Podezřelý finiš v Pekingu. Afričtí běžci zpomalili, díky tomu vyhrál Číňan

ČTK ČTK
16. 4. 2024 20:12
Závěr nedělního půlmaratonu v Pekingu vyvolal mezi fanoušky velké pochybnosti o jeho regulérnosti. Podle záběrů na sociálních sítích se zdá, že se tři afričtí běžci nechali ve finiši úmyslně předběhnout domácím vytrvalcem. Pořadatelé oznámili, že podezření na domluvený výsledek vyšetří.
Finiš půlmaratonu v Pekingu
Finiš půlmaratonu v Pekingu | Foto: Reuters

Vítěz maratonu na asijských hrách a čínský rekordman na této distanci Che Ťie těsně před cílem za trojicí běžců z Keni a Etiopie lehce zaostával.

Při náběhu do dlouhé cílové rovinky to ale podle záběrů vypadalo, že jeden z Afričanů na ostatní gestikuloval, aby zpomalili a Číňana naopak posílal dopředu. Běželi pak všichni společně a Che Ťie ve finiši proťal cílovou pásku jako první.

Keňský běžec Willy Mnangat poté řekl pro BBC Sport Africa, že čínského vytrvalce pustili, tvrdil ale, že v závodě figurovali jako vodiči a o výhru bojovat neměli. Podle startovní listiny ale všichni nastoupili jako řádní závodníci a ne jako pacemakeři.

"Nebyl jsem tam, abych závodil. Moje práce byla držet tempo a pomoci mu k vítězství, ale bohužel nedokázal splnit cíl, kterým bylo překonání národního rekordu," citovala BBC Mnangata. Che Ťie zaběhl čas 1:03:44, což je o více než minutu za čínským rekordem.

 

Právě se děje

Další zprávy