Ideální scénář, myslí si Slováci

Česko je na nohou, ideální scénář by nevypadal jinak, poblouznění u sousedů či hrdina David Pastrňák. Tak komentovala slovenská média triumf českých hokejistů na světovém šampionátu.

List Sme napsal, že kdyby si mohli organizátoři 87. mistrovství světa vysnít ideální scénář šampionátu, nevypadal by jinak.

"O titulu pro hostitelskou zemi rozhodla vítěznou brankou její největší ikona současnosti. K tomu jako bonus nový divácký rekord v historii světových šampionátů," konstatoval Sme.

"Česko je na nohou. Hrdinou se stal David Pastrňák," uvedla veřejnoprávní stanice RTVS ve svém rozhlasovém vysílání.

List Pravda popsal atmosféru v zemi bývalého federálního partnera jako poblouznění u sousedů. "Češi jsou po 14 letech mistři světa. Hrdinou finále se stala největší hvězda českého týmu, která ukončila gólové sucho v utkání o zlato," uvedl list Pravda.

"V Praze a nejenom v Praze začala velká party, kterou si vysnili všichni hokejisté i fanoušci. Domácí zlato po 14 letech," napsal Denník N. Podotkl, že Rulík už po necelém roce na lavičce národního týmu dosáhl na největší úspěch trenérské kariéry.

Finále jako z kriminálky

Podobně reagují i německá a rakouská média. Český hokejový tým podle nich triumfem na mistrovství světa splnil zemi zlatý sen. Magazín Focus přidal, že cesta domácího celku k titulu vedla přes napínavé finále jako z kriminálky.

"Korunu hokejových mistrů světa si nasadilo Česko," napsal německý deník Süddeutsche Zeitung, který rovněž ocenil výkon brankáře Dostála a za strůjce českého vítězství označil Pastrňáka a jeho ránu deset minut před koncem zápasu.

"Švýcarsko zkoušelo všechno, aby třetí finále mistrovství světa neprohrálo. Brankář Lukáš Dostál svůj tým ale před gólem uchránil. A David Kämpf třináctý mistrovský triumf Čechů završil několik sekund před koncem," uvedl deník.

Podle německého magazínu Focus cesta k českému triumfu v domácích kulisách vedla přes napínavé finále jako z kriminálky.

"Švýcarsko se po vynikajícím mistrovství ve zlatém městě musí spokojit se třetím stříbrem od roku 2013. V pražském kotli Švýcaři podlehli hostitelskému Česku."

O korunovaci Čechů informovala také bavorská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost BR, která připomněla i vítězství na olympiádě v Naganu v roce 1998. "Česko to dokázalo. Na domácím mistrovství světa porazilo Švýcarsko a získalo třináctý titul," uvedla stanice BR.

Rovněž německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) připomněl, že pro Česko je to třináctý titul mistrů světa a že Češi se naposledy ze zlata radovali v roce 2010 v Německu. "Velkolepá domácí výhra," konstatoval FAZ.

O českém vítězství napsal německý deník Die Welt, že rozhodly dvě střely v závěru finálového zápasu. "Pro Švýcarsko je to po letech 2013 a 2018 třetí porážka ve finále," uvedl list. "Švýcaři s profesionály z NHL Romanem Josim a Kevinem Fialou musí na toužebně vyhlížené zlato dále čekat," dodal.

Podle rakouské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti ORF si Česko splnilo sen domácím titulem. "Český hokejový tým dokonale využil domácí výhodu a poprvé od roku 2010 znovu získal zlato na mistrovství světa," uvedla stanice.

O výhodě domácího prostředí napsal i rakouský list Der Standard, podle kterého Češi hokejovou party v Praze a Ostravě korunovali skvělou atmosférou a rekordní návštěvností. Šampionát v Praze a Ostravě navštívilo 797 727 diváků a rekord ze stejných měst z roku 2015 překonal letošní turnaj o 56 037 lidí.

Švýcarům zůstal sen

Hokejisté Švýcarska se i přes porážku ve finále dočkali od domácího tisku uznání. Luzerner Zeitung je dokonce označil mistry světa srdcí, stříbrné hrdiny a finále za zřejmě nejlepší zápas v historii reprezentace.

"Otázka nezní zda, ale kdy se Švýcarsko stane mistrem světa," přidal Luzerner Zeitung.

"Naše pražské hokejové jaro není náhoda, ale je výsledkem systémové práce. Tým má dobré základy a s trochou štěstí může být za rok opět velmi silný," dodal.

Deník Tages Anzeiger označil vystoupení Švýcarska na šampionátu v Praze za fantastické. "Velký zlatý sen švýcarského ledního hokeje zůstává nadále snem. I tak ale národní tým může být hrdý," napsal.

Podle rozhlasové a televizní společnosti SRF se nabízí otázka, zda výběr trenéra Patricka Fischera v Praze ztratil zlato, nebo naopak vyhrál stříbro. "S trochou odstupu se nakonec budou moci ohlédnout za vynikajícím turnajem," uvedla.

Za hlavní strůjce českého vítězství SRF označila brankáře Lukáše Dostála a autora prvního gólu Davida Pastrňáka. Deník Basler Zeitung zase s odkazem na plat kanonýra Bostonu v NHL psal o českém útočníkovi jako o třináctimilionové superhvězdě.

"Švýcarsko stále tlačilo a dostávalo se do několika polovičních šancí, ale Dostál v české brance se nedal překonat. Švýcarsko se tak stejně jako v letech 2013 a 2018 musí spokojit se stříbrnou medailí," přidala SRF.

"Opět to není zlato z mistrovství a zase byli Švýcaři jen první gratulanti," posteskl si list Neue Zürcher Zeitung. "A přece je tu jeden velký vítěz: trenér Patrick Fischer," přidal deník, který u osmačtyřicetiletého trenéra vyzdvihl především schopnost komunikace.

Napětí i euforie. Podívejte se, jak se slavil hokejový triumf na Staromáku:

Jak se fandilo na Staroměstském náměstí: Finále MS v hokeji v Praze 2024 | Video: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy